| Mosotti a întrebat:

Ce parere aveti de masurile de dreapta (favoare firme, bogati) luate de liberali in contextul coronavirus?! Adica se axeaza pe firme, pe patroni, nu pe om. Cand a propus un liberal masuri de stanga adica pentru om, s-a zis "ciudat ca un liberal a luat masuri de stanga".
Nu am vazut si eu o masura pentru om, acum cand salariile sunt mai mici poate, cand oamenii destui nu mai au loc de munca, sa zica asa:
"largim perioada de dat rate la banci, de marim perioada sa dati rate mai mici", cum s-a facut in Rusia si Ungaria, si Ungaria nu e nici comunista nici nimic.
Deci nu sa dai in acelasi interval si sa se puna la sfarsit si perioada cand nu s-a platit, ca sa platesti aceleasi rate lunar.

Situatia nu s-a schimbat deloc, tot rata aia de infectari avem, dar ei relaxeaza la 15 mai treaba, tot pentru firme, ca sa fie dezastru dupa.
De exemplu si in SUA e la fel, in loc sa conteze omu, conteaza firmele. Trebuiau sa faca o luna sau o luna si ceva carantina ca lumea cum au facut chinezii, ca o luna si ceva a fost totala parca, sa le dea din rezerva de stat sa manance, sa se dea o directiva ca nu platim utilitatile pe luna aia si gata! Se scapa, nu sa trimit omu la moarte eventual.
Firmele se conservau, nu dadeau faliment ca nu mai consumau utilitati, nu mai cumparau materiale pe care nu le vindeau, apoi porneau si aia e.

La avioane chiar azi am auzit ca europa nuuu a fost de acord sa fie scaune libere, ca pierd companiile, nu au zis, trebuie, altfel nu mai zburati deloc sa vedem va convine 0 profit in loc de mai putin?! Cum au facut rusii si ungurii "nu mariti perioada ratelor, nu mai facei afaceri la noi", s-a rezolvat.
Deci doctrina liberala se vede, dar asa a fost mereu de cand sunt ei, nu se gandesc la om ci la bogati. Aici sunt fapte nu vorbe.
Plus ca daca ne uitam si in trecut ce au facut, e clar.

Si Orban e liberal al Ungariei dar ala tine la spiritul maghiar, la unitate, i-a bagat undeva si pe aia de la Bruxelles, venisera sa le ia si lor chestii strategice sa le ia, nu le-a dat ca la noi. A zis, NU dati in unguri ci in spiritul maghiar si e grav.
Adevarat ca le-a marit orele de munca la ai lui mai de mult, dar lumea a uitat cand e vb de spiritul maghiar! Asta e mai important.
Nu merge sa nu faca pentru om, ca daca nu faci, se duce unitatea in tara.
Lasa dracu firmele ca alea au bani, si daca pierd 1-2-3 luni, conservate fara profit, nu in faliment, tot sunt pline da bani, omu de rand sufera mult mai mult.

Si cu specula, faceai rezerve de stat cu destule alimente, dezinfectanti, masti si altele pentru caz de nenorociri, si aruncai pe piata si ii spargeai pe speculanti sau privatii care speculau, se reglau preturile imediat.

Asa ca asta e, nu am inteles de ce lumea iubeste asa muult pe liberali desi faptele arata ca e nasol si au aratat.
Uite Johanis s-a facut de cacao si in UE si la Orban unguru si la noi. Legea cu autonomia nu era, era doar o propunere a celor doi maghiari, PSD nu a propus asta cum s-a si zis si s-a si vazut. Si nici nu putea PSD sa aprobe cu presedinte si guvern liberal. Asta era lege nu ordinara ci din aia strategica, si se aproba doar cu doua treimi din vot parlament, si daca presdintele nu vroia, nu o valida. Alea ordinare se aproba cu jumate + 1 din parlament adica de ex pedespe penale si alte din astea nestrategice.

