| GolopențaAdrian a întrebat:

Ce vedeti in viitor la ce s-a intamplat si se intampla in Coreea de Nord?

9 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Nu se intampla lucruri atat de spectaculoase cum cred unii. Fie ca Coreea de Nord va renunta sau nu la programul nuclear, mare lucru nu se va intampla.

| jack115 a răspuns (pentru minrest):

Pai chiar eri am vazut ca Coreea de Cord a renuntat la programul nuclear.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru minrest):

Programul nuclear estete pus la punct pana in cele mai mici amanunte, iar rachetele purtatoare au maxima eficienta; pentru asta au si declarat ca INCETEAZA DEZVOLTARE Programului. P.S. Rusia a mai facut cercetare-dezvoltare in domeniul rachetelor balistice?winking laughing Pentru ce, nu? tongue laughing

| minrest a răspuns (pentru jack115):

Deocamdata si-a aratat disponibilitatea de a renunta in viitor.

| minrest a răspuns (pentru jack115):

Programul nuclear cuprinde totalitatea activitatilor si echipamentelor nucleare cu utilitate militara, tot ce contravine tratatului de neproliferare nucleara (chiar daca acum nu e semnatara a tratatului); nu numai cercetarea. Cand nu va mai detine material imbogatit, facilitati, rachete, si nici nu le va mai cerceta, inseamna ca a renuntat la programul nuclear.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Reunirea celor doua, alianta cu Japonia, reunirea statelor vietnameze, alianta intre statele care au fost ingenunchiate de U.S.A. si statele aliate in ultimul conflict mondial; mai departe... Dracu poate sti ce o sa vina.winking laughing :'(

| minrest a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

1. Cum se numesc statele alea vietnameze, care s-ar reuni? 2. Cum ar arata in practica unirea dintre Coreea de Nord, condusa de o persoana, si Coreea de sud, un stat capitalist prosper? 3. Japonia e o tara foarte dezvoltata, in scadere demografica accelerata, care tine mult la alianta cu SUA, si este SINGURUL stat asiatic invins in ww2, cu cine vrei sa se alieze?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru minrest):

Atunci cand o sa afli care sunt cele 2 state vietnameze: o sa vina si Cambodgia si Myanmarul in uniunea est-asiatica; sa vezi atunci taraboi.winking laughing :'(

| minrest a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Dar de ce nu imi spui tu cum se numesc? Ce taraboi pot face Myanmar si Cambodgia, doua tari ruinate de razboaie civile si dictaturi, care acum depind de ajutorul statelor occidentale?