| MisterKat a întrebat:

Ce parere aveti despre ce doresc sa fac maghiarii in Romania? http://www.adevarul.ro/......68729.html http://www.adevarul.ro/......68729.html

Am in bloc, o vecina unguroaica si i-a spus mamei sa ne zica sa ne dam bine pe langa un baiat de-al ei ca sa invatam maghiara, ca altfel nu o sa mai avem locuri de munca daca nu o sa stim maghiara. Si eu locuiesc in Brasov...

O alta chestie care m-a enervat este ca a spus ca Romania a existat doar dupa 1942 si ca e doar o parte din Oltenia si cam atat. A spus ca Delta Dunarii, Marea Neagra, Moldova, Banatul, Maramuresul, Bucovina, Transilvania sunt ale lor(ale Ungariei). Are si o harta de acest tip pe care a zis ca o sa ne dea sa o tragem la xerox.
Chestiunea aceasta cu ONU a spus-o dinainte de a fi publicata in presa, deci ea stia de undeva acest lucru inainte sa stim si noi ceilalti, anumite zvonuri spun ca la Biserica Catolica din Brasov de pe Strada Muresenilor (langa liceul maghiar Arpily Lajos) se face politica in loc de religie. Alte chestiuni pe care le tot aude sunt de la televiziunile maghiare care emit in Romania: Duna TV, TV2, M2 etc. (sunt vreo 4 televiziuni maghiare in pachetul meu de la cablu). Alta chestiune care m-a enervat a fost aceea ca:"Ungaria a fost scaldata de 3 mari" (deci va dati seama pana unde ajungea Ungaria? :)) ), ca Polonia ar fi fost data cadou de unguri, ca trebuie sa ia si din Germania, Slovacia, Serbia si Polonia (presupun) si clar din Romania... Ce parere aveti?! Si sa nu ziceti ca sunt cumva xenofob...

Răspuns Câştigător
HepHap
| HepHap a răspuns:

Spune-i vecinicii tale ca sta prost de tot cu istoria. Sa nu mai citeasca doar istoriografie revizionista ca invata doar prostii. Bucovina nu a fost a Ungariei, ci a Austriei. De Delta Dunarii si Marea Neagra nu are rost sa mai zic, ca aberatiile astea cred ca le-a visat noaptea. Romania exista din 1866, iar anul 1942 nu are nicio insemnate in evolutia teritoriala romaneasca: nord-vestul Transilvaniei a fost pierdut in 1940 si recuperat in 1944. Polonia nu a apartinut niciodata Ungariei, ci rusilor, nemtilor si austriecilor. Deschidere la 3 mari a avut poate Imperiul Habsburgic in timpul lui Carol V, Ungaria nu a avut nicio deschidere la mare; are la Balaton :rolling on the floor. Asadar, daca incep retrocedarile, de ce sa nu dam in primul rand Ungaria austriecilor, daca tot se lauda cu istoria lor? Imparatul a stat la Viena si Praga, nu la Budapesta happy

7 răspunsuri:
| MisterKat explică:

