| Asdfghjkltz a întrebat:

Ce pedeapsa iau 5 minori acuzati de trafic de droguri (heroina si amfetamina)? 2 fete de 14 ani amandoua, 2 baieti de 15 si unul de 16.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de varsta avuta la data savarsirii faptei si de incadrarea juridica in una dintre infractiunile prevazute in L.143/2000.
Minorii sub 14 ani nu raspund penal, cei intre 14-16 ani raspund penal doar daca au savarsit fapta cu discernamant, doar cei peste 16 ani raspund penal.
In orice caz impotriva tuturor minorilor se iau, de regula, masuri educative, acestea pot fi neprivative de libertate, daca sunt infractori primari sau pedeapsa pentru infractiune nu este mai mare de 7 ani, sau privative de libertate, in caz de recidiva sau maximul special al pedepsei este mai mare de 7 ani, conform Codului penal, citez:
"ART.113.Limitele răspunderii penale
(1) Minorul care nu a împlinit vârsta de 14 ani nu răspunde penal.
(2) Minorul care are vârsta între 14 şi 16 ani răspunde penal numai dacă se dovedeşte că a săvârşit fapta cu discernământ.
(3) Minorul care a împlinit vârsta de 16 ani răspunde penal potrivit legii.
  ART.114.Consecinţele răspunderii penale
  (1) Faţă de minorul care, la data săvârşirii infracţiunii, avea vârsta  cuprinsă între 14 şi 18 ani se ia o măsură educativă neprivativă de libertate.
(2) Faţă de minorul prevăzut în alin. (1) se poate lua o măsură educativă privativă de libertate în următoarele cazuri:
  a) dacă a mai săvârşit o infracţiune, pentru care i s-a aplicat o  măsură educativă ce a fost executată ori a cărei executare a început înainte de comiterea infracţiunii pentru care este judecat;
  b) atunci când pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea săvârşită  este închisoarea de 7 ani sau mai mare ori detenţiunea pe viaţă.
  ART.115. Măsurile educative
(1) Măsurile educative sunt neprivative de libertate sau privative de libertate.
1. Măsurile educative neprivative de libertate sunt:
a) stagiul de formare civică;
b) supravegherea;
c) consemnarea la sfârşit de săptămână;
d) asistarea zilnică.
2. Măsurile educative privative de libertate sunt:
a) internarea într-un centru educativ;
b) internarea într-un centru de detenţie.
  (2) Alegerea măsurii educative care urmează să fie luată faţă de minor  se face, în condiţiile art. 114, potrivit criteriilor prevăzute în art. 74."

| mgtow a răspuns:

Bine ca au fost prinsi sarlatanii

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cel de 16 ani poate raspunde penal, pentru restul in functie de cum sunt incadrate faptele raspund parintii sau intra la scoala de corectie. Daca la varsta asta se ocupa cu asa ceva eu cred ca viitorul pe care il vor avea le este o pedepasa pe masura

| Mk01 a răspuns:

Cel de 16 ani intră la zdup pentru că răspunde penal. Cei sub 16 ani pot intra la şcoala de corecţie până la 16-18 ani când intră la zdup.

| Asdfghjkltz explică:

Dar eu am auzit ca si minorii care au doar peste 14 ani si daca au avut discernamant pot intra la inchisoare.