| anca2929 a întrebat:

am o intrebare referitoare la obligatiile angajatorului.
Sunt angajata cu C.I.M. (norma de lucru de 8 ore- salariul brut 2000 RON), iar angajatorul a solicitat incheierea unui contract de garantie in numerar in favoarea societatii pe care l-am semnat, in temeiul caruia s-au facut retineri lunare de 10% in prima luna si de 5 % in luna a doua. Este legal acest contract? De asemenea as vrea sa stiu, daca imi prezint demisia (sunt in perioada de proba) este obligat sa imi plateasca zilele de concediu si pot de asemenea sa cer restituirea garantiei?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este legal, daca postul tau de lucru ti-a atribuit calitatea de gestionar.
In perioada de proba poti sa-ti dai demisia fara nici o problema, cu o simpla notificare. Angajatorul trebuie sa-ti plateasca pentru perioada lucrata, zilele aferente de concediu si sa-ti restituie garantia, bineinteles daca n-ai produs vreo paguba.

| anca2929 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru promptitudine si profesionalism.

| anca2929 explică (pentru Ioandelasal):

Voiam sa va mai intreb, daca refuza sa imi plateasca zilele de concediu, ce pot face? prin ce fel de cerere pot cere plata restului de salariu, a zilelor de concediu si restituirea garantiei?

| Ioandelasal a răspuns (pentru anca2929):

Daca nun esti platita poti da in judecata angajatorul.
Vezi ca nu poti primi compensarea in bani a intregului concediu anual, ci doar a zilelor aferente perioadei lucrate, pentru 2 luni vor fi cca 3-4 zile, depinde cat concediu anual era trecut in contractul de munca.

| anca2929 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult pentru tot!