117 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Avem si mere romanesti pe piata, din pacate. De ce nu le vindem pe ale noastre cum trebuie? Ca idiotii au facut praf cap-urile si cand vine Auchan sau LIDL sa ia mere de la tine nu cumpara cu suta de kile...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Emazio):

Imminvest.ro...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Ideea e ca uneori merge si cu naveta. Maica-mea a facut vreo 15 ani naveta 18 km cu trenul. 18 dus, 18 intors. In SUA era acum citiva ani, nu foarte multi, un VICE de stat, da - deci unul dintre primii 3-4 oameni in (debatable) cel mai puternic stat din lume, si facea in fiecare zi naveta cu trenul pana la Washington, o ora si jumate' dus, o ora si jumate' intors. Tren normal, nu tren special. Bineinteles ca putea sa ia un elicopter oficial sau sa fie adus cu masina, eventual sa i se ofere cazare in capitala, dar asta inseamna sa fii responsabil si chiar sa iti pese de banii idiotilor care te-au pus intr-un post de conducere si mare responsabilitate.

| Apokales a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

La faza cu primarii venise Ponta cu solutii, mai nou cand nu esti la putere cu totii vin cu solutii, voia sa desfiintam noile forme administrativ teritoriale si sa formam altele mai largi, mai cuprinzatoare.
Modul cum sunt formate astazi judetele, spunea Ponta, sunt facute sa serveasca partidul comunist pentru a avea controlul cat mai bine asigurat.
E clar, daca atata se cere mai nou, raman la cateva jocuri online si astept sa treaca nebunia sa ma angajez. Oricum, multumesc!
Citind ce spune user-ul Emazio, aici, imi aduc aminte ca nu avem nici liberali, nici sociali-democrati, ce avem noi este o mafie de stat.

| Mosotti explică (pentru Emazio):

A plafonat benzina cand lumea circula mult mai putin, deci o aberatie. Sa plafoneze preturile la alimente, spirt, masti, ce avem nevoie, nu asa sa lase sa faca privatii ce vor.
Normal ca nici PSD nu era mai bun ca si pe ala il conduc niste mafioti.

Da, liberalismul e corporatist, bancist, firmist, da nu pentru cele mici, era vb de alea mai mari, adica alora caror le serveste si care i-a finantat in campanii, reclama etc.
Cu munca e asa insa trebuia sa se faca carantina dura ca in china si iran o luna si ceva, apoi mergea totul dar si scapam cum au scapat ei, si asta e, dar nu asa, s-au facut doar ca au facut ceva.
Am stat in carantina degeaba daca nr de infectari creste in acelasi ritm ca si pana acum, chiar daca a mai infranat, o sa o ia acum tare.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai aia zic!

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Asta nu are importanta, nu este de dorit asta, treba lor ca se chinuiau asa. Nu ma refer la smecheri, eu ma refer la oamenii de rand. Si asa munca e grea, trebuie sa ai drumul cat mai scurt si sa ai cat mai mult timp liber daca tot stai 9 ore la munca, ce naiba.
Deci e bine ca noi ca vrem asta sa fim cat mai stabil in locatie si loc de munca, treaba lor americanii care traiesc sa munceasca. Ala din Arad sa munceasca la el acolo. Fa economie, scoli, facultati, locuri de munca in functie de cerere, oferta, populatie, si va fi f bine.

Prietenu meu pierdea ore pe drum, dus si intors, si asta in Bucuresti. Acuma are acele 2 ore libere de cand lucra de acasa, le castiga pentru viata lui! Adica am vrut sa scot in evidenta ca, cum fac si cum vor romanii este okey. Nu da exemplu pe altii care fac ceva de le mananca din viata si aia care oricum e grea.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Apokales):

Da, de acord cu mafia politica. Buba e ca sunt naivi cu vederi de stinga sau dreapta care le pica in plasa si le dau voturile, timpul, energia, si mai ales banii lor. P.S. E chiar asa de greu sa crezi ca poti face bani decenti stind acasa, la calculator, cu conditia sa iti pui la punct engleza si sa iti lepezi niste prejudecati legat de ce e ala un "job"? Nu, nu ma refer nici la videochat si nici la ce ziceam eu de sondaje. Treaba cu sondajele e... bani de bere, nimic mai mult.

| Apokales a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu este greu, depinde doar de momentul potrivit din viata.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Apokales):

Momentul potrivit e atunci cand chiar vrei tu, nu asteptatul ala pasiv pur crestin - cum am o verisoara, de exemplu - in care stai ca tontul, nu faci nimic, si astepti sa iti gasesti pereche sau job
"cand o da dumniedzau" desi nici naiba nu te-ar angaja sau lua de nevasta date fiind alea multe probleme la bibilica si de atitudine pe care le ai, iti zice toata lumea ca le ai, dar nu faci nimic sa le remediezi. Bine, nu zic de tine, ma refer la cazul ei.

