| kevin9 a întrebat:

Ce tari in lumea asta mai cunoasteti care au Taxa de Impozit Auto?

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu exista "taxa pe impozit". Nici auto, nici de alt fel.
Exista impozit auto, taxa de drum etc.
Chiar daca sunt tari in care nu se percepe impozit pe masina, ai, in schimb, asigurarea, care te ustura rau.
Sau ai taxe de autostrada sau de drum (orice fel de drum).

19 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In mai toate tarile platesti impozit au alta taxa echivalenta

| Endoryus a răspuns:

Road tax e impozit auto in UK. Vad ca ai idee ce sunt dar nu le pui cap la cap.

| Digikey a răspuns:

In Italia costa 430 Euro pe an tassa automobilistica regionale pentru 1.8 benzina euro 5.

| Eugen80 a răspuns:

In toate tarile platesti impozitul pe tot ce detii. Casa, auto, barci, terenuri...

| kevin9 explică (pentru Eugen80):

Taci ba! Vezi ca nu stii. In USA si UK stiu sigur ca nu se plateste.

| Eugen80 a răspuns (pentru kevin9):

Aia nici nu au proprietati pe numele lor, ei platesc chiria!
Apoi stii prost "ba"!
De ce crezi ca in UK e greu sa ai o masina? Te costa si impozitul si asigurarile de te rup!

| kevin9 explică (pentru Eugen80):

BA! In UK te rup asigurile da impozit nu platesti orice masina ai avea. Platesti doar o taxa de drum care se numeste ROAD TAX! Capito?

| Endoryus a răspuns (pentru Eugen80):

Impozitul nu e asa mare. Depinde de cat de veche/noua e masina. Desigur ca o sa platesti de mori daca ai o masina diesel din 2000. Cat despre asigurare, da, alea chiar sunt mari. Dar si acolo depinde de vechimea ta ca sofer, de cand detii o masina pe numele tau etc.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru kevin9):

Road tax, impozit... e chiar asa de important cum se cheama? Important e ca la noi cuantumul taxelor auto e PREA MIC si de aia vezi toate junghiurile pe drumuri. Eu as elimina toate taxele auto si le-as baga frumos in pretul benzinei. Ai fi obligat sa iti faci asigurare la masina, privata, ca aia de stat e o mizerie oricum, iar benzina si motorina le-as scumpi cu 50%. In rest, nici o taxa. Cit consumi, atit platesti. A, da, si evaziunea fiscala la carburanti as pedepsi-o cu impuscarea si confiscarea extinsa a averii.

| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Exista asigurare de stat la masina?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Ma refeream la spanacul ala de RCA. Obligatorie si buna de nimic. Ca majoritatea chestiilor pe care le platesti la stat.winking

| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ce treaba are RCA cu statul? RCA se face la firme private. Nici macar nu are statul companii de asigurare

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Pai statul iti baga RCA-ul pe git. Poti sa ai masina fara RCA? Da, daca o tii in curte la tine, din cate stiu eu.

| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu pricep unde bati. Ai scris. "Ai fi obligat sa iti faci asigurare la masina, privata"
Fix asta se intampla acum. Esti obligat sa iti faci asigurare privata. Asta e RCA.

| kevin9 explică (pentru GabiDumitrescu):

Esti cam nazist tu

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Am gresit, my bad. Ma refeream la faptul ca statul iti impune porcarii inutile, cum e RCA-ul sau asigurarea aia pentru locuinta care iti acopera fix o p*%a in pachetul de baza.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru kevin9):

Daca a fi pentru simplificarea la maxim a aparatului birocratic si o lege justa care sa tina in sah ciumele care omoara zeci de mii de romani anual in mod indirect, cum e evaziunea fiscala, atunci sunt nazist. Altfel, daca discutam despre sensul adevarat al cuvintului, nu am spus nimic care sa denote asta.

| kevin9 explică (pentru GabiDumitrescu):

De ce ai pedepsi pe cineva cu impuscarea?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru kevin9):

Pentru ca actiunile lui/ei afecteaza in mod negativ milioane de oameni, de aia. Gindeste-te ca economia neagra e pe la 40% din aia la vedere. Gindeste-te ce s-ar intampla cu 40% mai multi bani la buget.