| Mosotti a întrebat:

Ce parere aveti de masurile de dreapta (favoare firme, bogati) luate de liberali in contextul coronavirus?! Adica se axeaza pe firme, pe patroni, nu pe om. Cand a propus un liberal masuri de stanga adica pentru om, s-a zis "ciudat ca un liberal a luat masuri de stanga".
Nu am vazut si eu o masura pentru om, acum cand salariile sunt mai mici poate, cand oamenii destui nu mai au loc de munca, sa zica asa:
"largim perioada de dat rate la banci, de marim perioada sa dati rate mai mici", cum s-a facut in Rusia si Ungaria, si Ungaria nu e nici comunista nici nimic.
Deci nu sa dai in acelasi interval si sa se puna la sfarsit si perioada cand nu s-a platit, ca sa platesti aceleasi rate lunar.

Situatia nu s-a schimbat deloc, tot rata aia de infectari avem, dar ei relaxeaza la 15 mai treaba, tot pentru firme, ca sa fie dezastru dupa.
De exemplu si in SUA e la fel, in loc sa conteze omu, conteaza firmele. Trebuiau sa faca o luna sau o luna si ceva carantina ca lumea cum au facut chinezii, ca o luna si ceva a fost totala parca, sa le dea din rezerva de stat sa manance, sa se dea o directiva ca nu platim utilitatile pe luna aia si gata! Se scapa, nu sa trimit omu la moarte eventual.
Firmele se conservau, nu dadeau faliment ca nu mai consumau utilitati, nu mai cumparau materiale pe care nu le vindeau, apoi porneau si aia e.

La avioane chiar azi am auzit ca europa nuuu a fost de acord sa fie scaune libere, ca pierd companiile, nu au zis, trebuie, altfel nu mai zburati deloc sa vedem va convine 0 profit in loc de mai putin?! Cum au facut rusii si ungurii "nu mariti perioada ratelor, nu mai facei afaceri la noi", s-a rezolvat.
Deci doctrina liberala se vede, dar asa a fost mereu de cand sunt ei, nu se gandesc la om ci la bogati. Aici sunt fapte nu vorbe.
Plus ca daca ne uitam si in trecut ce au facut, e clar.

Si Orban e liberal al Ungariei dar ala tine la spiritul maghiar, la unitate, i-a bagat undeva si pe aia de la Bruxelles, venisera sa le ia si lor chestii strategice sa le ia, nu le-a dat ca la noi. A zis, NU dati in unguri ci in spiritul maghiar si e grav.
Adevarat ca le-a marit orele de munca la ai lui mai de mult, dar lumea a uitat cand e vb de spiritul maghiar! Asta e mai important.
Nu merge sa nu faca pentru om, ca daca nu faci, se duce unitatea in tara.
Lasa dracu firmele ca alea au bani, si daca pierd 1-2-3 luni, conservate fara profit, nu in faliment, tot sunt pline da bani, omu de rand sufera mult mai mult.

Si cu specula, faceai rezerve de stat cu destule alimente, dezinfectanti, masti si altele pentru caz de nenorociri, si aruncai pe piata si ii spargeai pe speculanti sau privatii care speculau, se reglau preturile imediat.

Asa ca asta e, nu am inteles de ce lumea iubeste asa muult pe liberali desi faptele arata ca e nasol si au aratat.
Uite Johanis s-a facut de cacao si in UE si la Orban unguru si la noi. Legea cu autonomia nu era, era doar o propunere a celor doi maghiari, PSD nu a propus asta cum s-a si zis si s-a si vazut. Si nici nu putea PSD sa aprobe cu presedinte si guvern liberal. Asta era lege nu ordinara ci din aia strategica, si se aproba doar cu doua treimi din vot parlament, si daca presdintele nu vroia, nu o valida. Alea ordinare se aproba cu jumate + 1 din parlament adica de ex pedespe penale si alte din astea nestrategice.

