| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre pornografie? Credeti ca este daunatoare? Ati fi de acord cu interzicerea acesteia? De ce?

34 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Prea mult din orice e daunator, eu nu as fi de acord cu interzicerea pentru ca nici nu ar fi posibil sa se faca asta, tot s-ar gasi o portita

| lplostonyou a răspuns:

Nu te obliga nimeni sa te uiti la pornografie, sau pe tine te obliga? happy

| NoNameo a răspuns:

Nu, doar sa nu fie accesibila tuturor, ea e ok, dar pentru cei cu varsta de peste 16-17 ani ca sa nu zic 18. Toti copchii din ziua de azi au doar sex in cap, cel putin eu am intalnit o gramada de tipe ce aveau varsta egala cu pedeapsa de vroiau sex.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru NoNameo):

Crezi ca este sanatoasa o astfel de abordare a problemei? Vad ca esti adept/a/ul unui proverb nu tocmai OK laughing QUOD LICET IOVIS, NON LICET BOVIS — Nu tot ce-i este permis lui Jupiter îi este permis si unui bou (oricui) Stii ca in mod normal ar trebui sa intelegem cu totii ca ESTE INTERZIS SA INTERZICI?

| NoNameo a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Pai este interzis sa interzici dar este interzis si sa fi interzis dar in acelasi timp e normal ca o chestie sa fie interzisa, ce filozofic suna tot ce am scris laughing Dar totusi cand vezi un bou d-ala pe strada care viseaza si el la ceva, o tipa sau ceva si in acelasi timp crede ca totul e real spunand si celor ce nu vor sa auda, pai iti vine sa ii tai capul

| Liviu a răspuns:

Are si ea rolu ei, din pornografie se fac bani 'cacalau' in plus este interzisa minorilor, partea a 2 ca e vizitata cel mai des de minori.Numeste-o curiozitate, eu la 12 ani nu stiam ce e aia ciclu.Nu stiam ce e aia anal, si multe altele.Pe cand acum astia la 12 ani stiu multe.Internetul ne da libertate, ne da posibilitate sa ne documentam.Dar uneori(culmea, in marea majoritate dintre cauzri) e folosit prost.

| KamaSutra a răspuns:

Nu si nu
Fiindca nu vad niciun motiv pentru care ar fi daunatoare

| RAY a răspuns:

Ce parere aveti despre pornografie?
daca ar educa mai mult ar fi mult mai ok
ce parere sa am din moment si eu ma uit la asa ceva
redeti ca este daunatoare? pai transforma femeia ca fiind un obiect sexual si ca e mereu supusa barbatului, numai vorbesc care se uite la asa ceva ce efecte are asupra lor,suntem primate interesul unui mascul e sexul sunt de acord cu asta dar frate prezinta ambele variante,prezinta barbati supusi fi egal,rezinta si barbat ca obiect sexual,numai vorbesc alea japoneze aia au probleme grave, bataie, violenta, viol, femeia e legata injurata, batuta aceste filme sunt populare rape e pe locul 2 dupa masturbare,asta e cam aiurea inseamna ca violul e promovat,degradarea femei in societate deja am spus, promovarea prostituatiei direct, promovarea vanzari de carne vie etc
se ignora afectiunea,iubirea, o femeia nu intra asa imediat nu suntem roboti
Ati fi de acord cu interzicerea acesteia?
cu violuri, batai, injuri
pentru ca nu-i bine, ce femeie ar vrea sa fie violata? numai sta un baiat cu o fata 2, 3 luni cand vede ca in film ala face sex in cateva minute asa ca fuge la excorte =bolii etc
eu as merge spre educatie, stiinta

| Doub a răspuns:

Da, cred că este dăunatoare.

| RainmakerX a răspuns:

Buna! Sincer nu stiu ce parere sa am.

Mi se pare okay doar pentru cei care au anumite nevoi la anumite varste,cine stie unii intra acolo din diverse motive mai bizare (singuratate de ex.)
Intr-un fel e okay, dar in altul ma scarbeste. De ce? Pai pe toate drumurile vezi numai baieti, chiar si fete care sunt disperati dupa asa ceva.
Nu zic, si eu sunt in aceeasi generatie cu astfel de baieti dar eu unul consider ca ceea ce faci ar cam trebui sa ramana naibii in propria-ti intimitate...

Chiar daca in unele cazuri este okay (daca ai cine stie ce nevoi si chiar nu ai ce sa faci) in altele o consider daunatoare cu litere de tipar.

De ce o consider daunatoare? Pai, eu am o varsta nici prea mare dar nici prea mica dar de un lucru sunt sigur. Eu la 12 ani inca ma jucam cu masinutele. Apoi, copiii de acum la 12 ani intra deja pe astfel de site-uri si sunt complet dependenti, intra regulat ce naiba...

Eu unul o consider okay in unele cazuri dar in momentul de fata nu face altceva decat sa tampeasca si mai rau noile generatii. Daca ar fi folosita de persoane ceva mai mature si singuratice pentru o oarecare autosatisfacere ar fi okay dar in cazul de fata nu este.

Nu am nimic cu ea dar consider ca ar trebui sa se ia anumite masuri, in ce sens? Pai sunt unele site-uri de filme/ anime-uri ecchi ce au pe margini reclame de la site-uri pornografice. Cum sa nu dea click unul de 12 ani cand vede asa ceva?

Deci da, o consider daunatoare dar nu mereu, doar in cazul copiilor disperati dupa ea.

