| Mosotti a întrebat:

Ce parere aveti de masurile de dreapta (favoare firme, bogati) luate de liberali in contextul coronavirus?! Adica se axeaza pe firme, pe patroni, nu pe om. Cand a propus un liberal masuri de stanga adica pentru om, s-a zis "ciudat ca un liberal a luat masuri de stanga".
Nu am vazut si eu o masura pentru om, acum cand salariile sunt mai mici poate, cand oamenii destui nu mai au loc de munca, sa zica asa:
"largim perioada de dat rate la banci, de marim perioada sa dati rate mai mici", cum s-a facut in Rusia si Ungaria, si Ungaria nu e nici comunista nici nimic.
Deci nu sa dai in acelasi interval si sa se puna la sfarsit si perioada cand nu s-a platit, ca sa platesti aceleasi rate lunar.

Situatia nu s-a schimbat deloc, tot rata aia de infectari avem, dar ei relaxeaza la 15 mai treaba, tot pentru firme, ca sa fie dezastru dupa.
De exemplu si in SUA e la fel, in loc sa conteze omu, conteaza firmele. Trebuiau sa faca o luna sau o luna si ceva carantina ca lumea cum au facut chinezii, ca o luna si ceva a fost totala parca, sa le dea din rezerva de stat sa manance, sa se dea o directiva ca nu platim utilitatile pe luna aia si gata! Se scapa, nu sa trimit omu la moarte eventual.
Firmele se conservau, nu dadeau faliment ca nu mai consumau utilitati, nu mai cumparau materiale pe care nu le vindeau, apoi porneau si aia e.

La avioane chiar azi am auzit ca europa nuuu a fost de acord sa fie scaune libere, ca pierd companiile, nu au zis, trebuie, altfel nu mai zburati deloc sa vedem va convine 0 profit in loc de mai putin?! Cum au facut rusii si ungurii "nu mariti perioada ratelor, nu mai facei afaceri la noi", s-a rezolvat.
Deci doctrina liberala se vede, dar asa a fost mereu de cand sunt ei, nu se gandesc la om ci la bogati. Aici sunt fapte nu vorbe.
Plus ca daca ne uitam si in trecut ce au facut, e clar.

Si Orban e liberal al Ungariei dar ala tine la spiritul maghiar, la unitate, i-a bagat undeva si pe aia de la Bruxelles, venisera sa le ia si lor chestii strategice sa le ia, nu le-a dat ca la noi. A zis, NU dati in unguri ci in spiritul maghiar si e grav.
Adevarat ca le-a marit orele de munca la ai lui mai de mult, dar lumea a uitat cand e vb de spiritul maghiar! Asta e mai important.
Nu merge sa nu faca pentru om, ca daca nu faci, se duce unitatea in tara.
Lasa dracu firmele ca alea au bani, si daca pierd 1-2-3 luni, conservate fara profit, nu in faliment, tot sunt pline da bani, omu de rand sufera mult mai mult.

Si cu specula, faceai rezerve de stat cu destule alimente, dezinfectanti, masti si altele pentru caz de nenorociri, si aruncai pe piata si ii spargeai pe speculanti sau privatii care speculau, se reglau preturile imediat.

Asa ca asta e, nu am inteles de ce lumea iubeste asa muult pe liberali desi faptele arata ca e nasol si au aratat.
Uite Johanis s-a facut de cacao si in UE si la Orban unguru si la noi. Legea cu autonomia nu era, era doar o propunere a celor doi maghiari, PSD nu a propus asta cum s-a si zis si s-a si vazut. Si nici nu putea PSD sa aprobe cu presedinte si guvern liberal. Asta era lege nu ordinara ci din aia strategica, si se aproba doar cu doua treimi din vot parlament, si daca presdintele nu vroia, nu o valida. Alea ordinare se aproba cu jumate + 1 din parlament adica de ex pedespe penale si alte din astea nestrategice.

117 răspunsuri:
| Apokales a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Aia care au 3-4-5-6 copii ii fac pentru ca nu au educatie, nu ca sa primeasca ajutor social, si ala e si asa prea mic, despre ce vorbim?

La faza cu amenda nu stiam, este o informatie folositoare, noua pentru mine.

