| justU a întrebat:

Am fost angajat pe perioada determinata, s-a terminat durata contractului. Intrebarea este in legatura cu salariul, si anume, in contract am in felul urmator: Durata muncii: O norma intreaga, durata timpului de lucru fiinde de 8 ore/ zi, respectiv 40 ore pe saptamana.
a. Repartizarea programului de lucru se face dupa cum urmeaza: 8/0/0 ore zi/ orenoapte/inegal
b. Programul de lucru se poate modifica in conditiile regulamentului intern sau contractului colectiv de munca.
c. Nu se vor efectua ore suplimentare cu exceptia cazurilor de forta majora sau pentru alte lucrari urgente...

Sporuri: spor de weekend de 1% din salariul de baza lunar brut, aferent zilelor lucrate
Orele suplimentare prestate in afara programului normal de lucru sau in zilele in care nu se lucreaza ori in zilele de sarbatori legale se compenseaza cu ore libere platite sau se platesc cu un spor la salariu, conform contractului colectiv de munca aplicabil sau Legii nr...

Dupa cum se vede, in contract am 40 de ore pe saptamana, am lucrat si sambata, deoarece mi s-a cerut acest lucru. Am undeva la 70 de ore suplimentare calculate la 40 ore lucrate pe saptamana. Unul dintre sefi mi-a spus ca imi va calcula orele in urmatorul fel, 2 saptamani la 48 de ore, deoarece am lucrat sambata si doua saptamani la 40 de ore, astfel acele ore suplimentare o sa dispara. Este legal ce fac ei? Ce pot sa fac in acest caz?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este foarte mic acel spor, 1% din salariul brut lunar de 1.000 de lei este numai 10 lei. Salariul orar este unul si salariul lunar este altceva.
Codul muncii prevede urmatoarele, citez:
"ART.122
  (1) Munca suplimentară se compensează prin ore libere plătite în următoarele 60 de zile calendaristice după efectuarea acesteia.
  (2) În aceste condiţii salariatul beneficiază de salariul corespunzător pentru orele prestate peste programul normal de lucru.
  (3) În perioadele de reducere a activităţii angajatorul are posibilitatea de a acorda zile libere plătite din care pot fi compensate orele suplimentare ce vor fi prestate în următoarele 12 luni.
  ART.123
  (1) În cazul în care compensarea prin ore libere plătite nu este posibilă în termenul prevăzut de art. 122 alin. (1) în luna următoare, munca suplimentară va fi plătită salariatului prin adăugarea unui spor la salariu corespunzător duratei acesteia.
  (2) Sporul pentru munca suplimentară, acordat în condiţiile prevăzute la alin. (1), se stabileşte prin negociere, în cadrul contractului colectiv de muncă sau, după caz, al contractului individual de muncă, şi nu poate fi mai mic de 75% din salariul de bază."
In cazul tau, cu salariul de baza de 1.000 lei, salariul orar ar fi de cca 5, 88 lei si 75% din acesta ar fi de 4, 41 lei si inmultit cu nr. de ore suplimentare (80 ore pe luna) ar fi trebuit sa primesti in plus cca 352 lei pe luna.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca munca suplimentara nu a fost compensata cu timp liber si nu ti-a fost platita te poti adresa instantei de judecata, daca nu rezolvi problema amiabil. Trebuie sa poti dovedi ca ai facut ore suplimentare, cu acte sau martori.

| justU explică (pentru Ioandelasal):

Sporuri: spor de weekend de 1% din salariul de baza lunar brut, aferent zilelor lucrate
La ce se refera acel 1%? Se plateste 1% din salariul de baza lunar brut pe ora? De exemplu, ore lucrate sambata=80, salar brut 1000 Ron, 6 zile lucrate

| Ioandelasal a răspuns (pentru justU):

Este foarte mic acel spor, 1% din salariul brut lunar de 1.000 de lei este numai 10 lei. Salariul orar este unul si salariul lunar este altceva.
Codul muncii prevede urmatoarele, citez:
"ART.122
  (1) Munca suplimentară se compensează prin ore libere plătite în următoarele 60 de zile calendaristice după efectuarea acesteia.
  (2) În aceste condiţii salariatul beneficiază de salariul corespunzător pentru orele prestate peste programul normal de lucru.
  (3) În perioadele de reducere a activităţii angajatorul are posibilitatea de a acorda zile libere plătite din care pot fi compensate orele suplimentare ce vor fi prestate în următoarele 12 luni.
  ART.123
  (1) În cazul în care compensarea prin ore libere plătite nu este posibilă în termenul prevăzut de art. 122 alin. (1) în luna următoare, munca suplimentară va fi plătită salariatului prin adăugarea unui spor la salariu corespunzător duratei acesteia.
  (2) Sporul pentru munca suplimentară, acordat în condiţiile prevăzute la alin. (1), se stabileşte prin negociere, în cadrul contractului colectiv de muncă sau, după caz, al contractului individual de muncă, şi nu poate fi mai mic de 75% din salariul de bază."
In cazul tau, cu salariul de baza de 1.000 lei, salariul orar ar fi de cca 5, 88 lei si 75% din acesta ar fi de 4, 41 lei si inmultit cu nr. de ore suplimentare (80 ore pe luna) ar fi trebuit sa primesti in plus cca 352 lei pe luna.

| MeConstantine a răspuns:

Buna,

Nu este legal ce fac ei si te poti adresa la fortele de munca. Daca se dovedeste ca ceea ce spui este adevarat atunci seful poate infunda puscaria. In orice caz nu te obliga nimeni sa stai peste program dar risti sa pierzi munca.
Sfatul meu este sa pleci când ti s-a terminat programul, iar daca iti cere sa faci ore suplimentare spune-le sa-ti apara pe fluturasul de salariu ca altfel sa vina un coleg. Decide-te si nu mai accepta asta.

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru MeConstantine):

Sincer nu ştiu ce sfat e ăsta happy " sa pleci când ţi s-a terminat programul ", păi în felul ăsta te zboară de la orice loc de muncă, indiferent că sunt bine sau rău intenţionaţi când îţi cer asta. Serios, asta nu-i mentalitate normală. Dar da, trebuie să fii plătit pentru acele ore, fără discuţii, însă felul cum ai pus problema, ar fi toţi şomeri, sau oricum. fără perspective prea mari.

| MeConstantine a răspuns (pentru AdrianDihoricescu):

Te mai intrebi de ce lucrezi acolo. Timpul de munca trebuie sa fie proportional cu activitatea de munca. Daca nu reusesti sa iti faci toate îndatoririle in cele 40 de ore de munca pe saptamana atunci ar trebui sa-ti faca un program cu 50 de ore pe saptamana si desigur un nou contract.
Partea cu platitul si cu mentalitatea, una este ce gandesti si alta este ce se intampla. Asa cum am spus daca vrei sa stai peste program moca fara nici o hartie la mana nu te plange ca nu te plateste deoarece sa stii ca intelegerile verbale nu sunt recunoscute de nici o autoritate. Deci be smart si daca stai peste program cere ceva un act doveditor sau pe fluturasul de salariu sa iti apara orele suplimentare lucrate.
Lucreaza cinstit si corect si daca vrei sfaturi si nu le intelegi explica-mi si iti detaliez.