Nu as interzice-o dar as pune un fel de filtru parental pe orice astfel de site.
Atunci cand copilul intra pe un astfel de site rezultatul nu ii se afiseaza sau ceva de genul dar parintele poate sa opreasca filtrul daca vrea sa intre el.
Deci este oarecum simplu, am scapa de grija copiilor disperati dupa p0rn.

Succes!

Răspuns utilizator avertizat
| syd2 a răspuns:

Nu si nu. Fiindca te inveseleste cand esti in depresie.

| anonim_4396 explică (pentru syd2):

Cum poate pornografia sa te inveseleasca cand esti in depresie?

| aumih16 a răspuns:

Eu n-as putea! ma ajuta sa uit de depresie! sigur ca acum pornografia a evoluat! are de toate! de la actrite actori de adulti! pana la aia gay bisexuali transexuali etc!

| Seba2013 a răspuns:

Stiintific, este demonstrat ca este daunatoare.

Pornografia doar excita, activand creierul reptilian, si sistemmul nervos simpatic.
Asta insemna stres.

De aceea unii recomanda masturbarea, pentru a elibera acest stres.

Interzicerea pornografiei, nu ajuta la nimic.
Daca ajunge interzisa, o sa fie mai de dorit.

Trebuie sa spuna adevarul, sa existe oameni, care sa spuna efectele ei, si pericolul care il cauzeaza.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu zic sa interzicem sexul in totalitate. Ce daca este perfect natural, placut si asigura supravietuirea speciei!? Daca vede Razvanel, in varsta de 7 ani, doi oameni facand sex sigur ajunge violator. Sau, mai rau, ajunge ca Ray27TM. Eu nici nu stiam ca femeile sunt injurate in Japonia, de exemplu. Si violurile!?!?! Violurile nici nu existau inainte de aparitia pornografiei, filmele porno se fac vinovate pentru violentele sexuale si, in niciun caz, natura umana cum cred psihologii aia platiti degeaba!

Interzicem tot, pentru ca sexul e naspa, ne castram de la nastere si facem copii la eprubeta! Problema rezolvata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu as fi de acord cu interzicerea ei.Problema mare e ca multi copii vad si cresc cu asta, si ajung sa creada ca asa este ''normal''ceea ce nu e adevarat.Nici nu iti imaginezi cate relatii, casatorii si durere poate sa creeze pornografia...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ai timp, te rog citeste "Pornografia, maladia secolului XXI", de Virgiliu Gheorghe.O gasesti in format pdf daca o cauti pe google(o poti citi si pe telefon).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca pornografia nu aduce nici un folos, ba chiar e daunatoare si as fi de acord cu interzicerea ei. Si nu dauneaza numai copiilor, desparte multe cupluri.

| Happyjump a răspuns:

Daca ai întreba pe cineva asta in fata, probabil ti-ar spune ca nu e de acord, sa recunoastem ca tuturor ne place.

| vaporwave a răspuns:

nu cred ca e daunatoare si nu, nu as fi de acord cu interzicerea acesteia. de ce? pentru ca nu vad nici un motiv pentru care ar trebui sa fie interzisa. da, de acord, probabil ca nu e prea ok ca, copiii sa se uite la asa ceva, dar ca sa le interzici lor ar cam trebui sa le interzici tutuor. ideea e ca e greu, foarte greu sa iti lipsesti copilul de asa ceva indiferent cat de prudent ai fi, pana la urma tot afla chestiile alea uneori prea devreme si apoi se apuca sa injure aiurea pe net sau cand e cu prietenii in parc
da pai cred ca am zis destul

Răspuns utilizator avertizat
| eXtremeAdy a răspuns:

Eu da as fi de acord, cred ca daca nu am fi expusi atat de mult po. ografiei si cu putina mentalitate nu s-ar mai intampla o asemenea drama cum s-a intamplat intr-un sat din Vaslui. Vad pe aici pe cineva care zice, ca te amuzeaza, pe mine nu ma amuzeaza deloc si daca sunt sigur ca sunt lucruri mult mai bune din care tu sa te amuzi. Po..nografia este un drog, creeaza depententa la fel ca si un drog.

| Raulinio a răspuns:

Cata vreme nu esti dependent de asa ceva, pentru autosatisfacere e ok

| Xulescu006 a răspuns:

De ce intrebi? Vrei sa te bagi? laughing

| anonim_4396 explică (pentru Xulescu006):

Ce raspunsuri de **** primesc la o intrebare care pare serioasa si chiar e serioasa. Ar fi trebuit recomandata dar, nah, daca nu ma cheama...ok, gata, deja am spus prea multe.

| Joakim a răspuns:

De acolo invatam arta. Nu exista in Romania scoli in care profesori/oameni specializati care sa le arate copiilor cum sta treaba.

| Papurica_Marian_1968 a răspuns:

Nu sunt de acord cu interzicerea si nici cu faptul ca ar fi daunatoare aceste filme, din contra aceste filme au aparut tocmai pentru a fi de ajutor in rezolvarea unor probleme sexuale a cuplurilor trecute de o anumita varsta si de aceea au si fost interzise celor sub 18 ani si e bine sa ramana asa. Bine-nteles ca nu sunt de acord cu pornografia infantila, zoofilia, sado-masochismul, necrologia, etc....acestea fiind chestii bolnave si inbolnavitoare scoase din mintea unor phihopati ce ar trebui inchisi si ele strict interzise.