Iar tu daca ma angajezi, ma tii tot pe salariu minim pentru ca n-am incotro, n-am unde sa plec, cam asa este pentru multi. Asa ca multi trag de slujbele alea pentru care sunt platiti ca niste sclavi, cat sa vina la munca a doua zi. Ca asa e pentru multi.
Daca ar avea toti gandirea asta, te platesc mai mult ca vreau sa dai randament, ar fi altfel, dar nu este.

Si inceteaza cu replicile astea: "esti ignorant"; "pe ce lume traiesti?", pentru ca nu pari arogant, ci doar nesimtit. Imi devi antipatic, pe bune.

Ai niste informatii interesante, dar nu-s aplicabile in mediul din Romania, nu suntem o tara civilizata precum cele 5 mentionate de tine, care au comunitati stabile si responsabile.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Apokales):

Nu neaparat. Cunosc pe unul care de curand a implinit 50 de ani si are 4 copchii, ultimul fiind prunc. Omul e electonist si economist, lucreaza in vreo 4 locuri, nevasta-sa e medic de familie. A facut ca are cu ce si... de ce nu daca iti permiti sa faci oameni din ei? La fel am un coleg in SUA, omul nu e mormon sau alt dubios de-asta, are 5 copii. Lucra administrator de retea la o scoala + doua joburi suplimentare ca freelancer. S-a lasat de scoala, acum baga de acasa news/reviews editor. Nevasta-sa avea juma' de norma la un salon de cosmetica, acum cu COVID sta acasa. Nu se plinge ca nu s-ar descurca. Revenind la ideea initiala, sunt si nemernici care fac copchii ca sa ia alocatii, si mai primesc si ajutoare sociale. Gindeste-te la o familie de tigani care ia vreo 1200 RON ajutoare sociale si are 5 copii. Fura curent, nu platesc apa sau alte utilitati. Vreo 2000+ RON pe luna nu e chiar rau, nu?

Legat de angajat... de ce te-as tine pe salariul minim ca nu ai incotro? Si tu daca iti faci treaba bine, de ce nu iti ceri o marire? Multi stau pe salarii mici ca "mai fac ceva pe linga" si alte solutii de avarie si mai ales pentru ca nimeni nu i-a educat SA FIE OAMENI SI SA DISCUTE! Uite, short long story de prin 2006 - m-am angajat la firma romaneasca de mare succes, multi colegi care faceau cam aceeasi treaba ca mine luau jumatate din cit luam eu. Nu, nu am supt-o nimanui, nu am lucrat pe nimeni pe la spate, doar ca eu am stiut sa ma vind, ailalti nu. La un moment dat s-au aflat salariile ca se negociau mariri si cineva a vazut in foile patronului ca eu si un coleg cu care ma intelegeam foarte bine aveam cam acelasi salariu, aproximativ dublu fata de restul. In loc sa isi puna problema ca ei sunt idioti, au inceput sa ne vorbeasca pe la spate ca diverse. In fine, ai prins ideea. Patronul ala nu e chiar asa dracu' in persoana de obicei, dar nu te astepta sa iti puna mia de euro pe masa daca tu nu stii sa ceri si mai ales sa demonstrezi ca meriti. Iar meritul se traduce foarte simplu in bani - imi produci direct si indirect prin munca ta 50.000 RON lunar? Pai in cazul asta de ce as fi idiot si nu te-as plati 4-5-6.000 RON in mina, ca sa pleci si sa imi vina altul pe care il platesc cu 1-2000 RON mai putin ca tine si care abia daca imi produce un sfert din cit produci tu? Asta cu "nu sintem o tara civilizata" chiar nu ma intereseaza. Civilizatia pleaca de la fiecare dintre noi. Se uita toti debilii strimb la mine pe strada cand ramin cu o punga de la vreun covrig ceva si inainte sa o arunc la cos string in ea alte resturi, chistoace, si treburi de pe jos? Nu au decat sa crape toti, nu o fac pentru ei. Daca din 20 care rid "ia uite-l pe boul ala, stringe de pe jos, hă, hă, ia sa ma duc sa ii arunc si eu un chistoc in nas sa vad cum il ridica, hă hă" se gindeste unul "ba, daca fac si eu asa poate o sa fie mai putin mizerabil pe aici" atunci mi-am atins scopul. La fel si cu spagile si multe altele.
P.S. Ai o problema cu tastatura sau cu gramatica? "Imi deviI antipatic" cu doi de i!

