| Arthur a întrebat:

Ce părere aveţi : " Investitorii străini nu vor mai avea dreptul să cumpere terenuri agricole în Ungaria, prevede o lege votată săptămâna trecută de parlamentul ungar şi calificată drept "istorică" de guvernul de la Budapesta, transmite AFP. "

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pesemne la ei este cine sa lucreze in agricultura.

2 răspunsuri:
| Arthur explică:

Cred că este un curent care bântuie Europa, cu sau fără motiv vă las pe voi să decideţi.
" Slovacia pregateste sterilizarea femeilor de etnie rroma

Ministrul Muncii din Slovacia, Josef Mihal, a propus oferirea de contraceptive si sterilizarea gratuita voluntara pentru femeile cele mai sarace din tara, masura ce le-ar viza in mod deosebit pe cele de etnie rroma.

Potrivit statisticilor, in Slovacia se inregistreaza tot mai multe nasteri, o femeie apartinand categoriilor sociale defavorizate traieste aproximativ 59, 5 ani, timp in care da nastere la 4, 6 copii, relateaza Il Giornale. "
" Guvernul ceh isi cere scuze pentru sterilizarea femeilor de origine rroma

Guvernul ceh si-a exprimat public regretul pentru sterilizarea femeilor de origine rroma, practica ilegala care a durat pana in 1990.

Desi un oficial a declarat ca au fost luate masuri pentru ca practica sa nu mai fie repetata, unele grupuri care apara drepturile omului spun ca, in realitate, acest fel de practici au continuat pana in 2003, relateaza BBC.

Sterilizarea femeilor a fost adesea folosita in vechea Cehoslovacie, pentru a opri populatia rroma sa se inmulteasca. "
" Potrivit presei internaţionale, care s-a arătat indignată de ideea ministrului de la Bratislava, este vorba doar despre o propunere.

Ţigăncile ar putea să opteze pentru anticoncepţionale sau pentru sterilizare, în mod voluntar, beneficiind de subvenţii din partea statului.

Cu o populaţie de aproximativ 5 milioane, Slovacia are o minoritate de circa 400.000 de ţigani.

În timp ce mai multe organizaţii au protestat, afirmând că este vorba despre discriminarea ţiganilor, oficialii slovaci susţin că este vorba doar despre combaterea sărăciei, având în vedere că păturile sărace şi needucate, alcătuite în special din ţigani, sunt cele mai prolifice. "
" Revoltele violente împotriva rromilor din Bulgaria sunt doar continuarea unei serii lungi de acţiuni care-i vizează pe ţiganii din Slovacia, Cehia, Ungaria şi România. " Inan Aliev, unul dintre liderii comunităţii romilor din Katuniţa afirmă că Kiril Raşkov ar fi venit din România, potrivit Novinite.com. "Aşa ceva nu s-a întâmplat în Ajhasan Mahala în ultimii 50 de ani. Şi toate acestea din cauza lui Kiril Raşkov (foto jos), un căldărar care a venit din România", a declarat Inan Aliev. "
" Simeon Iosifov, nepotul bulibaşei bulgar, Kiril Raşkov, care a călcat cu maşina un tânăr de 19 ani, ucigându-l, a declarat în faţa instanţei de la Sofia că nu a oprit pentru că a crezut că este vorba de un câine "
După cum se vede dragostea este reciprocă...

| Parmalat a răspuns:

O optiune mai buna era impozitarea terenurilor post-vanzare. Terenul e singurul lucru pe care nu poti sa-l iei in spate si sa pleci cu el, o fabrica de exemplu e demontata si in 6 luni reasamblata in alta tara dar cine cumpara teren ramane cu el cumparat si plateste impozit fix cat doreste statul.