| Superior a întrebat:

Ce stiti de permisul de 16 ani? Ce masini pot conduce? Pot cumpara o masina normala, cu 4 usi sau un coupe sport, dar cu puterea limitata ca cea a unei masini specifice permisului de 16 ani ca mai tarziu sa o aduc la puterea maxima?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista "permis de 16 ani".
Exista categorii de autovehicule pentru care poti obtine permis de conducere de la 16 ani, dupa ce faci o scoala de conducere si reusesti la examinarea teoretica si practica, respectiv categoriile AM, A1 si B1, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere este de:
a) 16 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule AM, A1 şi B1;"
Categoriile de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere, prevăzute la art. 20 alin. (2), se definesc astfel:
a) categoria AM: mopede;
b) categoria A1:
1. motociclete cu cilindree maximă de 125 cmc, cu puterea maximă de 11 kW şi cu un raport putere/greutate de cel mult 0, 1 kW/kg;
2. tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 kW;
e) categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;"
Cu categoria B1 poti conduce masini foarte mici, de genul microcarului si nu poti conduce masini normale, indiferent ce le faci. De altfel, dupa cum poti observa, conditiile pentru incadrarea la categoria B1 nu cuprind viteza, doar greutatea si puterea motorului.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La 16 ani nu poti conduce prea multe. Ai dreptul sa obtii permis pentru subcategoriile AM, A1 si B1:
Asta presupune ca ai dreptul sa conduci: SUBCATEGORIA A1: motocicleta cu o capacitate care nu depaseste 125 cm3 si o putere care nu depaseste 11 kW;
SUBCATEGORIA B1: autovehiculul cu trei sau patru roti având masa proprie peste 400 kg, dar nu mai mare de 550 kg, si echipat cu un motor cu ardere interna cu capacitate cilindrica mai mare de 45 cm3 sau cu orice alt motor cu o putere echivalenta ori cu viteza prin constructie mai mare de 50 km/h;
SUBCATEGORIA:
AM - MOPEDE
Moped - vehicul, cu două sau trei roţi, a cărui viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25 km/h, dar nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depaşeşte 50 cm3 sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depaşeşte 350 kg, neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculului electric.
Daca gasesti o masina ale carei caracteristici sa nu depaseasca 550 Kg, 50 cm cubi si sa nu depaseasca 45 Km/h va fi Ok.

| Mesesan_Septimiu_2000 a răspuns:

Poti conduce orice masina dar sa ai cu tine un coleg prieten ruda sa aiba de peste 5 ani permisul de conducere.

| Salontanul a răspuns (pentru Mesesan_Septimiu_2000):

Ca sa intre amandoi la puscarie: unul pentru conducere fara permis si celalalt pentru incredintarea volanului?