| NuDauFunda a întrebat:

Ce parere aveti despre marlania totala a liderilor PDL cu privire la discursul regelui Mihai de maine?

Incluzand faptul ca presedintele l-a numit tradator, sluga, ca initial nu au acceptat ca regele sa tina discurs in Palatul Parlamentului, ca Olteanu l-a comparat cu Cioaba, ca Boc, Basescu, patriarhul Daniel (care, bineinteles, ii linge in continuare pe politicieni pe unde apuca), Mircea Toader (liderul parlamentarilor PDL) si alti oameni au anuntat deja ca nu vor participa, desi multi dintre ei nu au nimic in agenda.

Mie mi se pare efectiv jegos procesul PDL-ului de batjocorire a regelui.

29 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu este marlanie totala, a fost totusi acolo si Theodor Paleologu.
Eu ma bucur ca au lipsit, ar fi stricat momentul prin carentele de educatie si prin lipsa totala de eticheta (vezi Trita Fanita). Si pana la urma comparatia cu Cioaba ar trebui sa fie una omagiala venind de la PDL-isti, acesta fiind aliatul lor in campania electorala.
Si apoi serios, trebuiau sa ajunga si la Opera, chiar ti-ai fi dorit sa ii vezi aruncand bani la orchestra pentru dedicatii?
Uite, le fac eu una, "pe gratis", pentru ca Regele le-a spus-o prea pe ocolite, iar astia se fac ca nu pricep:
http://www.youtube.com/watch?v=3hgdgq2rz1A

regis
| regis a răspuns:

@fulgerul: discutam despre arestarea lui Antonescu sau despre un mesaj adresat de un fost sef al statului in Parlament? Discutam despre 1944 si intoarcerea armelor sau despre 2011 si Basescu? Despre "romani, va ordon treceti Prutul" sau despre romani "sa traiti bine"? Eu cred ca vorbim de absenta unor anumiti lideri de la un eveniment politic important, iar dintre acestia unii au motivat ca au sarbatorit eliberarea tarii de sub jugul fascist, deci nu mai pot invoca admiratia pentru Antonescu.
Si te rog explica-mi si mie care e chestiunea cu fundele, ca nu am inteles-o. Faptul ca am considerat ca unele raspunsuri de-ale tale merita funda ma face sa am vreo obligatie fata de tine?!?

| Hombre a răspuns:

M S regelui ii spun " LA MULTI ANI"! iar betivului Basescu si bagabontului de patriarh pupincurist, huooooo.

| JeSa a răspuns:

Sunt de acord cu tine. Lipsa totala de respect.

| fulgerul a răspuns:

Vezi tu,e usor sa blamezi o actiune, un mod propriu de a raspunde, dreptul de a-mi asuma un raspuns personal.Intrbari:1.Cum a plecat regele din tara? Cu ce? In ce moment? 2.Cat de rau a dus-o in Elvetia, dupa ce ne-a lasat pe mana rusilor? 3.Presupunand ca toti romanii ar vrea monarhie, l-ai vedea pe acest pseudorege conducandu-ne? 4.Ai vrea sa te conduca d-ul Duda,un actor ratat,tentativa de fante burghez? Nu-i mai plangeti in poala,intrebati-va daca ve-ti ajunge la varsta lui si daca toata viata voastra o sa traiti la fel de bine ca el,fara sa face-ti nimic.DA! REGELE A FOST UN TRADATOR! Daca erea patriot,murea langa Antonescu, pentru. poporul lui, nu fugea ca lasul.De ce nu a avut minima decenta sa vorbeasca in alta parte,decat in casa comunistilor, ex., la Castelul Peles? Ce sa inteles din discursul de 8 min., balbe! Eu nu am nevoie de lectii regale.Nu uita-ti ca adevarata prosperitate a Romaniei, a adus-o Ferdinand, nu Mihai Mandruta Balbuta.HAI SA NU FIM IPOCRITI!

| NuDauFunda explică (pentru fulgerul):