| Apokales a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, stau prost cu gramatica si daca doar asta ai inteles din ce am scris eu, atunci ai o problema.
Cand am zis ca fac 5 copii pentru ca nu au educatie, ma referam la aia care nu-si permit sa ii intretina. Ei n-o fac pentru ajutor social asa cum sugerai mai sus, o fac pentru ca nu au educatie, educatie sexuala si asa mai departe. De acord cu asta?
Si daca ceri marire ce se rezolva? Nu ti-o da si gata, ca stie ca n-ai unde dracu' sa te duci. Mai era o stire cu doua firme ce produceau ceva componenete pentru masini, ele s-au inteles sa nu creasca salariile mai mult de nu stiu cat, astfel angajatii nu aveau incotro. Cam la asta se ajunge in ziua de azi fara masuri reale ca sa nu abuzeze de angajat.
Si legat de faza aia cu "in loc sa se gandeasca ca ei sunt idioti", chiar crezi ca cineva se gandeste la el ca este idiot si ca este normal ca restul sa merite mai mult?! Este in natura umana sa se doreasca egalitate, mai ales la un nivel micro cum este o intreprindere. Ca te-au sapat pe la spate asta e alta problema pe care n-o comentez.
In afara de ceea ce ai scris, admir faptul ca aduni gunoaiele de pe strada, avem nevoie de gunoieri priceputi ca tine. Glumeam, vezi pot fi si eu arogant laughing sau nesimtit, cum crezi.
Recunosc ca si eu am vrut sa adun gunoaiele din centrul satului meu, dar n-am avut curajul, am crezut ca se va rade de mine si ma gandeam ca am mai multa treaba prin curte. In schimb am inceput sa adun gunoaiele de pe langa casa si imprejurimi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Apokales):

Stai prost si cu logica. Ia si citeste mai mult, ajuta. Am zis-o ca pe o paranteza, nu aia era ideea principala.
Unii dintre aia care fac copii cu galeata ii fac si datorita educatiei aiurea - aka fanatismului religios/habotniciei. Plus ca mai e faza ca poate iti permiti sa cresti 3 sau 4, dar cand ajung sa fie doi la liceu si doi la facultate, de exemplu, esti mincat. Trebuie si putina gindire pe termen lung. Nu e vorba de lipsa educatiei in mod special, cit de faptul ca astfel de chestii utile ca educatia financiara si sexuala nu se fac in scoli. Se face in schimb ora de povesti cu fantome si fecioare gravide.
"Si daca ceri marire..." - Gindesti fix ca unul FACUT si EDUCAT din familie sa fie sclav. Cum am zis, trebuie sa stii sa te vinzi. Nu stii, stai si comentezi cu colegii ce nasol e patronul ala nenorocit ca nu va mareste salariile. Legat de stirea de care ziceai... cum era daca 90% dintre angajatii din ambele firme faceau greva? Bingo! Vezi la Dacia, de exemplu, sindicatul de acolo e super-strong si au ajuns aia sa aiba niste salarii astronomice comparativ cu restul industriei de profil de la noi. Bine, exista si reversul medaliei ca se joaca cu focul si la un moment dat s-ar putea sa ia Renault sa mute toata productia in Turcia si Maroc si gata Dacia Pitesti.
Asta cu natura umana si egalitatea - e in natura mediocrilor sa doreasca egalitate. Eu fac ce fac, cistig mai mult ca unii si mai putin ca multi altii. Niciodata nu mi-am pus problema "bai, uite nenorictul asta de oftalmolog cu ce masina umbla" - si chiar cunosc unul - fiindca nu am stat in scoala cit a stat el, nu fac cursuri de perfectionare non-stop cum face el. Aia cu vorbitul pe la spate denota inca o chestie romaneasca, nu m-a afectat in mod deosebit, doar ca nu ma suparam absult deloc daca veneau aia la mine si ma intrebau "co*e, tu de ce ai dublu fata de mine" pentru ca le explicam ce si cum, simplu, fara nici o suparare.
Nu sunt gunoier priceput, sunt amator, dar imi dau silinta. Nu ma ofensez la glume absolut deloc, chiar daca se iau de ceva ce fac eu sau faptul ca sunt ochelarist/chior/imi fuge un ochi intr-o parte.
Legat de asta cu gunoiul, si in general, chestii. Trebuie intotdeauna sa te intereseze ce parere ai TU despre tine, sau eventual sa ceri parerea unora deasupra statutului tau profesional/social, nu sa te intereseze de ce cred mediocrii din jur. Astfel reusesti sa progresezi, uitindu-te la aia care sunt mai buni ca tine si luind exemplu, nu rizind de aia mai vai de steaua lor ca tine.

