| AvalohAlyn a întrebat:

Ce parere aveti de pedeapsa cu moartea? Eu cred ca cei ce fac crime (doar acestia) ar trebui pedepsiti cu moartea.Ati fi de acord? Cand iei viata unui om ce drept mai ai sa mai traiesti?

Răspuns Câştigător
Stefan
| Stefan a răspuns:

Daca este dovedita fapta de omor, sunt de acord cu pedeapsa cu moartea.

12 răspunsuri:
HepHap
| HepHap a răspuns:

"Cand iei viata unui om ce drept mai ai sa mai traiesti?"

Inseamna ca cel care sustine/ordona/conduce o executie capitala va trebui executat si el, la randul sau. Calaului va trebui sa ii gasim un calau, si asa mai departe, pana la exterminarea comunitatii. Nu?

HepHap
| HepHap a răspuns:

@ TigergeridAlan

Calaul nu da neaparat cu satarul. Calau e si cel care da drumul la gaz, injecteaza lichide letale sau iti pune strangul la gat. Iar eu vorbesc oricum de toti cei care te condamna la moarte. Si ei vor trebui omorati.

| AvalohAlyn explică:

HehHap poate nu omorati de un calau, poate bagati intr-o camera cu gaz toxic.Na.laughing)

| Nastasia a răspuns:

Iti recomand cu caldura filmul "Viata lui David Gale", o sa intelegi multe lucruri...

| antonius74 a răspuns:

Eu sunt totusi de parere ca orice ar fi facut un om (chiar daca e vorba de crime), nu merita sa i se ia viata. Un cercetator a descoperit ca aceste impulsuri de violenta, in care se "nasc" criminalii, sunt cauzate de o lipsa a unei anumite substante in creier, care regleaza aceste crize de furie...nu ar fi mai usor daca ar urma un anumit tratament toti cei care risca asa ceva? astfel eliminam crimele si/sau ne asiguram ca criminalii deja existenti nu o sa mai ucida...

pupimik
| pupimik a răspuns:

Cati oameni nu sunt inchisi pentru niste crime pe care nu le-au savarsit?
Cati oameni ar muri nevinovati in situatia asta? Gandeste`te ca unele probe se pot ascunde atat de bine...si aparentele inseala atat de mult...incat s-ar ajunge de nenumarate ori sa fie condamnata la moarte o persoana nevinovata

| daniDeeDee a răspuns:

Sunt pro.

| cioko19 a răspuns:

Buna!

Noi oamenii, nu suntem in masura sa decidem daca cineva mai merita sa traiasca sau nu.
Singurul care poate face acest lucru.este Dumnezeu.

| nickname.a.plecat.de.pe.tpu a răspuns:

Cine suntem noi sa decidem daca cineva merita sa traiasca sau nu? Nu sunt de acord cu pedeapsa cu moartea. Da dovada de o cruzime asemanatoare cu a lor!winking In plus, daca vor sta in inchisoare toata viata, acolo le vor parea cu adevarat rau pentru fapta ce-au facut-o happy

| nickname.a.plecat.de.pe.tpu a răspuns:

De acord cu HepHaphee hee

| yoannah a răspuns:

Eu... sincer... doar cei care au ucis mai mult de 10 oameni cu sange rece ar trebui sa fie executati...
nu de alta da sa li se doneze organelehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca ar fi mai utili daca i-am pune la munca decit daca-i bagam in pamintwinking