| missunderstoodx a întrebat:

Daca sunt cu cineva intr-un magazin de haine cu un prieten si el fura ceva dar eu nu si el e prins, eu patesc ceva?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu patesti nimic, daca n-ai participat la furt, cel mult poti fi ascultat ca martor, daca l-ai vazut cand a furat.

| Sophieka a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu va fi acuzat de complicitate?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Sophieka):

Ca sa fie acuzat de complicitate trebuie sa participe intr-un fel la furt, de ex. sa distraga atentia salariatilor magazinului. Daca nu a participat deloc nu este complice.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca tu esti impreuna cu cel care a furat, distragand atentia vanzatorului sau supraveghetorului si tu esti prins, esti complice la furat si pedepsit la fel ca si cel care a furat.
Din pacate chiar si minorii pot ajunge la puscaria juvenila, doar ca se numeste "casa de corectie pentru minori".

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, poți fi acuzat de complicitate.

| missunderstoodx explică (pentru sadrian46):

Chiar daca sunt minor?

| sadrian46 a răspuns (pentru missunderstoodx):

Dacă ești minor, depinde de vârstă, după 14 ani, după 16 ani, etc.

| Brizbriz a răspuns:

Daca stii SIGUR ca el fura, atunci... DA
se numeste complicitate

| oglindasultanului a răspuns:

Parca erau candva camere de filmat in magazine...

| Sophieka a răspuns:

Nu incepeti cu asa ceva...Nici sa nu va mai treaca prin minte...

E un lucru josnic. Iar toate rautatile, la fel ca si binele, se intoarce mai devreme sau mai tarziu.

| Levington a răspuns:

Da, esti complice! Si vei fi pedepsit in functie de varsta! Data viitoare cand vezi ca "prietenul" tau vrea sa fure, anunta vanzatoarea sau gardianul! si incearca sa scapi de astfel de prieteni! Azi va fura o haina, maine o masina. si tot asa! iti risti libertatea pentru ce?

| missunderstoodx explică (pentru Levington):

Pai si eu nu l am ajutat cu nimic, cu ce ii sunt complice in cazul asta?