| Apokales a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ok, am inteles ca a fost o paranteza. Eu unul nu vad care este legatura dintre numarul de copii si faptul ca esti mai religios, spune-mi.

Daca ceri marire si n-ai unde sa te duci ce faci?! Ai o gandire de liberalist, crezi ca totul se regleaza asa de la sine. Nu-ti ofera cat vrei, te duci in alta parte, dar daca nu-ti permiti sa te duci in alta parte? Daca educatia primita nu-ti deschide prea multe porti, lasi omul sa se zbata in mizerie?
Te-ai imbaiat prea mult in gandirea asta de angajat la corporatie. Stiu ca exista si ideea de piata a muncii si ca trebuie sa te vinzi, dar daca nimeni nu ofera mai mult pe tine, iar pretul care ti-l ofera nu-ti este indeajuns sa traiesti decent, ce faci?
Si da, era bine daca faceau greva, asta in teorie, dar in practica treburile nu stau asa, trebuie organizare. Iar daca vine unul cu ideea si nu se iau toti dupa el si scandeaza singur ca prostu' sau sta singur in greva acasa, atunci nu se va rezolva nimic, este greu. Plus de asta, ei nu stiau de schema.

Aia cu natura umana si egalitatea este in natura tuturor, nu doar a mediocrilor. Am tras concluzia asta in urma unui experiment facut pe fratii nostri, nu aia de peste Prut :)), ci maimutele capucin:
https://www.youtube.com/watch?v=-KSryJXDpZo

Aia cu mancatul pe la spate da, nu-s de acord.
Aia cu gunoierul am zis-o asa la gluma pentru ca si eu strang de la poarta si prin imprejurimi, asta vinerea cand nu am tomberonul plin si mai este loc ca sa il ia baietii cu colectarea.
Iar la ultima faza cu: trebuie sa te intereseze parerea ta despre tine, risc sa intru intr-o polemica si n-am chef, ne-am abate prea mult. Trebuie sa fii om, baaa :))! Aia e.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

De ce sa lasi sa regleze piata? Ca daca faci asa ajungi la capitalismul rece din SUA unde omul nu conteaza. Ca si preturile, nu lasi sa regleze piata daca vine unu si da mai scump ca se gaseste mai putin, gata. NU, dau din rezervele de stat pe piata si il omor pe speculant, asa se face.
Salariu minim trebuie sa existe! Ca altfel patronuu poate sa-ti dea si 500 lei la o adica, daca nu are limita minima.
Alt exemplu, nu poti sa lasi sa faca piata doar unii cu bani, ailaltii ce fac?! Vin 100 insi mai cu bani si dau 5000 Euro pe calculatoare, si restul? Ca ala lasa 5000 pretul. Nu tata, lasi pretu cat era si vinzi asa, ca oricum ai destul profit. Nu urci tu pretu doar ca se vinde mai mult, ai profit ca vinzi mai mult si ajunge.

Impozite trebuie progresive nu fixe. Ca de aia Germania a mers f bine, aveau sistem social, invatamant, sanatate ca aveau impozite progresive procentual in functie de clasa de venit. Ca sa ai bani la buget. Ca ala care are 10 mil euro, si daca are 8 tot bogat e, nu conteaza. Aia de jos au sa zic un 16 %, ala bogat cam 35, e normal.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

