| ghineanamaria a întrebat:

Ce va pati un baiat in varsta de 14 ani care a comis si inca comite infractiuni? Este dus la scoala de corectie sau parintii orri el se aleg cu o amenda? Mantionez ca politia stie despre infractiunile acestui baiat dar nu au de gand sa ia nicio masura.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului penal, ar. 99, minorul intre 14 ani si 16 ani raspunde penal numai daca se dovedeste ca a savarsit fapta cu discernamant. Masurile ce se pot lua impotriva minorului de peste 14 ani sunt prevazute in art. 100 si urm. Cod penal si acestea pot fi masuri educative ori pedeapsa penala, daca se considera ca o masura educativa nu este suficienta. Printre masurile educative este si internarea intr-un centru de reeducare pana la implinirea varstei de 18 ani. Daca s-a facut plangere penala si nu s-a luat nici o masura impotriva faptuitorului se poate face plangere la judecatorie impotriva rezolutiei procurorului, in termen de 20 de zile de la comunicarea acestuia privind neinceperea ori incetarea urmaririi penale, conform Codului de procedura penala. Numai bine!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prima manevra, castrarea parintilor lui, sa nu mai faca si altul...
A doua, ologit bine sa stea la pat cu furtune-n nas, pina face bube pe spate ...intre timp i se citesc normele de comportament in societate.
Daca nu functioneaza, ca la francezi, o echipa speciala care il " extrage " din societate, citeste ii ia gitul discret si anonim si scapa lumea de el.

| fanJBfan a răspuns:

La scoala de corectie

| Preity a răspuns:

Pai...la scoala de corectie.

| lollypop4fun_3546 a răspuns:

Sigur parinitii vor plati o amenda, iar baiatul va avea dosar penal pentru ca are 14 ani, insa nu v-a ajunge la puscarie ci doar la scoala de corectie.