| anonim_4396 a întrebat:

Ce pățești dacă ești prins în timp ce dezumfli roțile unei biciclete sau o vandalizezi?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca proprietarul face plangere penala poti fi acuzat de infractiunea de distrugere, conform Codului penal, citez:
"ART. 253. Distrugerea
(1)Distrugerea, degradarea sau aducerea în stare de neîntrebuinţare a unui bun aparţinând altuia ori împiedicarea luării măsurilor de conservare sau de salvare a unui astfel de bun, precum şi înlăturarea măsurilor luate se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (6) Pentru faptele prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."

| Alexandru250201 a răspuns:

Bataie+sunat la politie