| AC4S4 a întrebat:

Ce parere aveti despre clipul de la eMAG cu Mihai Sora? Este potrivita asocierea dintre lupta pentru libertate si un om care a facut parte de tanar din sistemul comunist?
De ce este aceasta asociere atat de aparata de USR si #Rezist?

Răspuns Câştigător
| TheGentleman a răspuns:

Păi uite: - A fost membru al Partidului Comunist Francez;

Apoi le scrie tovarășei Ana Pauker și lui Dej să-l primească în PMR; obține un post în Ministerul Afacerilor Externe;

-Mai târziu este numit editor la Editura pentru Literatură și Artă;

-După Revoluție a fost Ministru al Educației în Guvernul Petre Roman

Curate persecuții. dom'le! Cât a suferit omul în comunism!

NB: Nu spune nimeni că nu are voie să se căiască, să-și schimbe doctrina, dar nu fii ipocrit și laș. Nu veni să-mi vorbești de persecuții, când ai ocupat posturi privilegiate la nivel înalt.

12 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

laughing) Ce dovezi are lumea ca a facut parte din sistemul comunist in mod benevol, si nu fortat ca milioane de romani?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Wr3nch):

Pare-se ca a fost retinut aici si fortat sa "faca parte". A trait cu familia lui si inca 3 familii ingramadit intr-un apartament, iar munca pe care o facea se rezuma la a face revista presei franceze pentru regimul de atunci. Legat de comunisti, omul a aderat la comunisti IN FRANTA, iar comunistii din Franta nu ii bagi in aceeasi oala cu rusii!

| Wr3nch a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

La asta ma refeream. Lumea vede comunisti si nu sa vada de care comunisti e vorba. Comunisti cu care a fost el asociat erau parte din rezistenta franceza impotriva nazismului.

| AC4S4 explică (pentru GabiDumitrescu):

Da... pana la urma comunismul nu e atat de rau. Am putea repeta istoria la infinit.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AC4S4):

Sa nu exageram.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru TheGentleman):

A fost retinut fortat in tara, iar treaba cu editorul ti se pare tie mare privilegiu? Nu ii iau partea, dar nu mai serviti nemestecate. Il prefer pe el lui ilici la orice ora.

| AC4S4 explică (pentru Wr3nch):

In rezistenta franceza nu erau doar comunisti, domnul Sora a ales de buna voie sa fie in sistemul comunist. Exista declaratii scrise prin care isi exprima convingerile pro-comunism. Pe de alta parte, exista si niste declaratii facute dupa 30 de ani in sensul "obligatiei de a sluji partidul comunist". Acum, depinde ce credeti. In acest sens pot veni Traian Basescu, Ion Iliescu si altii sa spuna ca nu a fost voia lor sa fie implicati in sistemul comunist.

Nu a fost domnul Sora un tortionar, un luptator pentru sistemul comunist. Dar nu a fost nici opozantul ocupatiei comuniste pe care incearca sa ni-l prezinte eMAG si Papaya Ad (de mentionat ca este a treia oara cand Papaya scoate un videoclip ce distorsioneaza adevarul).

Am mai spus odata, nu aruncam cu pietre in cei care au facut parte din acel sistem, poate au fost obligati, poate nu sunt mandri de asta. Insa, nici nu ar trebui categorisiti ca luptatori pentru libertate.

| TheGentleman a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Într-adevăr, e de preferat Șora în locul lui Ilici.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Emag poate sa faca reclame ai cu Ceaușescu. E fix irelevant, sunt o companie privata, fac ce vor.

| AC4S4 explică (pentru suntserios):

Dar nu asta am intrebat. Am intrebat daca este potrivita asocierea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AC4S4):

De fapt nici macar n-a fost retinut cu forta, a venit fiindca in Franta cam incepuse epurarea comunistilor, unii chiar cred ca poti fi retinut cu forta si angajat in mae in loc de trimis la munca silnica?laughing iar faptul ca a fost doar editor si nu a avansat la o pozite mai sonoraa se datoreaza faptului ca facuse parte fix din echipa Anei Pauker care a fost epurata din partid, nu faptului ca a fost vreun disident, dar omul e un adevarat mitoman...la dracu, la venirea in Ro, cand comunismul abia se instala si nu exista inca un puternic aparat represiv, omul scria cu mana lui ca a invatat sa iubeasca comunismul in Franta si a venit sa-l aplice aici
Si nu-mi pasa mie in mod special de el, dar asta e o noua dovada de falsificare a istoriei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AC4S4):

Ca fapt divers: omul si-a adus aminte recent ca el a demisionat din cauza Mineriadei din guvernul FSN, desi in primii 25 de ani postdecembristi si cu precadere atunci n-a avut nicio pozitie pe subiect, iar Roman spune ca l-a remaniat...dar asa cum condamna acum comunismul, poate condamna si mineriada, poate condamna si guvernul fsn din care a fost parte, eh...