117 răspunsuri:
| Apokales a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Apropo, poftim si articolul la care se face referire in video, nu-i acelasi, dar este similar, iar pagina este aceiasi.

https://pjmedia.com/......lam-n12758

Vorbesc de probleme reale ale acestora, nu doar de simplu rasism/xenofobism. De asemenea exista si probleme ale valorilor care poate arunca societatea intr-un haos.

| Holiday a răspuns (pentru Mosotti):

"Nu se fac testari! Doar asta ajuta 80 %, facem 8-9000 pe zi, coreea de sud facea 1 milion"

De fapt Romania are facute aproximativ 9500 de teste la un milion de locuitori, iar Coreea de Sud vreo 12.000. De unde scoti aberatiile alea?

https://www.worldometers.info/coronavirus/

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Apokales):

GENERALIZARILE ne omoara. NU POTI GENERALIZA. Asa fac si aia de afara si cand te duci de exemplu in concediu la Paris, aia sa comenteze pe linga tine "les gitanes Roumaines" - a patit-o un prieten, nu inventez.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Apokales):

Mdah, pai aia sunt inapoiati. Aici e problema majora a celor care ii primesc gramada. Eu unul prefer un shaormist, un doctor, un profesor, un inginer, nu neica-nimeni ca aia din Vaslui, doar ca musulmani. In rest, daca e medic/samd/util societatii si e SI musulman, nu am nici o problema.

| Apokales a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Stiu ce spui, dar in politica se gandeste in ansamblu. Daca din 100 de oameni 3 sunt civilizati, decenti, atunci merita sa ii iei 97 de animale la tine in tara?
Globalizarea nu este facuta pentru omul de rand, ci pentru corporatii ca sa aiba acces la forta de munca ieftina si la piata de desfacere.
Daca se doreste neaparat binele oamenilor, atunci de ce nu se creeaza un sistem de educatie bun la ei in tara, ar avea acces la educatie in mediul lor, in valorile lor.
Sa mai vorbim de faptul ca in Germania, pe cand s-au adus refugiatii si se dorea si in Romania sa ajunga cateva mii, s-au creat mijloace de transport in comun separate pentru femei pentru ca erau abuzate de "refugiati" pentru ca aveau fata dezgolita si mai stiu eu ce alte idiotenii pe care ei le considerau valori.
Iti inteleg modul de gandire inclusivist, dar nu ajuta de cele mai multe ori.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Apokales):

In politica NU se gindeste in majoritatea tarilor. Inclusiv la noi. Daca ar fi sa se gindeasca, in situatia ta, din 100 de oameni primesc maxim 5, si ii triez astfel incit sa fiu sigur ca aia 3 civilizati si decenti intra printre cei 5. Ailalti doi care nu sunt civilizati si decenti fie se conformeaza cu realitatea inconjuratoare, fie zboara. Legat de globalizare, maninci cacao. Lucrez pentru o firma austriaca, am colegi in India, USA, NZ, Australia, si inca vreo cateva tari. La nemti si in alte parti le-au dat prea multe drepturi imigrantilor, fara sa le aduca la cunostinta cum trebuie obligatiile, simplu. Am o amica cu taica-su musulman. De fapt arab, ca taica-su si-o baga in aceeasi masura in religia lor cit si in popii nostri. E in tara de vreo 30 si ceva de ani, are vreo 4 fete, nevasta-sa e romanca, nici o treaba de coran si alte porcarii. Deci se poate. happy

| Apokales a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Mai gandeste-te la faza cu globalizarea. Ca daca nu eram forta de munca ieftina, ai nostri nu erau in Spania, Italia si Anglia, li se rupe de cultura alora. Si apropo, lucrezi pentru o firma austriaca, deci cam tot dracu' ala e.
Si nu am zis ca nu se poate, ma refeream la faptul ca-i periculos sa bagi atatea animale in tara, 97 de animale si vreo 3 civilizati, oameni. Si mai usor cu limbajul, ti-am zis ca esti dus in repetate randuri.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Apokales):

Lucrez pentru o firma austriaca si sunt platit fix la fel ca si colegii mei din UK sau SUA. Uneori mai mult, in functie de bonusuri. Despre ce discutam aici? Da, sintem forta de munca nu neaparat mai ieftina, ci mai cu chef ca aia locala, simplu. Si ideea globalizarii e ca la un moment sa fie si tarile alea mai bananiere trase in sus. Ce se intampla cu Dacia daca nu venea Renault? Vezi ce au patit alde Aro. Asta ca sa iti dau doar un exemplu...