Si ce vina are Mihai pentru ca, fiind cu pistolul la tampla, a preferat sa traiasca in loc sa moara? Tu te-ai fi sacrificat, stiind ca si daca mori si daca nu, oricum comunistii vin la putere?
Nu cred ca am spus ca revenirea la monarhie constitutionala ar fi o solutie. Desi o consider ca fiind; oricum mai bine decat cu presedintele nostru egocentrist.
Carol 1 a fost cu siguranta mai important decat Ferdinand in istoria noastra. Mihai a fost un rege care n-a avut ce face; timp de 4 ani tara a fost condusa de Antonescu, apoi a venit presiunea comunista. Mereu a avut constrangeri.
Cat despre invectivele la adresa regelui nu pot spune altceva decat ca iti urmezi orbeste zeul, cum faceti toti astia sustinatori de pedelică. Te inteleg, nu puteti mai mult. Si invata niste gramatica, o sa te ajute in viata.

| Hombre a răspuns (pentru fulgerul):

Vorbesti prostii si ai o analiza infantila de pusti cordit. Regele ne-a lasat pe mana rusilor s-au ROMANIA A FOST DATA PE MANA RUSILOR LA IMPARTIREA ZONELOR DE INFLUENTA LA INTALNIREA DINTRE STALIN, ROSEVELT SI CHURCHIL. Numai prostii ai scris si pentru tine putea sa vorbeasca o ora si tot nu intelegeai nimic, revizuiesteti gandirea puţă.

| fulgerul a răspuns:

Da ma, astia frumosi si destepti, aveti dreptate.Cand i-a fost bine,sa bucurat de tot, cand i-a fost rau a tulit-o ca un las, lasandu-l pe Antonescu in fata plutonului de executie.Ala OM! Nu sa dezis de convingerile lui nici in fata mortii.Prin ce a ramas m(M)ihai in mintea voastra,sau mai repede va aduceti aminte de,ROMANI,VA ORDON TRECETI PRUTUL sau TRAIASCA ROMANIA MARE! Unul este in pamant pentru un ideal, iar un balba care sa rasfatat toata viata, traind din preaplin isi plimba hoitul peste tot.Ba va meritati soarta, daca vreti sa va conduca o DUDA.Sunteti copiii lui iliescu, care il alerga pe rege pe autostrada sa-l dea afara din tara si acum ii pupa moastele cu orice prilej.Fiti ba ROMANI! Si pentru stirea tuturor,nu sunt nici pdl-ist,nici pacifist, nici pupincurist, sunt unul care nu mai inghit istorie falsificata.Cat despregramatica mea, mi-o asum, insa reciteste-ti textul de raspuns si sa-ti dea raspuns regis si hombre care altadata imi dadeau funde.Asi vrea sa stiu, cati ar merge la pomana regelui.Deh,ce sa fac imi place shaorma elvetiana? TRAIASCA REGELE!

| Hombre a răspuns (pentru fulgerul):

Doar o vorba iti mai spun, "faci pe patriotul si esti de carton" cunosti putina istorie iar politica de loc, e greu pentru tine sa intelegi conjuctura evenimentelor din al doilea razboi mondial in ceea ce priveste soarta Romaniei pusa la mezat. Inca o data iti spun, iar ai spus numai prostii.

| fulgerul a răspuns (pentru Hombre):

Hombre,patriotismul nu se striga pe strazi si pentru stirea ta, eu chiar sunt.Nu cred ca tu ai vazut primii morti in fata la sala Dalles.Eu am fost acolo, i-am vazut cazand sub ochii mei si nici unul nu striga Traiasca regele.Priveste cine vrea regalitate, moaste vii care au beneficiat de pe urma regalitatii, protipendada acelor timpuri.Intreaba un taran simplu care a trecut prin acele vremuri ce a insemnat regele si aici nu vorbim decat de Mihai.Priveste cum sfideaza un popor intreg, amarat pe timp de criza, priveste meniul pe care il pune pe masa imbuibatilor.Ai mancat asa ceva in viata ta? Vorbind despre cunostintele mele politice, joci la pitici.

| NuDauFunda explică (pentru fulgerul):

Si vrei sa spui ca Basescu nu sfideaza poporul? laughing

| fulgerul a răspuns (pentru NuDauFunda):