E, lasa ma ca-s hoti, ca daca vroiau ne faceau brici, trimiteau supervizare de la ei si ne punea fortat la treaba ca doar pe banii lor eram nu? Ei ne dadeau fonduri, nu lasi tiganii sa faca curat singuri ca nu merge, le dai bani, ii pui la treaba fortat. Dar sa ne ia tot au stiut si sa ne ceara asta, mi se pare ca, chiar in contractul de aderare aveam clauzele astea, s-au pus niste conditii la aderare, nu asa aiurea.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Asa e, cu ajut social si alocatiile e asa, sunt aiurea date cand nu trebuie si descurajeaza munca. Pai de aia in occident ai lor nu se duc la camp, in SUA faci asa? Pai daca nu te duci, nu ai ce manca, ajungi sa stai 300 intr-un cort noaptea si sa ti se dea o farfurie de mancare de la stat, si nu cade bine.
Ajut social se da doar daca demonstrat acel om nu poate sa isi mai gaseasca de munca, desi si in Germania e asa, insa nu stiu, nu prea se vede, multi stau acasa.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

La amenzi nu e corect, trebuie sa fie in functie de venit! Nu dai unuia cu 10000 lei net salariu, 500 lei amenda, si aluia cu 2000 la fel. Dai procentual la fel adica 10 % la orice venit e sa zicem! Asa e in Germania la procese civile, daunele ti se calculeaza in functie de venit cat sa dai.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Pana la urma conteaza subiectul, nu neaparat ca pune un om 1 sau 2 i. Se intampla si de la tastatura, eu pe aia pe tel ii anunt ca uneori nu pun liniuta unde trebuie din comoditate, nu e vreo problema pentru ei. Bine, sa se inteleaga ce se scrie, asta clar.

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Religia nu are treaba cu copiii, ai dreptate, copiii in prostie au treaba cu educatia, ca fraierii nu stiu de protectii, atata tot.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Ba, poate are, vreau doar sa stiu. N-am idee, d-asta am intrebat.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Exact, doar ca daca ar face asta... parlamentarii si alti smecherasi ar plati mai mult si nu prea le convine.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

In capitalismul ala "rece" din SUA e mai multa implicare civica decat va fi la noi vreodata. Salariul minim e o prostie, iti zic si de ce - stii ca mizerabilii calculeaza salariile de la stat in stricta legatura cu cel minim, nu? Mai stii ca la stat NIMENI nu are salariul minim? Coeficientul minim al salariului de la stat e 1.2! Deci o femeie de servici sau portar de la stat nu poate lua mai putin decat cu 20% mai mult de salariul minim! Pai nu mai bine sa las salariile sa fie reglate frumos de piata? Iar la stat sa dispara mizeria aia de coeficient! Esti portar de spital si bagi cate 5 RON in buzunar la fiecare 20 de minute ca mai lasi sa intre pe careva pe naspa? Pai 200 RON salariu iti ajunge! A, vrei sa faci treaba? Pai atunci iti dau 2000 salariu si in caz de ceva te ard cu trepte de 25%, nu penalizari simbolice cum sunt acum de 10-15%, si alea in cazuri foarte rare. De acord cu impozitul progresiv, dar sa vad ca si statul nu se pisa cu bolta pe banii mei. Asa, imi iau catrafusele si ma duc naibii in Patagonia. P.S. Crezi ca daca exista limita minima... citi patroni platesc la negru partial acum sau au oameni fara nici o forma legala?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Apokales):

Majoritatea bisericilor demonizeaza ORICE mijloc de contraceptie, dooh! De avort nu mai zic...
Daca ceri marire nu e ca si cum ai cere marire, nu iti da, il scuipi in ochi si pleci. De aia ESTI OM si patronul ala tot OM e, sa discutati. Bineinteles ca mai e si prosteala asta romaneasca cu "eu aici m-am nascut, aici mor, daca jobul e mai departe de 200 de metri de casa, nu e bun". Pai americanii se muta de pe o coasta pe alta pentru servicii mai bune, iar romanii se trag pe fund ca trebuie sa mearga 20 de kilometri cu trenul. Daca educatia primita nu iti ofera prea multe... te zbati si razbesti. Totul e sa nu ai o atitudine fatalista. Asta e marea problema a romanilor, si a esticilor in general, fatalismul.
Cind angajatii au aflat de schema respectiva... ce au facut? Au dat firmele in judecata? Angajatii aveau vreo uniune sau erau fiecare pe chelia proprie?
Tare experimentul, dar se presupune ca noi sintem un pic mai evoluati ca maimutele. happy
Da, nu am zis-o pe aia cu parerea in sens machiavelic. Adica nu e ok sa calc pe cadavre si sa ma simt eu bine cu mine, insa daca toti ailalti de la job au aifon 12 si eu am Nokia 3310 si imi fac treaba cu el, mi se rupe de parerea lor.winking