| Apokales a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Si cum ramane cu refugiatii, ii luam sau nu pe toti? Mai sunt ignorat cand iti spun ca-s animale, date fiind problemele lor genetice si culturale?
Iar la ideea globalizarii nu-s de acord. De ce nu-i ajuta la ei in tara? Spune-mi si mie ca nu stiu de ce nu fac asta?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Apokales):

Pai aia sunt refugiati? Cu aifoane si tupeu? Triaj cu detectorul de minciuni, eject la mama ta imediat. Pe noi de ce nu ne ajuta la noi in tara, ha? De ce trebuie' sa plece atiti romani pe-afara? Vezi problemele la nivelul clasei a patra...

| Apokales a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Sa zicem ca nu stiu. Tu mi-ai zis ca-s ignorant. laughing Si i-a vezi tu ca ne-au ajutat astia cu Uniunea Europeana, altfel cred ca eram in situatia Ucrainei, ai vazut ce s-a intamplat cu Crimeea si toata nebunia aia de atunci.
Am mai auzit ca in parlamentul european un francez vrea sa dea o lege pentru salariu minim la nivelul Uniunii Europene, daca s-ar ajunge la asta eu cred ca s-ar rezolva cu emigrarea romanilor si nu am mai fi forta de munca ieftina.
D-asta iti zic, parerea mea, pot gresi, globalizarea este doar pentru corporatii, pentru cei ce vor sa se imbogateasca rapid. Nu este pentru noi muritorii de rand, pentru schimb de idei, schimb cultural sau mai stiu eu ce.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Apokales):

UE nu e alianta militara... si daca se da o lege pentru salariul minim la nivel de UE, jumatate din economia noastra moare in secunda doi. Ia si te mai documenteaza un pic legat de globalizare, la modul serios, lasind deoparte trompetele rusesti de pe net. IGNORÁNT ~tă (~ți, ~te) și substantival (despre persoane) 1) Care vădește lipsă de cunoștințe sau de practică într-un anumit domeniu; incompetent, necompetent; neștiutor; ignar. 2) Care nu este cult; lipsit de instruire și de cultură elementară; incult.

| Apokales a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

laughing nu am pomenit nimic de UE ca fiind alianta militara. Stiu, dar inca nimeni nu a pomenit de aceasta idee cu exceptia acelui francez. Totusi cum ar fi daca s-ar ajunge acolo, ar mai emigra atatia romani? Si inca nu mi-a raspuns la intrebarea legata de globalizare, este sau nu mai mult pentru corporatii, pentru cei ce doresc imbogatirea rapida? Nu-s ignorant in privinta "refugiatilor" asa cum ai spus-o, ti-am aratat un studiu, interesant zic eu, cu privire la ceea ce vine catre Europa, respectiv Uniunea Europeana.
Atitudinea Poloniei a fost ca daca gaseste un astfel de "refugiat" la granita il impusca pe loc. Polonia are o atitudine mai conservatoare, nu stiu daca stii asta, pari ignorant laughing.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Apokales):

Ti-am zis sa studiezi legat de globalizare si ce aberezi acolo. Uite, iti dau un element foarte simplu: conceptul de PARADIS FISCAL. Globalizarea facuta cu cap ar uniformiza sistemele fiscale de peste tot si astfel ar face sa dispara aceste entitati unde diverse corporatii se pitesc ca sa plateasca impozite mai mici. Deci ce ziceai tu... profituri rapide? Profiturile rapide sunt obtinute prin LIPSA unei globalizari cum se cade. Polonia se duce la mama dracului de cand le-au omorit rusii guvernul, asta se intampla cu Polonia. Chiar imi pare rau de tot de ei, mereu si-au batut-o jegosii astia mari de ei. Aliatii i-au tradat in repetate rinduri, acum cand o luasera bine de tot din loc, post-comunism, au luat rusii si le-au omorit tot guvernul. A, da, cum s-ar ajunge acolo - cu salariile, DA, ar emigra romani si mai si ca acum, fiindca ai avea peste noapte cateva sute de mii de someri!