| Apokales a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Am o rasnita de calculator comparativ cu ce ai zis tu ca este minim pentru gaming, daca nu eram in *** asta de izolare ma duceam intr-un oras apropiat si cautam ceva. Asa stau exact ca "tontul" si astept.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Apokales):

Nu e musai sa faci game testing. Eu am avut acum citiva ani un proiect contra-timp de data entry si in timpul lui mi s-a stricat desktopul principal, asa ca desi aveam bani si imi cumparasem componente noi, nu aveam timp sa pun ala la punct, deci am luat unul care zacea abandonat dar era ready to go (Athlon XP 1700+, 512 MB RAM, hard de 2 GB), am pus un Linux pe el, si am mai tras la proiectul ala vreo luna. Aveam nevoie doar de web browser si un text editor, nimic mai mult. Terminat la timp, cistigat vreo 4000 EUR in cam 40 de zile.

| Apokales a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Clar, la ce proiect ai avut ma depaseste. Da, trebuie sa recunosc ca poti face si de acasa munca, dar trebuie sa ai anumite cunostinte care pe mine ma depasesc.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Apokales):

Proiectul consta in umplut datele pentru un site de rezervari bilete de avion. Fiecare companie avea un istoric, o flota, diverse reguli. Ma duceam pe site-ul companiei aeriene, gaseam datele respective, le bagam pe site-ul care ma platea. Bine, nu era doar copy-paste aici, trebuiau si reformulate unele chestii. Si mai amuzant era cand companiile aeriene aveau site-ul praf si trebuia sa le contactez ca sa aflu ce si cum. Oricum, ideea e ca nu am facut eu stiu ce programare sau sf-uri... Engleza e esentiala. Si in rest trebuie sa fii curios sa inveti sa lucrezi cu mai multe programe de orice gen, nu sa fii de-ala blocat in Firefox si Windows Explorer si gata.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Si cu cat te platea bani in mana? Cate ore pe zi si cate zile pe luna?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Nu ma platea cu "bani in mina" ci pentru a termina proiectul la timp... vreo 4500 EUR. Era treaba mea daca terminam in 2 ore sau in 20 pe zi. Practic, am stat vreo 8-10-12 ore pe zi, 7 zile din 7, vreo 5-6 saptamini, dar i-am dat de cap. Ulterior, i-am facut ceva fratelui lui asta care mi-a luat efectiv cam o zi si am incasat vreo 2500 EUR. happy

