| papatukjatlekjulk a întrebat:

Ce parere aveti despre situatia jenanta a emigrantilor romani din Franta, si de altfel in toata lumea?
http://www.cancan.ro/......00278.html

Răspuns Câştigător
identitate
| identitate a răspuns:

Nu m-am uitat pentru ca nu ma intereseaza.Mai ales ca sunt chestii "produse" de presa in lipsa de ocupatie si profitand de audienta datorata "sensibilitatii" romanilor. Iar in strainatate apar subiectele datorita campaniilor electorale.
Francezii (cei de rand) nu au probleme de genul acesta, sunt chiar exagerat de prietenosi.Cu italienii la fel nu am avut treaba, iar daca cineva comenta ceva (fanii partidelor extremiste) aratandu-mi ziarele pline cu romani (pentru ca nu aveau niciodata tupeu sa-mi comenteze in fata, si nici nu aveau argumente) le inchideam gura repede si ii mai faceam sa le fie jena ca sunt italieni.
Sunt doar rahaturi de presa. Daca va intereseaza situatia reala mergeti in lume, nu cititi presa.

10 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Acolo cersesc ţiganii nu romanii si au invadat si Anglia cu cersitul. Iar francezii au si ei ţiganii lor si poate sa faca diferenta intre un roman si un ţigan dar nu vor si asta o fac sistematic dupa 1990 pana in prezent.Nici o tara europeana nu a stirbit imaginea romanilor mai mult decat francezii. Iar jigodiile alea de la postul de televiziune si cacanarul ala de Jonathan Lambert de ce nu a venit la Mioveni unde este investitorul lor de la Renault sa vada cine munceste in aceasta fabrica de automobile care are succes pe piata Europeana. Si pentru ca nu pot sa ma abtin ii bag in p**** mamelor lor.

| karellen a răspuns:

Uscaturi se gasesc peste tot. emigrantii romani din Franta, cei care muncesc cinstit, nu au probleme. restul, care cersesc prin metrou, isi merita soarta.

| Domyno a răspuns:

Mi-e greata ca traiesc in tara asta! rolling eyes
Si nu veniti cu comentarii... "Vaii nu esti patriot, etc etc etc" ca voi fi dezgustat si mai tare!

Concluzia: Turquoise, ai mare dreptate, dar inainte de toate ROMANIA E IADUL PE PAMANT!

| Domyno a răspuns:

BRO...nu a zis nimeni ca francezii nu au si ei cersetori, hoti etc
dar macar ei stau "acasa" si o fac... nu cred ca ei vin si fura sau cercesc in ROMANIA, cum fac ai nostri pe la ei! Asta cred sigur!

| Turquoise a răspuns:

Ca de obicei
romania tara tuturor posibilitatilor rolling eyes. ce se mai poate intampla?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am o parere foarte proasta de tembelul care si-a permis sa umileasca intregul popor roman pentru comportamentul citorva lichele. Au si francezii cersetorii, hotii si criminalii lor, sa nu arate cu degetul spre cineva cita vreme ei nu sint perfecti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Emisiunea respectiva este plina de provocari. Toti invitatii o iau pe cocoasa. Romanii cersetori sunt romi. La mine sunt prezenti peste tot. Pseudo-muzicanti, pseudo-handicapati si hoti, romii sunt insistenti, obraznici, jenanti si insuportabili. Ca sunt romi este secundar, sunt mai intai romani si prezentati ca atare. Amalgamul este evident dar pe ei ii vezi peste tot, nu pe romanul de rand…

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lucrez undeva cu francezii dar cred ca nu avem ceva de invatat de la ei, in relatiile interumane.Chiar strica familii, se fac ca nu observa lucruri impardonabile in relatiile de munca si in final apare ceva caricatural greu de digerat de romani.Cu ei purceaua este tot in copac ca pe vremea comunismului(ca sunt comunisti si ei). Sunt niste animale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Romani in franta?
de unde romani?
acolo daca te intreaba ce nationalitate esti si te pune ...sa le zici ca esti roman, imediat esti catalogat cum ca esti rrom

| danutzsan a răspuns:

Situație jenantă? dar la ce s-au dus, nu la cerșit?