| anonim_4396 a întrebat:

Ce societati comerciale, de servicii, transport, etc, sunt scutite de plata TVA?
Am cumparat un tricou de undeva si pe bon am vazut "neplatitor TVA". Am crezut ca firma este a vreunei persoane cu dizabilitati. Apoi, la o cursa cu taximetrul, din nou:. Am inceput sa urmaresc mai multe bonuri. Sunt foarte multi neplatitori de TVA.
Care sunt conditiile care stabilesc neplatitorii de TVA?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt neplatitoare de TVA firmele care au cifra de afaceri anuala de pana la 88.500 de euro sau 300.000 de lei si care nu au optat sa fie inregistrate ca platitoare de TVA.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Până la o anumită valoare a cifrei de afaceri poți să soliciți să nu fiii plătitor de TVA.

| Iote a răspuns (pentru sadrian46):

Aha. Dar in taximetrie se scot bani frumosi.

| sadrian46 a răspuns (pentru Iote):

Se scot, dar nu cifra de afaceri de 500000 pe an. Poți trăi dacă muncești, deci nu îi scoți, ci îi muncești.