| pagliaci a întrebat:

Ce parere aveti despre masoni?

11 răspunsuri:
| Iuli122122 a răspuns:

Draci in picioare!

| pagliaci explică (pentru Iuli122122):

De ce?

| Iuli122122 a răspuns (pentru pagliaci):

Ideile lor sunt venite de acolo, faptele lor sunt comise de acolo aici, nașterea lor se face de acolo, puterea lor vine de acolo, unde „acolo" inseamna IAD, deci ce sunt ei? Draci?

| LuccaToni a răspuns:

Asa si asa.
Nu as recomanda sa intri daca scopul intrebari este acesta. Am inteles ca ai anumite avantaje, dar te cam vinzi.

| StrongHeart a răspuns:

Nu-l asculta pe iuli, nu stie despre ce vorbeste..Parerea mea..Depinde despre ce masoni vorbim.
Daca vorbim de wanna be masons care habar nu au ce fac, cum sunt si in Romania, aia chiar sunt de rasul curcilor si nu trebuie luati in seama.
Ca in orice domeniu sunt grade, un fel de nivele..Masonii sau nu neaparat masoni,oamenii care au cunostinte superioare,ascunse de masele de oameni nu se vor afisa in viata lor asa.O societate secreta nu mai e secreta daca stie tot globul despre scopul si interesele lor.
Din ce cunosc eu,masonii erau un grup de oameni inteligenti din domenii diferite care s-au alaturat pentru un scop comun.
Fizicieni,chimisti,oameni politici, artisti de tot felul(pictori, sculptori, muzicieni) etc etc au format grupuri de masoni.
Acum intrebarea ta e destul de simpla si nu se axeaza pe nimic concret.
Ce iti recomand eu, ca om care a fost obsedat de ocult pentru o vreme..Nu crede tot ce auzi/citesti pe internet sau oriunde de fapt
Increde-te in ce stii, ce cunosti prin experienta proprie.
Lasa masonii si filmele conspirationiste si axeaza-te pe ceva important pentru tine.

| pagliaci explică (pentru Iuli122122):

Ce fapte comit? E un cerc filosofic care promoveaza bunatatea si sunt implicati in multe actiuni caritabile.

| Frank51 a răspuns:

Oameni de treaba.

| pagliaci explică (pentru StrongHeart):

Nu sunt axat pe asta. Si nu e secreta, au site, e-mail, forumuri. Am vorbit cu un mason si mi-a dat niste sfaturi legate de asta si vreau sa vad cum e vazuta masoneria in general.

| StrongHeart a răspuns (pentru pagliaci):

Lasa masoneria, ca nu te salveaza ei cand dai de belea..bazea-za-te pe ce poti, repet!

| doctorandus a răspuns (pentru pagliaci):

Daca vrei sa dai bani multi pe participat la un club de discutii si jucat rituale, n-ai decat.

| pagliaci explică (pentru doctorandus):

Am zis eu asta?