| AlexDorinel a întrebat:

Ce restrictii sunt la 3/1000?

Unde am nevoie de certificat verde?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Peste 4 si 5000 de cazuri pe zi si tu spui 3 la 1000?
in realitate sunt oricum triplu infectati, dar nu au bani sa mearga sa faca testul.
Cel mai probabil va vor baga in carantina severa, ca nu-i de gluma.
Vaccinarea va deveni conditionala ca sa iesi din casa, sa te plimbi, sa mergi la scoala sau sa faci cumparaturi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Vaccinul nu ar trebui impus. Nu suntem animale ca să fim injectați cu forța. Tocmai forțarea asta bate la ochi. Cum să devină vaccinul obligatoriu ca să ieși din casă? Suntem oameni liberi...sau?

| urascnii88 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar cand ai fost mica ti-ai facut vaccinul de bolile copilariei nu?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru urascnii88):

Covidul nu e nici macar pe aproape la fel de periculos pentru un om sanatos cum sunt "bolile copilariei" pentru copii.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu prea intelegi termenii, asa-i?
Nu am spus nicaieri: impus sau obligatoriu, am spus ca vaccinarea va fii conditionala.
Termenul vine de la verbul a conditiona si s-ar explica cam asa: ai puterea sa decizi ce doresti tu, ca nu te obliga nimeni, dar anumite servicii sau contracte vin cu o conditie eliminatorie.

Uite un exemplu cu 2 optiuni:
-Vrei sa mergi la scoala?
1. Conditia este sa te vaccinezi ca sa mergi la cursurile de la scoala.
2. Daca nu vrei sa te vaccinezi, poti opta pentru scoala online.
Asadar, este decizia ta care din cele doua optiuni le preferi, ca nu te poate forta sau impune nimeni, ce sa faci, decizia apartinandu-ti tie, in totalitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai urmareste si tu stirile sau cauta pe internet.