| DanielDanny a întrebat:

Ce trebuie sa faca o persoana, care trebuie sa dea drept de sapat prin curtea ei pentru conducta de apa, pentru un alt vecin, in momentul in care fac toti cerere pentru bransare?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Proprietarul terenului, la cererea vecinului, poate incheia un act de servitute cu acesta, conform art.755 si urm. din Codul civil.

Bula
| Bula a răspuns:

In primul rand, trebuie sa se inteleaga asupra traseului tevii. Pentru acesta trebuie tinut cont ca, accesul la conducta trebuie sa fie liber, sa se poata sapa in caz de avarie. Deoarece teava trebuie sa fie plasata éa minim 80cm sub nivelul pamantului (pentru a evita inghetul pe timp de iarna), se va face desenul exact a traseului tevii. Desenul va face parte din contractul de servitute incheiat intre proprietarul terenului si beneficiarul conductei, inscris si in Cartea Funciara.