| LiLu a întrebat:

Cedeti ca Moldova e o tara mica?

18 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Pai atunci despre Monaco ce sa mai spunem?

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Andorra, Luxemburg, sau Vatican sunt si mai mici. Si?

| elena a răspuns:

Moldova de peste Prut este o tara mica, cu suflet mare de ROMAN, aproximativ 4 milioane de locuitori, dornici sa se faca odata Unirea si sa scape de rusul VORONIN, de aceea isi trimit copii la studii in Romania...
Vai, dar daca te uiti pe harta vezi Republica Moldova inconjurata de Ucraina, Doamne fereste, de la Galati pana la NV Romaniei...este ca o insula cu un popor neputiincios sa faca ceva pentru dorinta lor de a se crea Roamania Mare

| psiholoaga a răspuns:

Depinde din ce unghi privesti. In comparatie cu vaticanul sau cu rusia?

lolita
| lolita a răspuns:

Este intr-adevar.

assiris
| assiris a răspuns:

Acum da.

| anonim a răspuns:

Am sa-ti raspund cu un banc:
Un Portughez il intreaba pe un moldovean: Da unde e tara ceea a voastra, Moldova?
Da sa-ti arat. Ia harta.si incepe a cauta Moldova…cauta, cauta.si o gaseste.si îi spune portughezului.
Uite.aici!
Portughezul se mira si spune:
Aici?! Asa o tara mititica?
La care moldoveanul raspunde:
Ei-da…aici e numai ofisu, da noi sintem peste tot.laughing

| dalea a răspuns:

Da din cate stiu eu este o tara mica fiind cea mai saraca din Europa si avand nenorocul unei guvernari condamnate de istorie pe continentul nostru.

| gabrielutzu a răspuns:

Ramania este o tara mica... din toate punctele de vedere.

| guralivul a răspuns:

E pacat ca e o tara.ca si tara este o tara mica dpdv economic. ei fac 90% importuri.depind de rusi pentru ca noi nu avem putere sa ii ajutam.gaz rusesc, materii prime rusesti, etc.agricultura e la pamant si la ei.nu pot exista fara rusi.asta e crudul adevar.nu vedeti ca europa nu se implica deloc?
Mare e doar sufletul romanilor de acolo a caror inimi plang cu lacrimi de sange.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Nu, dacă nu te rătăcești!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o tara micuta REPUBLICA MOLDOVA!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mica, mica, dar ce putere are...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca si populatie da, la fel si ca si suprafata, e si un pic mai mult inapoi... din orice punct de vedere ai luao e micahee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intr-adevar, Luxembourg, Vatican, Monte Carlo sunt mai mici ca si suprafata sau ca numar de locuitori, dar sunt mari d. p. d. v. economic si financiar; de ce? Fac parte din Uniunea Europeana care ii ajuta din toate punctele de vedere, lucru pe care nu-l face cu Republica Moldova!
Intr-adevar, Republica Moldova, este o tara mica, atat geografic cat si economico-financiar. Depinde in mare parte de sursele externe: Rusia in mod special. Este, cu alte cuvinte, un fel de "Fasie Gaza" intre Uniunea Europeana si Rusia; Rusia fiind una dintre marile puteri care "dicteaza" politica celorlalte state.
Imi este tare mila de cei din Republica Moldova, dar sunt prea mica si neinsemnata in comparatie cu puterea Rusiei...

| agent003 a răspuns:

Din pacate da

| kiss1 a răspuns:

Oricum, este tara mea natala si o voi iubi mereu, indiferent de suprafata ei, nu conteaza marimea suprafetei unei tari ci marimea sufletului ei, sper sa fiti de acord cu mine.

| Lorenada a răspuns:

Este o tara mica din punct de vedere teritorial, dar sint si tari si mai mici ca ea.