| anamariarot a întrebat:

Ce se intampla cu o lege daca e refuzata de presedinte?(Scuze, nu stiu termenul "corect" pentru refuzata in contextul de fata)

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Presedintele poate refuza promulgarea unei legi o singura data.
Daca refuza are 2 posibilitati: sesizeaza Curtea Constitutionala a Romaniei (CCR) cu o exceptie de neconstitutionalitate sau o retrimite in Parlament, indicand motivele de respingere.
Daca CCR admite exceptia de neconstitutionalitate atunci Presedintele respinge promulgarea pe acest motiv.
Daca CCR respinge exceptia de neconstitutionalitate atunci si nu exista alte motive pentru refuz atunci Presedintele trebuie sa promulge legea si s-o trimita spre publicare in Monitorul Oficial.
Legea retrimisa de Presedinte in Parlament si adoptata iarasi de acesta, in prima forma sau una cu modificari se trimite Presedintelui si acesta este obligat s-o promulge si s-o trimita la M.Of.

7 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Dca o lege nu este promulgata de presedinte, aceasta se intoarce in parlament pentru modificari.Modificata sau nu ea revine la presedinte care de data asta este obligat s-o promulge.

| anamariarot explică (pentru mira):

Chiar daca e neconstitutionala?

| HLucian a răspuns (pentru anamariarot):

Legile ce se doresc a fi promulgate respecta constitutia in vigoare, zic eu

| anamariarot explică (pentru HLucian):

Asa ar trebui sa fie in mod normal, dar viata bate "filmul".

| HLucian a răspuns:

Buna. A repudia, daca nu ma insel.

| HLucian a răspuns:

Nu cred ca este un termen specific, se foloseste termenul ''respins'', din ce stiu. laughing