Si riga asta de mihai nu la sfidat? Azilul taica, acolo e locul lui nu in parlament, doua vorbe trei basini!

| NuDauFunda explică (pentru fulgerul):

Faptul ca la 90 de ani e capabil sa scrie cu mana lui un discurs democratic adevarat si plin de motivatie, in timp ce presedintele in functie citeste discursuri scrise de altii dupa dictare, frumos impodobite, ca sa-i prosteasca pe prosti. Fa tu comparatia.

| fulgerul a răspuns (pentru NuDauFunda):

Hei naivitate, tu chiar crezi ca el la scris?

| NuDauFunda explică (pentru fulgerul):

Toata presa spune asta, mai putin canalul de casa al PDL (B1 TV), plus vreo 2 profi universitari care ne-au impartasit parerile despre subiect.

| Hombre a răspuns (pentru fulgerul):

Credeam ca numai la istorie si politica esti slab ori tu esti slab si la mancaruri. Bai taranoiule tu nu ai mancat raţă!?!? Curiozitatea pana acum nu te-a facut sa cumperi si tu niste somon, se gaseste băi ageamiule si nu este o mare delicatesa., icre de care vrei, asta a fos meniul la dineul regelui. Pai ce sa-ti fac mamaligarule daca tu consideri ca astea sunt mancaruri sfidatoare si din curiozitate macar nu ai mancat asa ceva?

| fulgerul a răspuns (pentru Hombre):

Uite cum sta treaba.Sa zicem ca te-a luat putin valul.Sa zicem.Pt.cultura ta generala, un taranoi ca mine, lucreaza intr-o multinationala de peste 12 ani,am vazut Germania,Franta,Turcia, Belgia, chiar si R.Moldova.Castig destul sa-mi pot permite orice restaurant si sa mananc orice, in afara de asta imi place sa gatesc specialitati in bucataria mea.Nu m-a interesat niciodata ce mananca tentativa aia de rege,nici ca tu ai un limbaj licentios, m-a interesat momentul in care a ales sa faca publice insatietatea parvenitilor, membrii asociatiei hulpavilor batrani si basinosi.In plus de asta,nu uita ca suntem un popor de mamaligari,am facut istorie cand a explodat mamaliga.A,uitasem sa-ti spun ca am doua proprietati in Arges de unde mananc numai natural,inclusiv rata,insa umpluta cu portocale si mere, facuta de mine, bai AGEAMIULE.Si ca sa vezi ca nu sunt ranchinos, ia de vezi.2 oua fierte maruntite, 2 linguri unt,branza de buruf dupa pohta inimii,umple castronul cu mamaliga si pune smantana deasupra tot asa, dupa pohta ce-ai pohtit. Pofta buna! Semnat, AGEAMIUL ANTI REGALIST!

| Hombre a răspuns (pentru fulgerul):

Mai mamaligarule, poti sa fii anti regalist, anti ceausist, basist, si ce mai vrei tu la capitolul "anti" si poti sa umbli prin toata lumea ca nu se prinde nimic de capus-orul tau mai multinationalule, tu nu poti depasi conditia de mamaligar parlitule, minti cu nerusinare ca iti permiti orice restaurant si sa maninci orice si stii de ce? Pentru ca unu' care isi permite ce spui tu nu i se pare grozava masa servita la dineul dat de rege bai mamaligarule si nu intrebai ca un naiv "AI MANCAT ASA CEVA IN VIATA TA?" De parca niciodata nu ai auzit de rata, icre si somon, mai ales ca asa de tare te-ai revoltat pentru un meniu destul de modest. Si daca tot spui ca lucrezi la o multinationala, sigur esti un trepadus ( asta numai daca, eu nu te cred dar, pana la proba contrarie sa zicem ca ai dreptate) pentru ca nu ai vocatie de multinationala sefe. Apropo, vezi ca baieti destepti de la multinationale are meniuri mult mai selecte decat meniul modest al regelui.

| fulgerul a răspuns (pentru Hombre):

