| Seba2013 a întrebat:

Ce parere aveti despre situatia din Catalonia, au dreptul la autodeterminare sau nu?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Daca aia is tot spanioli nu au nici un drept, iar daca nu-s spanioli tot nau dreptu asta.Hai acum sa ne divizam ca asa le vin unora, iar daca sar separa sa fie independenti bine sigur no sa le fie.Dca un teritoriu prin constitutie face parte dintr-o tara, atunci aia e, trebuie sa hoatarasca asta intreaga tara nu doar cei care locuiesc in acel teritoriu.Acel teritoriu apartine tuturor cetatenilor acelei tari.Nu conteaza unde locuiesc ei, conteaza ca acea tara are o suprafata la care are drept orice cetatean.Deci ca sa fie ceva legal se voteaza la nivel national daca sa se renunte la o anume suprafata sau nu.Asa cum este sin RO ca vor nu stiu ce sasi autonomie,sau independenta, in baza cui anume? Acele suprafete, judete ce is nu-s proprietatea sasilor, este prorpietatea tuturor cetatenilor Romaniei, deci daca sar propune ceva, ar trebuie sa voteze tot poporu pentru renuntarea la acele teritorii sau nu.Pai asa fiecare reginune sau privincie vrea luna de pe cer.Catalonia aia face parte din Spania, este teritoriu spaniol, ca urmare orice cetatean spaniol are drepturi in catalonia, ca urmare trebuie si el intrebat daca e de acord sau nu.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mai mult de ce zice relian: ce rost ar avea divizarea cand se vrea o Europa unita? La noi hungurii spun ca vor independenta, ca Transilvania este a lor de peste 1000 de ani. Transilvania a fost mai tot timpul voievodat condusa de un voievod si a apartinut de imperiul Austro-Hungar. Atunci ce facem? Le dam pe rand conducerea Transilvaniei. Si daca scormonim mai adanc hungurii au gasit aici vlahii sau olahii si atunci cine are dreptul primul? Asa si la cataloni. Cine sa le dea autonomie cand ei apartin de Spania si sunt parte a comunitatii europene? Tampiti!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Au tot dreptul la autonomie! cine nu cunoaste istoria acestei "provincii", sa mai repete clasele primare