| Ionut912389 a întrebat:

Ce se va intampla cu cei care vor refuza vaccinul orice ar fi? O sa ma lase sa mor de foame? Au dreptul asta?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deocamdata nu este ceva batut in cuie.
Eu cred ca ar trebui obligati sa se vaccineze anumite categorii de persoane, respectiv cei care intra zilnic in contact fizic cu alte persoane si daca nu vor sa trebuiasca sa faca teste pe banii proprii.
In definitiv dreptul la viata este cel mai important drept fundamental, urmat de cel la sanatate si vedem ca cei nevaccinati constituie grosul celor care se infecteaza si ajung in spitale. Nu mai vorbesc ca acestia incarca sistemul sanitar si ingreuneaza tratarea celor cu alte boli.

| Ionut912389 explică (pentru Ioandelasal):

Testele sunt mai scumpe decat salariul meu mai bine stau pe ajutor social asa

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ionut912389):

Atunci vaccineaza-te. Am aproape 74 de ani, m-am vaccinat cu AstraZeneca (rapelul in luna mai) si n-am patit absolut nimic.

| Ionut912389 explică (pentru Ioandelasal):

Nu vreau sa risc sunt sanatos

| AC4S4 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Cred ca e o linie periculoasa de trecut.
Stramb din nas si la certificatul verde, dar cand anumite categorii de persoane sunt obligate sa se vaccineze cine garanteaza ca in viitor nu ii pot obliga pe toti sa se vaccineze?
Si eu sunt vaccinat, dar sunt total impotriva ideilor precum vaccin obligatoriu, chiar daca e doar pentru anumite categorii. Doar se face o discriminare mai mare intre oameni.