Hombre,nu ma ve-i putea scoate niciodata din ritmul meu.Am intalnit atati de multi fraieri in viata incat nu stiu de ce iti raspund.Am prietene de toate,am un baietel care este leit mie,am o femeie intelegatoare, am o amanta superba si-mi place mamaliga.O sa scot la imprimanta poza regelui, am sa fac o mamaliga si am sa i-o lipesc pe fata.Mai bine golan si antiregalist, decat un regalistpupincurist.RESPECT!

| fulgerul a răspuns (pentru Hombre):

Si apropo,stiu ca sunt prost, insa cand iti citesc raspunsurile, ma bucur ca nu sunt singur.

| NuDauFunda explică (pentru fulgerul):

Esti doar un hater indoctrinat de basism si habar n-ai despre ce vorbesti. Regele s-a purtat mult mai modest decat o faci tu in ultimele 2 posturi. E grav totusi ca ai ajuns asa sus in cariera fara sa stii sa scrii corect. Succes pe mai departe totusi.

| Hombre a răspuns (pentru fulgerul):

Ai si amanta!?!? ha, poate ai vrut sa spui ca ai vreo licenta si ai gresit.

| fulgerul a răspuns (pentru NuDauFunda):

Eeee,cu tine e de furca.Bai,cum poti sa-mi spui tu mie ca sunt indoctrinat? Daca am alte opinii,contrare tie,sunt indoctrinat? Si ca sa-ti inchid gura,ultimile mele postari,nu au fost POSTURI, asa pentru., cariera mea de care te freaca pe tine.MERCI pentru. urari, te astept la cotitura!

| NuDauFunda explică (pentru fulgerul):

Si n-am voie sa folosesc englezisme? Mie mi se pare mai grav sa nu stii gramatica.
Crede-ma ca citesc usor oamenii, esti indoctrinat cu spume. Dar la tine n-a fost nevoie sa analizez, ca toti pedelicii sunteti la fel, genul impulsiv, ignorant si batjocoritor.
Nu mai postez, n-are rost.

| fulgerul a răspuns (pentru NuDauFunda):

Te rog frumos,nu mai comenta in dreptul meu, sunt altii, mai inteligenti si cu mult bun simt care o fac. IGNORE!

| CosminC86 a răspuns (pentru NuDauFunda):

Cand a abdicat in '47 si ne-a lasat tara pe mana comunistilor aproape jumatate de veac, atunci nu mai scria discurs de democratie. Romania nu a avut decat 2 regi: Carol I, si Ferdinand. Carol II si Mihai I au fost niste lichele care ne-au vandut tara.
Cand va vad ca spuneti "Majestatea sa", ma crucesc. Care majestate nebunilor? Asta e cel mai mare tradator din istoria Romaniei. Tradarea Germaniei din 23 aug. '44 a marcat inceputul sfarsitului pentru Romania. Voi credeti ca Germania a uitat? Noi platim si in prezent pentru imbecilitatea lui Mihai I. Nu mi se pare pure coincidente faptul ca avem o economie slaba, nu suntem primiti in Schengen, nu adoptam moneda euro, fondurile europene nu sunt absorbite calumea. Priviti unpic Ungaria, care pentru fidelitatea aratata in Marele Razboi, ii este satisfacuta toate mofturile politice de catre Germania. (Schengen, fonduri, economie)
In fine lasand asta la o parte, tradarea cea mare a venit in '47 cand ne-a vandut tara Uniunii Sovietice. Pentru ce morti lui a mai intors armele in '44? Ca sa abdice ca un nemernic in '47 lasand tara in haos. Si nu va ganditi ca a plecat cu mana goala, a plecat cu un tren plin de aur si de bogatii unde si-a trait viata in lux, in timp ce maresalul era putrezit la 2metri sub pamant. Stau si ma intreb pana unde poate ajunge prostia romaneasca? Nu are limite.

| shadovv a răspuns:

Populatia acestei frumoase tari, a noastra Romanie, ar trebui mai intai sa se uite la sine, la greselile fiecaruia dintre noi si apoi sa ne uitam la politicieni... oare v om gasi o mare diferenta? Nu cred.

| NuDauFunda explică (pentru shadovv):

Ai dreptate, ii meritam cu varf si indesat. Dar macar un pic de bun simt, acolo...

Răspuns utilizator avertizat