| cxcx a întrebat:

Ce pot face daca mi se refuza demisia in perioada de proba din c.i.m?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ti se poate refuza dar este necesara o notificare in scris din partea ta. La cealalta intrebare ti-am citat prevederile Codului muncii.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Demisia nu poate fi refuzata! Demisia este un act unilateral si se accepta, doar. Singura problema este ca, la intelegerea cu patronul, poti sa-ti dai demisia pe loc sau sa stai in periaoda de preaviz de 20 zile la functiile obisnuite si 45 zile la functiile de conducere, gestiune, etc.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Atentie! Daca ai probleme trimite demisia cu dovada: martor, inregistreaza sau scrisoare cu confirmare de primire