| AtateaConditii a întrebat:

Daca o persoana comite o crima si nimeni nu depunde plangere, desi politia stie fapta sa, va fi liber, va pati ceva?

Răspuns Câştigător
| AmbarusAna a răspuns:

Nu exista asa ceva intra la puscarie chiar daca n u depune nimeni plangere a facut o crima 15-25 de ani

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul infractiunilor pentru care nu este ceruta plangere prealabila si, mai ales, in cazul infractiunilor grave, sesizarea se face si din oficiu, nu este necesara o plangere penala. De altfel, in caz de omor, victima nu mai poate depune plangere. Numai bine!

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Persoana care comite crimă este pedepsită chiar dacă nu se depune plângere ( considerându-se un pericol public ), potrivit art.175 - COD Penal, Omorul calificat, Omuciderea - Infracțiuni contra vieții, integrității corporale și sănătății), capitolul I, secțiunea I :
„Omorul calificat :
Omorul săvârşit în vreuna din următoarele împrejurări:
a) cu premeditare;
b) din interes material;
c) asupra soţului sau unei rude apropiate;
d) profitând de starea de neputinţă a victimei de a se apăra;
e) prin mijloace ce pun în pericol viaţa mai multor persoane;
f) în legătură cu îndeplinirea îndatoririlor de serviciu sau publice ale victimei;
g) pentru a se sustrage ori pentru a sustrage pe altul de la urmărire sau arestare, ori de la executarea unei pedepse;
h) pentru a înlesni sau a ascunde săvârşirea altei infracţiuni;
i) în public,
se pedepseşte cu închisoare de la 15 la 25 de ani şi interzicerea unor drepturi.
Tentativa se pedepseşte."
Excepție fac cei care sunt considerați iresponsabili d.p.d.v. penal, urmând să fie internați în clinici pentru persoane cu probleme psihice.
Baftă!

| cotcodac4 a răspuns:

Normal a trebui sa faca puscarie.dar in barlad un gabor a morat un batran care traversa regulamentar pe strada. gaborul era beat si nu a facut 1 zi de puscariehttp://www.ziare.com/......na-2647772