| anonim_4396 a întrebat:

Ce stagiu de cotizare trebuie sa ai pentru a beneficia de ajutor de somaj?

Răspuns Câştigător
| rael a răspuns:

Pentru a beneficia de indemnizaţia de şomaj trebuie să vă înscrieţi la agenţiile teritoriale pentru ocuparea forţei de muncă. De asemenea, trebuie să aveţi o vechime de 12 luni în ultimii 2 ani, să nu realizaţi venituri mai mari decât vi s-ar cuveni prin indemnizaţia de şomaj şi să nu îndepliniţi condiţii de pensionare.

Indemnizaţia de şomaj reprezintă 75% din salariul de bază minim brut pe ţară (540 lei), adică: 405 lei. Pentru persoanele care au o vechime mai mare de 3 ani, la cei 405 lei se mai adaugă cote procentuale în funcţie de vechime şi de salariul avut.
Tot în funcţie de vechime diferă şi perioada pentru care veţi beneficia de acest ajutor. Persoanele care au cotizat la stat minimum un an, la fel ca absolvenţii şi militarii, vor primi şomaj doar 6 luni. Persoanele care au cotizat cel puţin 5 ani la stat vor primi şomaj 9 luni, iar cele care au cotizat peste 10 ani vor primi şomaj timp de un an.
( din Libertatea )

3 răspunsuri:
| clau44 a răspuns:

numai după un an de cotizare poţi avea şomaj, sau dacă ai absolvit recent o şcoală (nu mai mult de 2 - 3 luni), poţi să primeşti ajutorul de şomaj!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am plecat de la firma unde am lucrat 12ani si mam transferat la alta firma fara a pirde nici o zi de munca; iar firma unde lucrez se inchide, faliment, vreau sa stiu daca benificiez de ajutor de somaj si ce acte necesare imi trebuisc

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacaam lucrat fara intrerupere dar am plecat la alta firma unde am o vechime de 9luni la adoua firma undeam lucrat pot beneficia de ajutorul de somaj, si de ce acte am nevoie