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Au mai trimis uneori, dar cit sa iti dea mura-n gura? Adica era efectiv de neconceput ba, iti dau bani sa iti faci autostrazi, tu trebuie doar sa iti faci in mm autostrazi! Acum daca ar fi sa dam timpul inapoi, cred ca ar veni nemtii sa faca ei autostrazile ca sa stie una si buna...

| Apokales a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

La faza cu experimentul este la fel pentru un grup restrans, sa zicem 50 de persoane, la grupe mai mari treburile stau altfel (uita-te la nivel de judet, stat si asa mai departe).

Nu stiam de faza cu biserica, nu-s o persoana religioasa. As fi vrut sa citesc biblia de dragul metaforelor si altor forme stilistice pe care le gasesc in alte carti si sunt luate din biblie.

Legat de schema nu stiu ce s-a intamplat dupa, n-am urmarit stirea pana la capat, doar asta mi s-a prezentat.
Esti agresiv in exprimare si esti exemplul cel mai pur, ca sa zic asa, de votant liberal. D-asta ne cam ciondanim in idei, in concepte.

Stiu ca nu vom fi egali, stiu ca unii sunt facuti sa suporte mult mai bine munca intelectuala, iar altii pe cea fizica sau chiar deloc, dar tin sa cred ca trebuie sa avem un mediu care sa ne permita sa nu murim de foame si sa ne dezvoltam cu sanse egale, vorbesc strict de mediu, nu de aspiratii si ADN.

La faza cu Job-ul trebuie sa ai si transportul asigurat, spre exemplu ca sa plec cu transportul in comun de la mine din sat trebuie sa plec de dimineata cu transportul de elevi, ceea ce nu este normal, si sa prind ceva din satul vecin ca altfel nu te ia nimeni. Daca nu ai job-ul de dimineata trebuie sa faci pe putin 30 de minute pana in centrul satului vecin si sa mergi pe un camp fie ca este ploaie, fie ca este soare de te topesti. Si asta ca sa te duci la oras daca vrei sa faci naveta. Altfel trebuie sa fii dispus sa pleci de acasa, sa stai cu chirie sau cumva si sunt de acord, doar ca multi nu-si permit luxul asta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Apokales):

Biblia merge citita, dar musai sa iei notite sau sa ai un site cu aberatii din biblie deschis ca sa iti dai seama ce enormitati si fracturi de logica contine. Plus de asta, poti sa ajungi si la niste concluzii proprii, de ce nu? Bine, iti recomand calduros sa bagi mai bine Asimov, Herbert, si alti grei ai SF-ului care chiar au logica si sens...
Eu sunt agresiv in exprimare fiindca mi-am cam pierdut rabdarea, nu sunt musai votant liberal. Pe astia de la penele i-as aduna cu pesedeii si i-as impusca pe stadion. Cu cateva exceptii gen Bolojan. Din pacate, Bolojan nu e prim-ministru...
Legat cu satul si transportul... satele astea TREBUIE SA MOARA. Nu o spun cu ura, e o concluzie de bun simt, logica si rationala. Vezi cate localitati si primarii are Germania si cate Romania. Bine, aici discutia e luna si stufoasa. In alta ordine de idei, daca ai un cont bancar si esti major, da-mi un mesaj privat. Probabil nu ti-ai batut capul cu sondajele online pentru ca sunt multe tepe pe felia asta, dar sunt si cateva decente, in romana, de la care mai scot cate un leu din cand in cand. Daca te misti cu engleza, pot sa iti dau niste pointeri mult mai utili. Important e sa iti dai interesul un pic. Faptul ca ai internet e o sansa extraordinara, din pacate multi ramin blocati in cateva jocuri stupide, YT, FB, si cam atit.

| Apokales a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

"Pe astia de la penele i-as aduna cu pesedeii si i-as impusca pe stadion." - Hooo, usurel happy!
Satele deja mor, nu trebuie sa faci ceva ca sa se termine cu ele. Dar si procesul de urbanizare se misca lent la noi.
Inca n-am un job, am avut ceva experiente neplacute, insa am o promisiune in satul vecin si un mic training. Am o ruda care lucreaza acolo, este un start bun tinand cont de conditia mea. Imediat ce trece nebunia asta, acolo ma duc.
Sunt cam blocat si in jocuri stupide, dar nu imi creeaza dependenta, doar imi umple un gol.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Apokales):

