| alondrakiss a întrebat:

Ce sa faci că sa nu te dea afara de la serviciu? Sa semnezi demisia dacă te forțează?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este simplu: iti faci munca si esti disciplinat.
In n ici un caz sa nu demisionezi singur, daca nu sunt motive de desfacere disciplinara a contractului individual de munca. Daca o faci nu mai beneficiezi de somaj.
Doar daca te concedia pe motive disciplinare atunci mai bine demisionezi.

Bula
| Bula a răspuns:

Faca-ti semnezi demisia, te-ai dat afara singur.

| siriusblack98 a răspuns:

Tu cred că nu-ți cunoști drepturile ( adică sigur nu ți le cunoști ). Nu mai poți concedia un angajat ce are contract pe nedeterminat așa simplu. Ori trebuie să aibă respectivul un anumit număr de zile absente nemotivate, ori să-i desfințezi postul iar atunci trebuie să îl despăgubești. Nu îți semna demisia sub nici o formă pentru că astfel renunți de bună-voie la toate drepturile!

| alondrakiss explică (pentru siriusblack98):

Contractul nu e făcut pe perioadă nedeterminată. Contractul e făcut pe încă 5 luni de acum încolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ori îl rogi pe șef să nu te dea afară ori îți semnezei demisia (dacă n-ai încotro).