| antoniaidk a întrebat:

Dacă o persoana in vârsta de 15 ani nu și-a făcut vaccinul de 14 mai trebuie făcut? Si ce se întâmpla dacă persoana respectiva refuza sa-și facă vaccinul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| adryang78 a răspuns:

Da, trebuie făcut. Nu confunda vaccinurile copilăriei cu porcăriile astea antigripale etc. Vaccinurile standard, care se fac până la 14 ani, sunt împotriva unor boli grave, care au fost eradicate, cum ar fi poliomielita. Chiar sunt necesare.

| Panamax a răspuns (pentru adryang78):

Ca fapt divers toate cazurile de poliomielita din Europa din ultimii 30 de ani au fost din cauza infectarii cu virusul din vaccinul care trebuia sa-i apere.
Cica e normal, si fac parte din cei 5 la un milion care au probleme din cauza vaccinului.

| adryang78 a răspuns (pentru Panamax):

5 la un milion înseamnă 0, 0005%. Îmi pare sincer rău pentru tine, dar trebuie să recunoști că este un procent infim de cazuri, ceea ce înseamnă că vaccinul lucrează, are efect asupra majorității.

| Bizon95 a răspuns (pentru adryang78):

Perfect de acord
DAR
daca exceptia e copilul tau
MAI ESTI DE ACEEASI PARERE?!?!?!?!?

cand e vorba de boli contagioase, medicina se comporta LA FEL CA D-ZEU, sacrifica putini ca sa salveze multi, lucru "foarte frumos" cat timp NU esti tu cel sacrificat!

| RoCkKiD a răspuns (pentru Bizon95):

Intrebarea e absurda, statistic vorbind copilul tau are sanse enorm mai mari sa moara fara vaccin decat facandu-l. Fara vaccin, daca contacteaza poliomielita risca enorm de multe complicatii chiar si cu tratamentul din ziua de azi.

Are sanse similare sa faca complicatii de la medicamente banale, aia nu inseamna ca nu o sa-i dai antibiotice cand face o infectie pentru simplul motiv ca septicemia e mai periculoasa decat orice alt efect advers.

| Bizon95 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Eu sunt la mijloc
pe de o parte, eu personal mi-as face vaccin
insa pe de alta parte ii inteleg si pe cei care vor sa riste

insa la sfarstitul zilei ideea e foarte simpla, NU ar trebui fortat cineva sa faca un vaccin, atat timp cat cei care si-l fac ar trebui sa fie imuni, asa ca daca ala a luat o decizie gresita atunci el o sa sufere, NU TU!

| RoCkKiD a răspuns (pentru Bizon95):

Aici nu e vorba de alegerea ta, e vorba de protejarea populatie per total. In domeniul imunologiei exista conceptul de imunitate de turma, care inseamna ca un individ care nu poate sa-si faca vaccinurile din motive de sanatatate (tot felul de boli, chimioterapie etc) este protejat de restul pentru ca virusul nu poate ajunge la el fiind blocat de ceilalti oameni care sunt vaccinati.

Imagineaza-ti povestea ca pe o foaie dintr-un caiet A4 unde 95% din patratele sunt hasurate (ca fiind vaccinati). Daca un virus vrea sa ajunga la patratelele nehasurate nu poate pentru ca el este blocat de toate patratelele hasurate.

Aici nu este vorba de alegere, este vorba de siguranta generala. Vaccinarea trebuie sa fie obligatorie si trebuie interzis accesunt in gradinite/scoli/spitale personelor nevaccinate.

| adryang78 a răspuns (pentru Bizon95):

Prietene, nu e nevoie să scrii cu majuscule, citesc perfect.
Hai să-ți răspund, deși mi-e foarte clar la ce nivel gândești.
În primul rând, află că știu ce înseamnă să ai un copil bolnav. Nu la nivel de poliomielită, e adevărat, dar îmi dau seama ce poate simți un părinte. E cumplit.
Pe de altă parte, chestia asta cu medicina care se comportă ca un Dumnezeu demonstrează, din punctul meu de vedere, o gândire îngustă și egocentrică.
Să luăm statistica prezentată de colegul de mai sus - 5 persoane la un milion se îmbolnăvesc din cauza vaccinului. Asta înseamnă o persoană din 200000. Ți se pare că ar fi corect ca, din cauza unei persoane care a avut ghinionul să se îmbolnăvească, ar fi corect să le pui în pericol pe celelalte 199999?!
Chiar nu-ți dai seama despre ce vorbești? Sau nu vezi pădurea din cauza copacilor?
Ca să-ți dau un răspuns final - DA, aș fi de aceeași părere, fiindcă nu e nimeni vinovat dacă, doamne ferește, copilul meu ar fi acela dintre cei 200000. Nu este nimeni vinovat când te lovește neșansa, nu ai cu cine să te războiești.

| Bizon95 a răspuns (pentru adryang78):

"ar fi corect să le pui în pericol pe celelalte 199999"

NU AI CITIT CE AM SCRIS EU si BATI CAMPII
sau nu intelegi ideea ABSOLUT DELOC

daca 199999 de persoane sunt vaccinate atunci NU au cum sa se imbolnaveasca chiar daca sunt expusi la boala

NU-I ASA?!?

insa, WHATEVER, sa fie ca tine, m-am plictisit!

| Panamax a răspuns (pentru adryang78):

Cand te numeri printre cei 0, 0005% nu o sa mai gandesti la fel, daca se poate numi gandire in cazul tau.
Daca un papagal gandeste cand repeta chestii atunci si tu gandesti.