| Apokales a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ok, nu inteleg, cum ar emigra romanii si mai si, daca salariul minim va fi egal la nivelul UE?
Polonia este mai bine pregatita militar decat noi, pana ia NATO atitudine iti trebuie ceva armata, noi n-o avem ca ei.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Apokales):

Salariul minim la nivel de UE >> crapa instant zeci de mii de firme mici, preturile serviciilor cresc exponential >> romanii iau si se duc frumos in tari unde economia chiar functioneaza. Polonia are un teritoriul imens fata de noi, nu e chiar asa de super-dotata militar, domeniul unde ne bat, cel putin in principiu si privind in trecut, e ala ca au BOASHE! https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Wizna
https://en.wikipedia.org/wiki/Warsaw_Uprising

| Apokales a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ba, stai ai dreptate cu salariul minim daca este aplicat acum, dar eu ma refeream pe viitor. Pe viitor aceasta masura va combate emigrarea romanilor? Ca la initiativa guvernului roman, eu, personal nu vad sa se faca ceva in legatura cu salariul minim.
Si eu inca mai consider ca suntem ajutati de U.E. Cred ca daca cineva ne-a ajutat, atunci este U.E.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Ai dreptate, eu vorbeam de socialismul corect, nu de psd sau liberali care ambii sunt vai de mama lor.
Corect, nici unu nici altul nu vor sa rezolve cele 200000 de pensii speciale prin impozitare masiva! Ca sa nu atinga incalcarea dreptului si anume sa micsoreze niste drepturi deja dobandite, dar au facut asa? NUUU, s-au facut ca se ia de 10000 pensii speciale, deci nu de cele 190000 ale militarilor, si nici la alea 10 mii n-au reusit ca nu a trecut treaba de curtea constitutionala.
Prin impozitare rezolvai rapid problema.

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Vroia sa faca PSD ceva cand a marit salarii sau cel putin asta cred eu ca urmareau, sa creasca salariile in euro, ca marirea era mai mare ca cursul euro! Apropiindu-ne de salariile UE lent, nu e mai renta sa plece omu afara.
Chiar daca initial niste prosti de la noi cresteau preturi mai mari ca in UE, veneau altii din UE si reglau preturile ca produceau, mai vindeau marfa si la noi ca avea lumea mai mult bani, dar castigau producatorii mai mult ca la ei in tara, si automat aveai si preturi ue.
Cam asta era ideea de fapt, sau cred ca asta era.
Daca nu se mai renteaza sa plece, atunci lumea facea aici proteste sa fie bine, nu mai zice "aaa plec si gata".

Te-a ajutat atat cat sa fi piata lor de desfacere si ti-a luat tot, pana si tevile sunt luate de francezi, reteaua de tevi parca. Te-a facut dependent de ei in loc sa producem noi, sa ne intretinem, nu sa ne dea ei de munca si de mancare! Au venit aici in marea majoritate cu birouri! Nu cu industrie masiva.
Si cand pica UE, ca nu mai e mult, atunci sa te vad ce faci cand tu nu produci mai nimic, sa vezi evu mediu ce ne asteapta, uite ungurii nu au fost prosti sa vanda tot.

Cu micsorerea populatiei ce te mirai dincolo? Cand capitalismu nu mai merge, se face razboi daca nu stiai, dar fiind bombele nucleare, e bine, tin echilibru. Nu e aberant de loc, asa se procedeaza si s-a procedat. Daca nu erau nuclearele, aveai in anul 2000 al treiea razboi mondial. Se face ca nu mai are ce sa le dea la lume sa manance. Isca un conflict, ne omoram intre noi si uite asa scadem.
Sau reglezi nasterile conform cu rata mortalitatii, sa moara mai multi decat se nasc, si iar se rezolva la o adica zic, te miri asa ca si cum nu sti cum merg chestiile. Si asta e o solutie foarte buna, dar asta se intampla lent sa vezi efectul.

