| NeverGonnaLetYouDown a întrebat:

Ce vrea acest paragraf din contractul de munca sa insemne? "Programul de lucru se poate modifica in conditiile regulamentului intern/contractului colectiv de munca aplicabil."

16 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inseamna exact ce scrie, formularea este foarte clara si in acord cu prevederile Codului muncii, rep. in 2011, citez:
"ART.115.(1) Pentru anumite sectoare de activitate, unităţi sau profesii se poate stabili prin negocieri colective sau individuale ori prin acte normative specifice o durată zilnică a timpului de muncă mai mică sau mai mare de 8 ore.
(2) Durata zilnică a timpului de muncă de 12 ore va fi urmată de o perioadă de repaus de 24 de ore.
ART.116.(1) Modul concret de stabilire a programului de lucru inegal în cadrul săptămânii de lucru de 40 de ore, precum şi în cadrul săptămânii de lucru comprimate va fi negociat prin contractul colectiv de muncă la nivelul angajatorului sau, în absenţa acestuia, va fi prevăzut în regulamentul intern.
(2) Programul de lucru inegal poate funcţiona numai dacă este specificat expres în contractul individual de muncă."

| VoidEternal a răspuns:

Înseamnă că programul de lucru se poate modifica in funcție de nevoile firmei.

| NeverGonnaLetYouDown explică (pentru VoidEternal):

Sa inteleg ca daca firma are nevoie de mine la lucru sambata, eu sunt obligat sa ma supun si sa vin? Altfel imi incalc contractul?

| VoidEternal a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Eu cam așa înțeleg. Cred că e o clauză destul de standard. Nu știu dacă în multe locuri ai programul de lucru bătut în cuie și stipulat în contract.

| NeverGonnaLetYouDown explică (pentru VoidEternal):

De mentionat ca mie imi zici in paragraful de dinaintea astuia ca durata muncii e de 8ore/zi->40 ore saptamana

| NeverGonnaLetYouDown explică (pentru NeverGonnaLetYouDown):

*zice* scuze

| VoidEternal a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Daca îți menționează asta, paragraful ăla se referă la ora la care incepi și termini serviciul.

| mi25 a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Da, daca firma are nevoie sa mergi la munca sambata, trebuie sa mergi. Angajatorul ttrebuie sa-ti acorde timp liber pentru aceasta, conform Codului muncii.

| mi25 a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Nu am inteles cu semnul ">". Reiese ca 8 ore pe zi adica mai mult de 40 de ore pe saptamana? Daca este asa este nelegal.

| NeverGonnaLetYouDown explică (pentru mi25):

Nu, doar am tras o sageata

| Nirvanaaa a răspuns:

Nasol. Adica șeful poate sa modifice orarul de lucru. Asta cu contract colectiv e doar ca sa fie pe hârtie ca nu va întreabă nimeni nimic. Colegii tai ce părere au?

| NeverGonnaLetYouDown explică (pentru Nirvanaaa):

Evident ca nimanui nu-i convine sa fie obligat sa se prezinte in timpul liber sad

| mi25 a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Am spus mai sus cand angajatul trebuie sa se prezinte in timpul liber, lucru ce trebuie cuprins si in contractul de munca: atunci cand firma are nevoie de asemenea lucru.
Dau un exemplu: o fabrica de confectii trebuie sa realizeze o comanda urgent, altfel o pierde. Atunci angajatii necesari vor lucra si sambata si duminica si peste program, cu conditia acordarii de timp liber ulterior.

| NeverGonnaLetYouDown explică (pentru mi25):

Problema e ca nu se acorda timp liber dupa... lucrezi pana tarziu, pleci acasa, faci mancare, mananci, te culci, iar urmatoarea zi te reintorci la treaba. Nu se respecta chestia cu liberul dublu fata de orele lucrate.

| mi25 a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Ca la noi vorba lui Mos Ion Roata este la ea acasa, este adevarat.

| mi25 a răspuns:

1. In functie de nevoile firmei, programul poate fi stabilit prin contractul colectiv de munca sau regulamentul intern.
2. In functie de nevoile firmei programul se poate modifica, lucru care trebuie anuntat cu ceva timp inante.
3. In functie de nevoile firmei, anumiti angajati pot avea program diferit de cel al celorlalti.
Pentru nevoi urgente unii angajati pot fi chemati in timpul liber.
Toate aceste programe trebuie sa tina cont de Codul muncii privind nr. orelor de munca.