| Poinsettia a întrebat:

Ce s-ar intampla daca Romania n-ar reusi nicicum sa se redreseze din criza asta economica si ar intra in faliment? Ce se intampla cu o tara atunci cand intra in faliment si cand sunt putine sau nicio sansa de revenire?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ar fi groaznic, cu mult mai rau decat acum - inflatie mare, somaj mare, saracie in masa etc. Nu cred ca noi o sa ajungem acolo, inca datoria publica este in limite normale iar BNR are rezerve serioase.
In prezent nu cred ca se poate ca o tara sa intre complet in faliment(similar unei firme care este lichidata), totdeauna sunt sanse de revenire. De obicei comunitatea internationala ajuta tarile sa-si revina pe linia de plutire. S-auzim si de bine!

5 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

In 1989 am fost falimentari. Chiar daca aveam bani in buzunare. Insa eram falimentari la alte lucruri. Cu doua ore de TV pe zi si un singur program, cu doua ore de intrerupere curent seara, cind stateai pe intuneric, cu apa din calorifere aproape inghetata, cu magazine goale si ratii la unele produse, cu cozi imense la orice produs necesar traiului, cu ingradirea libertatii si a cuvintului liber, cu teama ca poti fi oricind inchis din orice motiv, daca cineva ar fi avut ceva cu tine si te-ar fi denuntat la Securitate, oare acesta nu e falimentul unui popor? Si ce daca atunci aveam bani (erai sigur ca gasesti rapid un loc de munca), aveam serviciile medicale gratuite, si inca alte facilitati care acum au disparut, daca lucrurile esentiale vietii nu le aveai? Si, daca acesta a fost un faliment, ceea ce a urmat in 1989, a fost ceva normal. Eu cred ca, daca o tara ajunge la faliment, oamenii incep sa miste, cum au miscat in 1989. Pacat insa ca la noi, Revolutia a fost furata. Altfel, poate altfel ar fi stat lucrurile acum la noi...

| ktalin2k a răspuns:

Pai s-ar putea sa fie greve si revoluti asta s-ar putea nu se stie parerea mea:d

| Xonia a răspuns:

Fabricile o sa se inchida, oamenii nu o sa mai aiba locuri de munca, tot mai multi o sa moara de foame, toate o sa ajunga foarte scumpe si nimeni nu o sa isi mai permita nici sa traiasca

| dhraqull a răspuns:

Duh, suntem in faliment de mult timp, suntem datori vanduti.
Dar ce se intampla daca va fi mai rau? O sa vindem tot si o sa lucram pentru straini care putem, restul, sa faca foamea daca de 20 de ani viseaza la prosperitate si trai bun. Daca vin eu maine in fata televiziunilor si zic: "Eu sunt Mesia poporului roman, votati-ma, curge lapte si miere!" am sanse sa devin seful statului? La cat de prosti sunt romanii, mai stii?

| psihox a răspuns:

Un coleg mi-a spus ca s-ar putea sa fie taiate si concediile de odihna, dar la anul. Cine va rezista? Acuma-i acum.