Si pe mine ma enerveaza maghiarii astia! De multe ori la televiziunile lor: Duna Tv (de exemplu) am vazut numai filme istorice legate de Ungaria si Romania si bineinteles netraduse/subtritrate in limba romana (desi noi suntem in Romania si platim la cablu si programele unguresti care sunt destul de multe...). Ma enerveaza tupeul ungurilor, a venit intr-o zi la noi acasa(acea doamna) si mi-a spus ca trebuie sa invat maghiara ca altfel nu o sa ma descurc, daca le dam la astia autonomie, in curand o sa ia toata tara. O alta chestie ciudata pe care am vazut-o la televiziunile maghiare este urmatoarea: intr-o zi de februarie, eram bolnav si la ora 7 am deschis televizorul sa vad ce s-a mai intamplat in tara si cautand canalele romanesti am dat peste Duna TV si era rubrica Meteo la un program matinal (gen: Razvan si Dani ) si cand aratau starea vremii in Ungaria aratau si orasele din Vestul si Centrul Romaniei, niste orase din Sudul Slovaciei si cateva orase din Serbia si plus Ungaria toata. adica?!
Nu am facut o fotografie ca puneam dovada ca sa va convingeti si voi...
Chiar mi-as fi dorit macar pentru o zi sa fie premier Vadim, sa vezi ce le-ar fi facut. Ei sunt discriminati? Sunt discriminati deoarece nu au maghiari in functii de conducere? Deoarece in INSTITUTIILE PUBLICE din ROMANIA nu se vorbeste limba maghiara?! Ati citit un articol despre Marko Bella?! El doreste sa schimbe limba oficiala a tarii si a spus ca se poate... Asta numai prin referendum si sa vedem noi cine o sa fie de acord cu limba maghiara (daca nu se falsifica rezultatele, evident), poate unii romani isi uras tara printre care ma aflu si eu, dar nu suport ignoranta maghiariilor si tupeul de care dau dovada. Un alt caz de nesimtire din partea lor am sa il explic: In 2006, am fost la mare, la Tuzla (in apropriere de Eforie Sud) iar acolo eu si parintii mei ne-am intalnit cu un mos si vroiam sa-l intrebam cam cat timp ne ia pana ajungem la plaja (l-am intrebat acest lucru deoarece eram pentru prima data in acel loc si nu cunosteam zona) iar acest mos ne-a zis (ce credeti...): Nem tudom, romanul! Culmea. Mosu' nu parea un strain, era imbracat ca un boschetar si parea ca-i din zona, turist nu era, era doar un ungur care se simte discriminat.

Răspuns utilizator avertizat
| Atreides2 a răspuns:

Bah, iete cat de prost stau ungurii cu istoria. Pai noi cand aveam primul stat centralizat ei erau ca filipinezii. Si zii ca ar trebui sa invete si ei romana ca nu sunt acasa in ungaria.

Si pe ungurasii astia smecheri de gura, i-as aduna, pune in primul tren spre o tara maghiarizata : ungaria. Sa stea acolo si sa faca ce vor muschiul lor dar nu la noi in tara.

Si despre cei ce vor autonomie, le-as da doua provincii in Marea Neagra. Sa se sature happy

| chupachups1234 a răspuns:

:O Mi-a zis tata ca maghiarii sunt... asa cum sunt, da nu ma gandeam ca chiar in halul asta. Pe mine ma enerveaza la culme. In tara noastra vor ca limba oficiala ungureasca, si ei vor tara independenta in mijlocul romaniei. Eu ii dadeam afara demult. waiting
Daca nu le convine n-au decat sa se duca in Ungaria, ca nu le duce nimeni dorul. Si am mai auzit ca daca te duci in Ardeal si vrei sa vb cu cineva, spune ca nu intelege romana, desi el intelege forte bine ce spui, ca doar toti vorbesc romana, da asa vor ei sa fie ai naibi.

| Damian a răspuns:

Vreti un oraş cu primar maghiar? Daa... vreti şcoala in care sa se predea in maghiara? Daa... atunci duceti-va in ungaria!

| DnBSniperZs a răspuns:

Sincer, nici eu nu ii inghit pe astia, cum isi permit sa vina parlament, sa voteze legiile care, noua româniilor ne decid soarta, ei avand alta nationalitate ca a noasta?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am o propunere pentru. voi: cititi "Ardealul pamant romanesc" de Milton Lehrer, daca o mai gasiti, poate chiar la Biblioteca, o sa va lamuriti si pe urma poate cititi chiar "Ungurii" de Paul Ledvai etc si o sa tot cititi tot ce o sa mai gasiti si nu putine si nu scrise de noi romanii... Concluzia? Ungurii=niste mistificatori ai istoriei in propriul interes, maghiarii nostri=niste revizionisti autentici care nici macar nu stiu de ce lume sunt si nici macar nu stiu ca nu sunt unguri la origine ci maghiarizati!