Pai i-as impusca cu calibru mic, in genunchi. Si dupa as da drumul unei haite de maidanezi flaminzi pe stadio. Cum poti sa crezi ca as fi atit de crud incit sa ii impusc mortal? Vai, mie, ma simt ofensat!winking
Pai satele nu mor suficient. Partidele astea le tin la suprafata ca sa aiba niste sinecuri aducatoare de voturi la dispozitie. Iti dai seama cate primarii exista in tara asta care nu isi justifica existenta? Comunitati unde primaria e cel mai mare angajator si doar salariile si intretinerea cladirii depasesc cu mult bugetul format din impozitele incasate local?
Jocuri stupide... de ce sa nu faci bani din jocuri? Iti recomand frumos un program de testare jocuri, au din cand in cand sesiuni de testare, pentru cam o ora-doua iei 20-30 de dolari. Buba e ca mai recent vor sa te incadrezi in specificatiile minime ale jocului, iar astea noi vor macar un i5 din seria a treia sau mai recent, plus ceva placa video destul de potenta. Nu FOARTE extrem, dar nici ca mine - eu am incasat vreo suta si ceva de dolari in doua luni cu teste facute pe i3 2120 si GTX 750 Ti, cu 8 GB de RAM.winking
P.S. Nu mai pune problema "conditia mea" ci "CONDITIA MEA ACTUALA".

| Emazio a răspuns:

Ce mari masuri pro firme au dat? laughing)) Ai mei eu firma si tot ce fac e sa dea in firme, nu sa le ajute.

| Mosotti explică (pentru Apokales):

La aia needucati nu are, ca nici de dumnezeu nu stiu aia, e vb de lipsa educatiei sexuale sau lipsa bani protectie, acum ai idee. Si la ceilalti educati chestia cu copiii e mai mult doctrinare sociala "maica trebuie sa te insori, mariti, sa faci un copil ca altfel viata nu are sens", si de aici putin obsesia pentru copii, desi de multe ori strica relatii multe, destabilizeaza, balamuc, chestii. Normal e sa fie deversitate, unii sa vrea, altii sa nu. Deci nici aici nu are treaba cu religia. Chiar daca ar mai scade populatia ar fi foarte bine.
Chiar un psiholog a zis "cand apare copilu, inseamna 50 % divort".

In mod natural avem in noi doar dorinta de sex si sentimentu matern sau patern dar dupa ce apare copilul, altfel nu se activeaza. Copiii erau produsul secundar al sexului, nu exista dorinta directa de a avea copii, asta ca demonstratie ca e indoctrinare sociala.
Viata fara copii chiar are f mult sens, partenerii sunt unu pentru altul, liniste, liber, fara draci, nervi, gauri la bani, etc, cunosc destui asa si le merge f bine, adica care nu s-au lasat indoctrinati. Dar asta tot de la politic vine.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Ai dreptate.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Da, si eu as face ca tine, salariu dupa performante, ca asta vrei sa zici de fapt.
Cu impozitul am zis intr-o tara unde te ajuta chestia asta, altfel e nonsens.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Normal ca religia demoniza avortul ca a pornit de la faza ca bogatii aveau nevoie de sclavi cat mai multi pe deoparte, pe de alta soldati sa faca cuceriri, toata religia are izvor si interes politic. Insa cei needucati, neinvatati nu au treaba cu religia, nu au nici un dumnezeu, nu au bani de protectie, habar nu au de ea, sau nu se gandesc la asta.

