| elisheba a întrebat:

Ce stiti depre taxele vamale pentru produse din SUA?
Ce experiente ati avut pana acum?

2 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Daca primesti un colet, platesti vama pentru obiecte a caror valoare depaseste 50 euro. Vama se calculeaza in functie de valoarea pe piata romaneasca a obiectului. Exemplu: am primit un aparat foto digital. In catalogul celor de la vama existau valori intre 100-500 euro, in functie de cat e de performanta scula. Mi s-a calculat vama la valoarea minima. 4, 2% din valoare, se adauga la valoarea de catalog si se calculeaza TVA. 19%. Astfel, am platit vama 102 lei. Se foloseste cursul zilei la calcule.

| MihaiA a răspuns:

Sunt destul de mari.
Pe langa faptul ca gasesti foarte putine firme din sua care sa trimita direct in Romania. Daca vrei iti poti face o adresa de acolo din america pe numele tau, sa se trimita produsele acolo, si folosind un serviciu de shipping iti trimiti produsele aici, dar iar nu-ti recomand, ca sunt preturi destul de mari si pentru acest lucru.