| Andruta99 a întrebat:

Buna tuturor!
Am fost angajata pe parcursul a 10 luni la o sala de jocuri, cu contract de munca pe perioada nedeterminata. Mi-am dat demisia in 19.07. 2023, am primit prin posta decizia de incetare a C.I.M.
Am cerut stagiul de cotizare ( imi trebuie la jobul actual) si refuza sa mi-l elibereze, spunandu-mi ca l-am primit prin posta, insa nu l-am primit.
Cum pot proceda?
Am nevoie urgenta de el.
Multumesc!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Du-te la firma si solicita sa-ti fie aratat exemplarul ramas la ei, registrul de intrare-iesire si borderoul de trimiteri postale.
Daca nu-ti pot prezenta acestea inseamna ca te-au mintit si solicita sa-ti fie eliberata imediat adeverinta. Spune-le ca daca nu o fac o sa-i dai in judecata si vei solicita daune morale.

| Simpatic a răspuns:

Probabil nu vor sa iti dea acea hartie ca sa nu vezi ca de fapt ai lucrat mai mult si au platit mai putin pentru tine.
Daca cu vorba buna nu vor, mergi la ITM si fa-le acestora o sesizare, sigur nu ti-au platit cum trebuie la stat!
E doar o banuiala dar pertinenta!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mergi la ei la sediu și discută.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la ITM si fa le plîngere celor de la fostul loc de munca, spune le celor de la itm ca ei nu vor sa iti elibereze toate documentele, ia cu tine si plicul pe care l ai primit in cutia postala sa il vada cei de la itm.