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu va putea decide AI-ul ce sa faca, caci nu-l vei programa sa fie autonom, dorinta de decizie si dominatie vine din gene la noi, daca acel soft nu exista, nu exista nici dorinta de asta, nici nu vor vrea asta vreodata, deci nu e problema aici.

Dar cand vine AI-ul si va produce mult in locul oamenilor, multi oameni nu vor mai avea de munca, si trebuie salariu min garantat pe care-l asigura robotii din productia mai mare.
Insa posibil sa smecherii sa nu vrea si sa incerce sa micsoreze populatia cumva, am zis e posibil doar. Si asa pe monumentul ala din Georgia anonim scrie ca pamantu trebuie sa aiba maxm 500 milioane, si noua ordine mondiala cam 1 miliard, adica pastreaza cati sclavi au nevoie si atat.

| Mosotti explică (pentru Holiday):

Pana azi am avea 151000 de testati. Germania zicea ca testeaza 500 de mii de oameni pe zi parca, sau saptamana, nu mai stiu exact. Tabelu ala nu stiu cat de relevant e:

https://www.digi24.ro/......zi-1281699

500000 teste pe sapt.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Ma bucur ca la faza cu salariile esti de acord cu mine, spre deosebire de altii.
Oricum se realiza piata de desfacere, odata ce am scapat de comunism am trecut la o economie globalizata.
Sa speram cu U.E. nu va pica si nici N.A.T.O., altfel suntem pe duca.
Faza cu bombele am mai discutat-o, cred ca eu ti-am zis-o.
Si cine crezi ca vrea sa micsoreze populatia? De ce ai face asta?
Omule, foamea nu mai este o problema in zilele noastre. Am mai discutat problema cu foamea, ea nu mai exista.

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Este corect! Daca nu intram in UE eram ca in anii 90 de saraci si ca ukraina. DAR pretul il vom plati cat de curand.
Insa daca eram oameni, faceam industrie, produceam mancare si altele, nu mai trebuia sa intram in UE ca sa ne fie bine, ca apoi sa platim cu vanzarea tarii de tot. Sau intrai dar cu conditii puse in favoarea noastra cum e Ungaria.

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Nu e vb de asta, e vb ca daca nu mai merge economie nu-ti da da de pomana sa mananci, intereseaza-te si tu sa afli ca in crize ori s-a facut razboi, ori vin extremele la candidatura.
Si ai nevoie de utilitati, de sanatate, de altale, tot trebuie bani sa-ti dea, dar daca nu mai ei unde munci, cine da? Pai astia ar zice bogda prostie sa mai murim mai ales batrani, ca atarna greu la pensii, sanatate, medicamente compensate.
Boris de ce a vrut sa dea la liber drumu in Anglia? Ca sa scape de vulnerabili, cand a vazut ca ataca si tineri si copii a intors-o.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Aici e vorba despre ce adunatura de oportunisti jegosi sintem, nu cit de naspa e UE. UE e ca un cutit de bucatarie - poti curata cartofi cu el, dar poti sa il si bagi cuiva in spate, depinde de tin ce faci.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Apokales):

Eu as elimina complet *** ala de salariu minim, as lasa piata sa se regleze singura. Impozitele pe salariu pe care le-as lua le-as cobori de la ~45% cit sunt acum la 20%, un impozit unic pe banii dati fiecarui salariat, fara porcarii scutite de impozit ca acum, gen bonuri si de masa si alte aiureli. Evaziunea fiscala as pedepsi-o cu de la 10 ani de munca silnica in sus si confiscarea extinsa a averii, fara posibilitate de eliberare conditionata. https://www.investopedia.com/......-wages.asp

| Apokales a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Esti in regula? Cum sa elimini salariu minim? Masurile socialiste au fost luate de-a lungul anilor ca sa ofere stabilitate, sa nu clantane unu impotriva guvernului.
La faza cu impozitarea salariului nu stiu exact tot ce intra si cum este, dar se vorbea sa se elimine impozitul pe faptul ca muncesti, sa nu mai fie impozitata munca.
Si cine crezi ca o sa dea vreo lege impotriva marilor afaceristi, asta ca sa iti satisfaca tie placerea de a da 10 ani de munca si ce ai mai zis pe acolo?
Si apropo, vezi ca acolo sunt tari cu stabilitate politica, ma refer la link. La noi daca ai eliminat salariul minim iti ofera angajatul vreo 9 milioane si un sut in fund. La noi, dupa spusele unui prezentator al unei emisiuni, avem salariu cat sa putem sa mergem a doua zi la munca.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Apokales):

