| NustiucenumesapunnN83 a întrebat:

Ce parere aveti de urmatoarea idee: Ce-ar fi sa unim toate tarile in care domina traditia sau o limba indo-europeana intr-o noua super-putere, avand ca limba oficiala proto-indo-europeana? Ganditi-va ca aceasta tara ar uni Romania cu America, Rusia, Germania, Franta si alte tari importante si astfel am deveni parte dintr-o mare federatie ce va domina lumea. China nu ar mai avea niciun cuvant de spus, deoarece 90% din glob ar sari imediat pe ei.
Ce credeti? S-ar imbunatati traiul si la noi si ne-ar uni mai mult ca umanitate. Si noi, si rusii, si americanii, si indienii (aia din India), si persii, si ucrainenii, si grecii, si francezii, si germanii - toti avem ceva in comun: vorbim o limba indo-europeana!

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu limbile vorbite sunt importante ci interesele economice si politice.
De altfel tocmai din interese au rezultat UE, NATO si alte organizatii existente si mereu se cauta o integrare cat mai larga.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce-ar fi sa unim. Să unim noi. Cine noi?
vorbim o limba indo-europeana! Nu există așa ceva.

| Mosotti a răspuns:

Ioandelasal nu zice bine, NATO nu vrea o integrare cat mai larga in sens bun, vrea doar militar ca sa fie contra la rusi, chinezi, iran si india, nu vrea ca sa fie bine prin aceasta largire a NATO, pe altii ii folosesc ca sa se bata pentru interesul lor adica SUA, te baga acolo ca sa lupti pentru ei unde fac ei prostii.
Iar UE la fel, aia nu vor extindere cu tarile praf ca noi si nici nu au interes ca acele tari sa se dezvolte ca apoi sa le faca lor concurenta economica, ii baga pe fraieri daca au ceva de dat moca, resurse, pamanturi, etc.

Asa fi de acord sa ne unim, dar toti, insa de ce nu si china? Mai bine toti uniti, tot globul si sa fie bine pentru toti.
Chinezii sunt f destepti, ne-ar ajuta mult, au multi mai putin prosti ca americanii, de unii nici nu stiu unde e europa pe harta. Si oricum multe capete luminate is importate la americani.
Si china sa vb limba indo-europeana daca vor, daca nu, sa nu intre.
Dar oricum majoritatea stiu engleza, deci e f okey si asa.

Si taiwanu sa intre ca de la aia luam cipuri si multe de calculatoare, sa vb si aia engleza.
Rusii au resurse si mari capete luminate ca si chinezii, nemtii la fel au desteptii lor.
Daca nu intram toti, vor fi conflicte mereu, nu poti sari pe China ca au nucleare. Plus ca si daca china nu zice nimic, or sa zica ceilalti, ca pot aparea probleme, daca o parte lezeaza interesele celeilalte, de aia trebuie sa fim toti ca sa avem aceiasi directie.

Ca Romania i-ar trage in jos pe toti cu prostia, puturosenia, hotia noastra, e altceva, noi nu avem leac.
Sansa noastra e doar sa fim asimilati de alte tari toti si generatia urmatoare sa fie deja alta natie, in tarile alea.
Ai gresit! Nu fara China, fara noi. China aduce beneficii f mari, noi suntem o rana infectata pentru toti.

| johnnny123 a răspuns:

"Si noi, si rusii, si americanii, si indienii (aia din India), si persii, si ucrainenii, si grecii, si francezii, si germanii - toti avem ceva in comun: vorbim o limba indo-europeana!"

Este ca și cum ai spune "toți avem ceva în comun: avem urechi"

Ți se pare că limba indiană are atât de multe în comun cu limba suedeză încât să se formeze o uniune numai pe criteriul ăsta?

Oamenii se bat între ei și când vorbesc aceeași limbă dar cu un accent puțin diferit, iar tu vrei să unești 6.5 miliarde de oameni pentru că vorbesc "o limbă indo-europeană".

| NustiucenumesapunnN83 explică (pentru johnnny123):

Nu exista "limba indiana": in India se vorbesc sute de limbi, din diferite famili de limbi: indo-europeana (ramura indo-ariana), dravidice, sino-tibetane etc. Limba predominanta si folosita ca lingua franca intre diferite comunitati lingvistice e hindi, dar engleza a prins si ea popularitate.
Traditiile si limba noastra indo-europeana ne unesc si ne diferentiaza de altii, ca chinezii, japonezii, turcii, triburile africane etc. E o parte a identitatii noastre, nu e deloc ceva comun, ca "avem urechi".

| johnnny123 a răspuns (pentru NustiucenumesapunnN83):

Da, sunt conștient că în India se vorbesc sute de limbi, dar asta nu-ți întărește deloc argumentația, din contră, ți-o slăbește. Eu voiam să simplific lucrurile și să nu mai lungesc discuția asta absurdă.

Sincer, nu înțeleg de ce crezi tu că un suedez se simte mai apropiat din punct de vedere al identității de un indian decât de un chinez. Eu, de exemplu, nu simt absolut deloc că aș avea mai multe în comun cu un indian decât cu un chinez, nici din punct de vedere lingvistic nici cultural.

