| multimoak a întrebat:

Ce sanse am sa ma prezint singura intr-un proces de custodie? Varsta copilului este de 3 anisori, tatal copilului a fost internat la psihiatrie, am certificat medico-legal (de acum 2 ani - mai e valabil?) si nu am fost casatorita cu el, am trait doar in concubinaj.Copilul este trecut pe numele lui, iar el isi doreste foarte mult copilul. Si cam cat dureaza un proces pe baza acestor date (a se specifica : cu sau fara avocat). Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| arrriadna a răspuns:

Normal ca e valabil, doar a fost internat! Sanse ai, fiindca. are dreptate identitate. Desigur nu trebuie sa te lasi pe tagada si daca ai gasi un avocat cum trebuie sa te aprere "pro bono" (fara bani, sau macar un onorariu de bun simtz) ar merge mai repejor. Ai de demonstrat ca ai unde creste copilul, in conditii de buna evolutie psihologica si fizica. Bafta si sa treceti cu bine peste pasul asta.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In principiu sansele nu depind de faptul ca te reprezinti singura in proces sau te reprezinta un avocat, ci de soliditatea probelor in favoarea ta. Totusi un avocat bun - specializat pe dreptul familiei - mareste sansele. Durata procesului este grau de estimat, in cel mai bun caz fiind de cca 3-4 luni de la introducerea actiunii, daca nici o parte nu ataca hotararea instantei de fond. De obicei durata este mult mai mare, putand fi chiar de ani.

| mariazet45 a răspuns:

Ai ceva sanse, dar si mai sigur e daca iti iei avocat, nu prea te lasa sa vorbesti si daca mai esti si timida e posibil sa pierzi
pentur ceva bani, nu risca, daca ti-l ia cu greu il mai vezi inapoi.

identitate
| identitate a răspuns:

In Romania in 99% din cazuri copilul il primeste mama in custodie. Poti sa pierzi daca te prezinti singura numai in ceea ce priveste dreptul lui de a-l vedea. Dar totusi ar merita si el sa-l vada mai des nu? Si copilul are nevoie de tata oricat de "prost" ar fi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer nu ai cam multe sanse pentru ca, copilul e pe numele lui dar daca el este internat poate opoti sa iei copilul.In instanta se va tine cont ca copilul este mic si ca are nevoie de mama. Dar trebuie sa ai si conditii bune pentru cresterea lui.Eu iti urez mult succes!

| mira25 a răspuns:

Ai multe sanse nu trebuie sa te rusinezi ca esti singura fii tare si prezinta-te nu stiu sigur dac amai e valabil dar ar trebui sa il intrebi pe avocat si sa va mai duceti pe la casierie de unde este certificatul sa intrebati daca mai e valabil