Normal ca ma trag de fund ca merg 20 km cu trenul ca pierd timp pe drum! Drumul lung e obositor sa stii, pe langa ca-l pierd din timpul meu. De ce sa fiu nomad? Eu ma atasez de locuri, nu sa plec ca tiganu colo si colo, sa avem locuri de munca fiecare in orasul lui! Ala din sinaia sa munceasca acolo, eu in Bucuresti la mine aici.
Eu exact 20 Km mergeam cu autobuzul la fac in Germania, ma obosea drumul ala. Cam 40 min mergeam. Prietenu meu de cand lucra de acasa ca coder, sti ce bine ii e? Mult mai relaxat, odihnit, timp liber mai mult, e doar un exemplu.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu sa dea mura in gura, sa oblige sa facem, nu sa faca ei, ei doar supervizori. Ca daca iti dau bani am pretentia sa faci, si cunoscandu-te ca esti hot, neserios, vin sa te oblig daca tot vrei bani. Nu uneori, trebuia de la a la z.
Cand o ruda si-a facut casa, a pus pe cineva de incredere sa-i supravegheze, nu ii lasa sa traga chiulu, sa nu faca cum trebuie, sa traga de timp, si a iesit super treaba.
Cand sti cu cine ai de aface, actionezi, e o naivitate sa crezi ca un popor de infecti vor face treaba pentru care le-ai dat banii. Si interesul e si al tau sa ai infrastructura europeana, drumuri, strazi intre tarile UE, civilizatie si altele cand trec UE-istii pe aici.

Dar nici pe aia nu i-a interesat, i-a interesat doar sa ne ia tot, altfel nici nu ne bagau in UE, de aia ne-au bagat, a fost conditie. In rest ne imprumutam din ce in ce, devenim din ce in ce mai datori la ei, si ei asta vor, sa depindem cat mai mult de ei. Si cand pica UE in curand, ne intoarcem cu 101 ani in urma, ca noi nici merele nu le vindem de la noi ci din polonia, adica dai valuta pe mere, uimitor.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Esenta bibliei e sa te supui bogatilor. E capitol unde zice sa dai taxe la dregatori si asa mai departe, cu alte cuvinte sa nu contesti conducerea care ar fi pusa de dumnezeu, ca de fapt religia de acolo a pornit, sa nu contesti imparatul care te asuprea.

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Nici PSD nici PNL nu-s ok, ca in spate fiecare are grupul lui de interese, de aia am zis ca trebuie schimbat sistemul, nu doar rotind grupurile de interese, dar eu vb eu aud.

| Mosotti explică (pentru Emazio):

Pai desi situatia nu s-a schimbat si nr de infectari e la fel pe zi in plus, ei vor sa relaxeze treaba pentru afaceristi, sa se duca lumea la munca, adica posibil la moarte si chin. Pentru ca nu au facut ce trebuie.
Trebuia carantina ca lumea 1-1, 5 luni ca, china si iranul, iti dadea de mancare la usa, si dupa aia gata, era bine si pentru om si pentru firme ca lucrau, dar asa, nu au facut treaba si se da economia peste cap.

De ce nu au largit perioada de plata a ratelor?! Deci in loc sa dai 500 lei rata, sa dai 250 dar platesti in timp dublu, ca lumea e saraca, multi sunt dati afara si acum si la sfarsitul anului. Astia nu au facut decat sa amane 9 luni plata, dupa aia vei plati aceiasi rata ca inainte, si mai platesti dupa aia si inca 9 luni ce nu ai platit, dar nu s-a largit timpul.
Dai masca cu 4 lei cand lumea e mai saraca si nu are munca, desi era 0, 5 lei, ca ai lasat doar privatii sa faca si sa importe, tu ca stat nu ai luat masuri, sa importi tu, sau sa faci tu, ca dureaza 10 sec sa faci o masca din aia, in china se dau gratis.
Nu ai aruncat din rezerva de stat alimente si tot pe piata, ca sa omori specula, ai lasat preturile sa urce in tavan cum li se scoala la privati. Nu ai rezerva de stat ca lumea, deci total nu iei masuri pentru omul de rand.
Fara putin socialism nu merge, mai nici o masura de stanga nu am vazut.

| Emazio a răspuns (pentru Mosotti):

Nici eu nu sunt de acord cu masurile guvernului, dar nu ai dreptate cand spui ca ajuta firmele si da in oameni. Poate mai corect ajuta marile corporatii, nu micile firme ale romanilor. Au plafonat costul la benzina, dar nu si la masti... Si eu cred ca e guvernul corporatilor nu al oamenilor, sa nu se inteleaga cumva ca PSD ar fi facut ceva foarte uluitor, ei sunt niste populisti, in nici un caz socialisti. Ne intoarcem la munca pentru ca a picat economica, si eu incep sa cred ca am stat oricum degeaba in case, pentru ca oricum o sa creasca infectarile.