| Maestra a întrebat:

Ce parere aveti in general despre masoni? Dar despre masonii liberi?

Răspuns Câştigător
| mihai04 a răspuns:

Sa fi mason nu este un lucru rau, ai parte de tot felul de avantaje cum ar fi relatii in puncte cheie si influenta dar depinde ce fel de mason esti, adica poti sa fi unul bun cum a fost Florian Pitis sau cum este Bush sau Obama sau unul rau care face acel "pact cu diavolul".

4 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Cred ca li se acorda prea multa atentie, nemeritata. mie chiar nu-mi pasa de subiectul acesta, am trait pana acum bine merci fara sa stiu care e treaba cu ei.

| grab a răspuns:

De ce intrebi ce parere avem noi?
Tu ai o parere a ta?

Eu as zice ca in general masonii sunt oamenii care nu traiesc dupa regulile plevei. Doar ca si ei sunt pe nivele ierarhice si aia de sus de tot nu ii stie nimeni nici vantu nici gandu.

| Maestra explică (pentru grab):

Intreb deoarece observ ca sunt multi oameni ce ii blameaza, fara sa cunoasca ce obiceiuri au, ce simbolistica au toate obiectele din timpul introducerii ucenicilor.

Sunt foarte curioasa, totusi de ce unii masoni sunt ''lberi'', illuminati, francmasoni. Adica ce te face sa fi mason si nu mason liber. De ce exista categorii de masoni in afara de lojile care oricum fac diferenta.

| grab a răspuns (pentru Maestra):

Asa e ca ti-ai dori si tu sa crezi ca acele carti de initiere nu sunt mai mult decat praf in ochii prostilor? happy