Sint foarte in regula. Ai si link. Se traieste prost in tarile alea mentionate acolo ca fiind fara salariu minim, nu? Ma faci sa rid cu "masurile socialiste" - alea au fost luate fara nici un studiu de impact, ca sa ia voturi de la prostime si bugetari, atita tot! La Romania ma refer... Lol, lege impotriva marilor afaceristi. Evaziune iti face instalatorul care pune faianta la negru, ala care iti vinde cacaturi pe OLX sau pe grupuri de FB, nu Auchan sau Carrefour. NU TE MAI UITA LA LATRINA 3! Nu fi timpit! Daca elimin salariul minim si fac 20% impozit unic pe munca, daca acum ma costa 2500 RON sa ii dau omului 1500 in mina, cu 2200 costuri ii voi putea da 1800 dupa aia. Astfel imi reduc si eu costurile un pic, iar omul cistiga mai bine. Simplu.

| Apokales a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu ma uit pe A3, stai calm. Si vezi ca tarile alea mentionate au totusi un punct de reper in privinta salariului, adica in privinta salariului pe care trebuie sa-l primeasca.
Masurile socialiste sunt si cele precum asigurarea de sanatate, ajutorul social, alocatia pentru copil. Astea sunt tot prosti pentru tine?
Si nu se poate altfel fara sa elmini salariul minim? Crezi ca este mult 1300 net? Acum pe bune, chiar ne incurca amaratii aia de 1300 net cand pentru un trai minim decent studiile arata ca un roman adult singur ii trebuie in jur de 2500 net lunar. Iar tu imi spui ca trebuie sa eliminam acel obstacol de 1300 de lei net? Cu ce te incurca?
P.S. : Vezi ca acum cativa ani Auchan-ul, Carrefour-ul si Cora, din cate mai tin minte, acum cativa ani s-au inteles la preturi sa nu coboare, era undeva prin iarna cand am auzit stirea, asa ca vezi ca nici astea nu-s sfinte.

Din punctul meu de vedere, liberalismul avantajeaza doar firmele pentru a exploata omul de rand vulnerabil care nu are unde sa se duca. Ce sanse are un amarat intr-un sat din care nu poate pleca, daca nu are salariu minim? Iti zic eu, 0. Va fi exploatat pentru 800 de lei pe luna.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Apokales):

Ajutorul social dat fara sens, si unor handralai care pot munci, in loc sa folosesc resursele alea pentru crearea de locuri de munca? Desigur ca e pentru prosti! Alocatii unor nemernici care nu au muncit in viata lor dar au 3-4-5-6 copiii? La fel! In Franta clasa mijlocie are SCUTIRI la impozit daca au 3 copii, de exemplu, NU POMENI SUB FORMA DE ALOCATII! Faci mai multi copii, statul isi baga mai putin mina in buzunarul tau, nu da pomeni la toti inaptii!
Legat de preturi si combinatii intre marii retaileri, asta nu tine de salarizare. NU INTELEGI ABSOLUT NIMIC! Nu ne incurca amaritii cu 1300 NET, ci faptul ca foarte multe chestii se calculeaza relativ la salariul minim, in loc sa se aplice alte strategii. Gen amenzile sunt raportate la SALARIUL MINIM, si nu la VENITUL PERSONAL! De aia ai smecheri la volan care se pisa pe lege, pentru ca pentru ei e tot 800 RON amenda pe care o primeste si amaritul cu salariul minim! Nu ai habar absolut deloc pe ce lume traiesti. Bai, pai eu daca te angajez si vreau sa dai naibii randament ca sa ne fie bine si mie si tie, te tin cu covrigi si apa sau iti dau cit sa stai linistit si sa vii cu chef la munca in loc sa vii in scirba si sa muncesti atit cit sa nu te dau afara ca o freci prea tare?