| AvalohAlyn a întrebat:

Daca as fi parlamentar în Parlament as face o lege în care criminalii sa fie pedepsiți cu pedeapsa cu moartea.
Ați fi de acord?
De ce da? De ce nu?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cam multa putere crezi ca are un singur parlamentar. De altfel pedeapsa cu moartea este interzisa prin Constitutie, conform art.22, alin.(3), citez:
"(3) Pedeapsa cu moartea este interzisă."
Nu sunt de acord cu pedeapsa cu moartea, avand in vedere ca este ireversibila, sunt multe argumente contra, iti expun doar unul singur: eroarea judiciara.

| SG1995 a răspuns:

As fi de acord doar în cazul pedofililor și criminalilor în serie.