| ShREKT a întrebat:

Salutare, daca un angajator te forteaza sa iti semnezi demisia pentru ca prin mijloace legale nu te poate da afara, si tu o semnezi datorita presiunii, dar inregistrezi conversatia si ai dovezi impotriva sa, poti rezolva ceva daca il dai in judecata?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inregistrarea fara acordul angajatorului este ilegala si nu va fi acceptata ca proba in justitie. Nu stiu daca ai si alte probe ca ai fost fortat, ca sa poti castiga un proces.
Asa fiind nu semna demisia decat daca iti pune arma la cap si atunci il poti si inregistra si folosi proba in justitie si vei castiga. Mai tine seama si de faptul ca daca demisionezi nu beneficiezi de indemnizatie de somaj.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Https://www.avocatnet.ro/......misie.html
Eu n-as semna nici daca moare. Il poti castiga in instanta (plata salariilor si daune morale) si cu cat tine mai mult procesul, cu atat il faci mai "fericit".

| darrio2007 a răspuns:

Un angajator iti poate gasi orice motiv pentru a te da afara. Iar tu nu poti face nimic.
Un exemplu ar fi ca nu corespunzi locului de munca.
Ce faci in acest caz?

| mi25 a răspuns:

Pentru toti care spun sa-si dea demisia: ar fi cea mai mare prostie, daca angajatul nu are abateri.
Pentru cei care spun ca angajatorul poate sa-l dea afara pentru abateri sau ca nu corespunde locului de munca: pentru a putea sa faca asa ceva trebuie ca angajatorul sa aiba dovezi. In cazul in care demiterea se refera la abateri disciplinare trebuie intocmit un referat din care sa rezulte ce abateri a savarsit, daca a fost sanctionat anterior.
Pentru ca nu corespunde locului de munca la fel: care sunt criteriile care nu le indeplineste.
In ambele cazuri decizia poate fi atacata in instanta. Acolo se poate lua hotararea sa fie reincadrat in munca, platinui-se salariile pe perioada nelucrata sau, daca angajatul sustine ca nu mai poate lucra acolo din cauza ca va fi sicanat, va fi demis cu drept de somaj.
Un director economic de spital, a fost demis deoarece nu se incadra in vederile sefilor. S-a judecat trei ani si a castigat toate salariile ce trebuia sa le primeasca in acest timp.

| ShREKT explică (pentru mi25):

Tovarasul meu care este in situatia asta are amprenta pe fiecare produs care a fost creeat inca de cand s-a deschis firma, de aprox. 7-8 ani. mai exact el este designerul firmei, singurul pe care il au si tot ce apare pe produse este din mana lui, deci clar se poate demonstra nu doar ca este compatibil, ci ca stilul firmei s-a format dupa el. si abateri nu are absolut niciuna

| anonim3247 a răspuns:

Dacă nu semnezi demisia te poate da el afară

| anonim3247 a răspuns:

Vezi că dacă te dă el afară disciplinar nimeni nu te mai angajează.

| AmandinaDragan a răspuns:

Daca o semnezi esti tantalau.

| aaanamariaaa a răspuns:

Eu zic ca pentru liniștea ta cel mai bine ar fi sa iti dai tu singur demisia și sa scapi liniștit, chiar dacă nu îți dai tu, ai mai putea tu lucra liniștit și fără stres știind ca angajatorul a vrut sa scape de tine? Probabil ai face mai rău rămânând, poate o sa gresesti ceva și te va concedia el și o sa ai mai mult de pierdut. Cauta altceva de munca și stai liniștit