Și un alt lucru pe care nu-l înțeleg este acesta:
Dacă tot concepi scenarii absurde și imposibil de realizat, de ce nu mergi un pas mai departe cu fantezia, incluzi și China în federația ta utopică și obții pacea mondială. Dacă tot fabulezi, de ce să nu fabulezi până la capăt?

| NustiucenumesapunnN83 explică (pentru johnnny123):

Am mai explicat deja. Traditia indo-europeana multi-milenara ne aproprie, traditiile si obiceiurile culturale ne unesc. Atat traditiile romanesti cat si cele indiene au radacina in traditiile noastre indo-europene; felul de a vedea lumea si gandirea, la fel.
Wittgenstein zicea ca limba materna ne influenteaza felul de a gandi si a percepe lumea, iar romana, latina, rusa, engleza si hindi sunt toate limbi inrudite, indo-europene.
"de ce nu mergi un pas mai departe cu fantezia, incluzi și China in federatia ta utopică" Se pare ca preferi sa adopti un discurs batjocoritor pentru a ascunde lipsa de cunostinte generale si argumente. Federația mea nu e "utopică" pentru că propune să unească popoare înrudite, infratite, care ar putea coopera si s-ar intelege foarte bine. Utopic ar fi sa incerci sa unesti Rusia cu Mongolia, sau Turcia cu China.
Chinezii nu pot fi inclusi in federatia asta pentru ca ei nu vorbesc o limba indo-europeana. Simplu, nu? Daca ai avea minimul de cunostinte pe subiect sau daca ai fi fost atent la discutie, ai fi stiut asta. Chineza face parte din familia de limbi sino-tibetana, complet paralela cu familia de limbi indo-europeana. Cum sa amesteci China cu tarile indo-europene?

| johnnny123 a răspuns (pentru NustiucenumesapunnN83):

Îți repet pentru a treia oara: Ideea ta de a unifica niște oameni bazându-te doar pe faptul că limbile lor împart niște origini comune de prin perioada neolitică este complet nerealistă.

Pentru ca niște oameni să se unifice, trebuie ca lucrurile care-i unesc să fie mai puternice decât lucrurile care-i despart. Iar o structura oarecum asemănătoare a limbii nu reprezintă un liant suficient de puternic pentru a unifica 3, 2 miliarde de oameni extrem de diferiți prin cultură, tradiții, religie, viziune asupra lumii, nivel de trai, interese economice, geopolitice și așa mai departe.

Uniunea Europeană se chinuie uneori ani de zile să se pună de acord chiar și pe subiecte minore din cauza fricțiunilor interne și a intereselor divergente ale membrilor. Iar tu vrei să creezi o "super-putere mondială" (care să includă și națiuni care în momentul ăsta sunt la cuțite), și care să funcționeze ca unsă, uniți doar de faptul că vorbesc o limbă "indo-europeană"?

Ca să nu mai vorbesc de ideea ca limba oficială a acestei alianțe să fie limba "proto-indo-europeana", o limbă care ar trebui să fie reinventată. Serios? Oamenii nu pot fi convinși nici măcar să poarte o mască în timpul unei pandemii, iar tu vei convinge 3.2 miliarde de oameni să învețe o limbă nouă? Cred că ai pierdut complet contactul cu realitatea, presupunând că l-ai avut vreodată.

Așa că scutește-mă te rog de aerele de superioritate intelectuală, și lasă-l pe Wittgenstein să se odihnească în pace. Săracul de el merită mai mult decât să fie folosit pentru a mima erudiția.

| Brizbriz a răspuns:

Cu alte cuvinte o federatie care sa ia decizii impreuna
cu alte cuvinte romani, rusi, germani si frantuzi sa ajunga sa le spuna americanilor ce sa faca... aham, aham... ok
americanii vor scoate armele, isi vor impusca liderii, vor pune altii si apoi vor iesi cu spume din federatia aia
si asa exista state care incearca sa se separe din america, au trecut 150 de ani si in continuare sunt unii care se cred confederati si nu americani

apoi, ca "federatie" feciriririta la culme, UE a avut deja un Brexit, iar Franta se "gandeste" din cand in cand, daca nu era votat Macroaua, opozitia chiar avea intentii (de aia au fraudat alegerile)

si eu am vise ude, insa in general ma gandesc la femei, nu cum sa ii domin pe americani

| LordCristobal a răspuns:

Sună frumos dar e utopic.
Nu ai cum sa ii vezi la acceasi masa pe americani, ruși și iranieni.
Ar fi prea frjmos sa fie adevărat.

| SelenaTpu a răspuns:

M-am mai gandit la acest lucru. Si sa avem aceeasi limba. (citeste despre esperanto)

| Andreidașchevici112 a răspuns:

#respect dar eu cu Rusia suntem în război. Îi urăsc că toți ceilalți.

| Steaua19861 a răspuns:

Eu sunt de acord!

| Mosotti a răspuns (pentru Steaua19861):

Si eu sunt de acord dar toti, si China si japonia si taiwan si toti, sa fim uniti, insa s-ar putea ca sa fie mai bine fara noi, dar asta e alta treaba.
Ca noi precis i-am trage in jos pe toti. Daca nu suntem in stare sa facem o autostrata catre vest, de 32 ani incoace, si nu stim sa acoperim gropile de pe strazi.