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Nici asa sa nu ai viata! Ce dracu e asta? 7 zile din sapte, 8-12 ore pe zi. Pai fa tot asa mai departe. Ce dracu sa faci o zi pentru 2500 E?! Ceva nu e in regula aici, sincer.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Ba da, e in regula. La aia cu 7 zile din 7 asa a fost proiectul. Am tras sa il termin. Daca imi luam weekenduri si o ardeam mai chill, terminam cu o saptamana mai tirziu, in loc de 4500 luam 3000. O zi pentru 2500? Aplicat antet si watermark pe fiecare pagina de la cateva mii de PDF-uri. Nu mai stiu exact cate, vreo 7000. Bineinteles ca nu am facut-o bucata cu bucata, buba e ca METODA de a face asta a necesitat cateva zile de testare prealabila, dar practic a durat ziua in care cam o ora si ceva a stat calculatorul sa le proceseze apoi vreo 4-5-6 am stat eu sa le verific, ca mai erau unele cu probleme de paginatie sau protejate. Nu a fost nimic in neregula, omul se grabea. Gindeste-te ca mi-a trimis fisierele alea pe un stick prin DHL din Spania. Avea netul lent la el sa le faca upload sau ceva de genul - erau vreo 6-7 GB, nu mai stiu, destul de stufos.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Si daca luai 3000 ce? Dar aveai si timp liber, era f bine si 3000, de ce erai asa calic? Daca se lua 2500 intr-o zi, faceau toti asta, ce naiba, e prea de tot. Ar fi toti milionari. S-ar fi lasat programatorii seniori de luat 2200 E net lunar si s-ar apuca de facut ce zici tu, ar injumatati munca si tot ar la 1250 euro pe zi, e putinel absurd. Chiar si mai jos, ar lua 1000 adica 20000 lunar pe 20 zile. Ar face-o studentii care umbla disperati dupa bani, aia priceputi zic.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Pai nu mai bine 4500 si dupa aia am frecat menta vreo luna-doua? big grin Problema e ca nu ploua pe net de proiecte de-astea si multe sunt mai speciale, gen daca nu te duce capul sa gasesti solutii la probleme mai putin comune si sa faci treaba repede si bine... degeaba. De aia nu toti sunt bloggeri de succes. Fiindca e foarte greu sa iti impui o disciplina si sa o respecti timp de niste luni/ani pana chiar apar rezultate. Toti viseaza la bani peste noapte din YT si Insta... Faza e sa stii pe cine trebuie ca sa mai prinzi cate un proiect de-asta ciudatel. Uite, in alt caz discutam cu unul pentru care facusem niste vrajeli de upload/naming la poze/filme adult pe un site de-al lui, platite destul de prost, logic, dar ma cam plictiseam, si a adus omul vorba ca vrea un client de-al lui un logo. I-am facut un peste amarit, am tras un gradient peste el in Photoshop, schimbat culori si forma de vreo doua ori, 30 de dolari. Munca de 15 minute. Asa cu vreo 12 ani in urma, cred. Dar erau vremuri distractive. Problema studentilor priceputi, in multe cazuri, e ca nu stiu cit valoreaza munca lor si mai ales nu stiu UNDE sa si-o vinda.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Lasa ma ca se afla, tu crezi ca esti singurul care stia de munca pe o zi de 2500 Euro?! Din miliarde de oameni precis multi stiu daca era. Pai numa chinezii cat de destepti sunt multi. Cine nu vrea 15000-20000 euro lunar?! Ce dracu.

Da, nu ploua cu proiecte asa, insa cine se pricepe afla rapid. Ca nu intra numa tractoristi pe net.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Gindeste-te ca daca ai nevoie de ceva in genul proiectelor alora se merge inchis, ca nu te apuci sa iei la probat cine iti poate face treaba. Aia care m-au platit lucrau cu un prieten de-al meu si el m-a recomandat, oamenii au mers la sigur.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Da, dar nu esti tu singurul, sunt n care fac asta inseamna, ca asa cum ai tu, or avea si altii, o fi inchis la toti. Oricum interesant e de ce au platit 2500 pentru o zi pentru doar ce facusei, ce parca nu erau n care poate faceau mai ieftin, acu sa nu zici ca doar tu te pricepeai sa faci aia.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Pentru ca nu era n care erau in stare sa o faca cum trebuie. Nu zic ca era mare filozofie, dar multe chestii nu sunt chiar la indemina, mai ales daca sunt taskuri mai putin comune care implica manipularea unor cantitati mai mari de date dar si un pic de pus mintea la contributie. happy

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Da, nu erau prea multi acolo unde ai lucrat tu, adica pentru proiectul ala, ca pana la urma e greu sa gasesti oameni pregatit in ro, insa dupa cum ai zis nu ai facut mare lucru, era mai mult munca de rutina repetitiva parca.

Pai si de ce nu iei din astea sa te faci smecher mare?! Proiecte asa.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Cu rutina repetitiva NU PUTEAI sa il faci intr-un timp rezonabil. Adica probabil bagai ca dementul vreo 3 saptamini - totul era sa te prinzi cu ce si cum sa automatizezi treaba. La la de o zi zic. La celalalt... nu era vorba neaparat de pregatire. Uite, nici acum nu te invata la nici un curs/facultate/ce vrei tu cum sa gasesti chestii pe net. De Google au auzit multi, de folosit Google sau alternativele - si la unele treburi exista alternative mai bune - au habar foarte putini. P.S. Cum ziceam... nu prea ploua cu astfel de proiecte. Plus ca devin plictisitoare. Imi place mai mult sa scriu/sa fac review-uri de hardware/software. Din pacate review-uri de soft nu prea se mai poarta - nu merita sa imi bat capul, dar hardware e misto, ca primesc chestii si le si pot pastra de cele mai multe ori.winking

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Da, normal ca exista si alte alternative de cautare, nici eu nu le stiu, dar am auzit ca exista. Pai da, sa faci ceva f banos, strangi bani si apoi o lasi mai moale.