| ASDFGHJKLOIUYTREDSDV a întrebat:

Ce părere aveţi despre expresia latină "Aquila non captat muscas" - "Vulturul nu prinde muşte"? Credeţi că semnificaţia acesteia se reflectă în societatea actuală?

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

Poate te-ai gandit in primul rand la clasa politica, unde se aplica, bineinteles. Dar ea are o arie de aplicatie mult ma larga si se poate referi la toate activitatile vietii sociale, atat din zilele noastre cat si din toate timpurile. Semnificatia ei este aceea ca cine este preocupat de lucruri importante nu se lasa furat de nimicuri. O alta expresie, inrudita, este "De minimis non curat praetor", adica pretorul nu se ocupa de probleme marunte. Uita-te si aici pe site. Sunt oameni (Filosoficus, Inferno...) care abordeaza aproape numai probleme de stiinta, filosofie, religie. Pe ei nu ai sa-i gasesti pe la Jocuri pe calculator, de exemplu. Sau n-ai sa-i auzi vorbind despre 'ce Samsung sa-mi iau' sau 'ce cadou sa-i cumpar lui varu-meu care implineste maine doi ani'.

1 răspuns:
| dragos9234 a răspuns:

In mare parte da.