| Bikerul a întrebat:

Ce patesc daca sunt prins fara acte la motor?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti prins conducand pe un drum public poti face inchisoare si sa fii sanctionat contraventional.
Conform Codului penal, citez:
"ART.334. Punerea în circulaţie sau conducerea unui vehicul neînmatriculat
(1) Punerea în circulaţie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau a unui tramvai neînmatriculat sau neînregistrat, potrivit legii, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."
De asemenea vei fi sanctionat contraventional, cu amenzi mari, pentru lipsa ITP si a asigurarii RCA.
Daca n-ai permis de conducere corespunzator este tot infractiune, citez:
"ART.335.Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani."

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Puscarie!