| anonim_4396 a întrebat:

Cica nu mai avem voie sa facem gratar la iarba verde! Ce comunisti! Adica Comunisitii aia de pina in 89'ne lasau si au aparut comunistii astia de acum si ne mai interzice sa facem gratar la iarba verde"Sa vezi ce taraboi voi face eu de 1mai cind ma voi duce la padurea Cernica asa cum am fost de 20 ani traditie din familie! Sa vezi ce o sa iasa! Sunt chiar tupeisiti si curajosi! Abia Astept 1 Mai!

20 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Din nefericire si in Padurea Cernica se amenajeaza un loc unde poti face gratar.Mie personal mi se pare o idee buna pentru ca erau prea multi ce lasau gunoaie in urma lor asa cu legea asta ai gratar amenajat, cu cos de gunoi langa tine si lasi si curat cand pleci.

| VadTot a răspuns (pentru Intruder19):

Ce facem cu cei care arunca pe strada gunoiul in loc sa l arunce la cosul de gunoi de ce nu se aplica amenzi?

| Intruder19 a răspuns (pentru VadTot):

Nici daca ar sta gaboru' la colt de strada sa pandeasca cine arunca gunoaie pe jos tot nu s-ar rezolva nimic, aici este vorba de educatie. Daca te duci in Germania, Olanda si alte tari din Vestul Europei nu vezi pe strada nici o hartiuta mica si nu cred ca sta nimeni sa ii amendeze.

Atat timp cat exista spatii amenajate pentru gratare nu inteleg de ce sa te superi.

| VadTot a răspuns (pentru Intruder19):

Dar exista?
eu nu prea cred...

| Hirako a răspuns:

Nu stiu de unde ai mai auzit si aberatia asta.Nimeni nu iti poate inerzice sa prajesti carne laughing
Ca nu ai voie sa iti arunci resturile pe jos, asta e altceva, si mi se pare absolut normal.Atata timp cat nu faci mizerie poti face cate gratare vreiwinking

| VadTot a răspuns (pentru Hirako):

Nu esti bine informat dar chiar au interzis a mai face gratare ....in locuri neamenajate de ei! Iar Ei"nu au amenajat asa ceva mai pe nicaieri deci ...Informeaza te bine inainte sa dai un raspuns ok?

| Hirako a răspuns (pentru VadTot):

" Un nou proiect de lege are prevederi clare în ceea ce priveşte interdicţia de a mai face grătare în spaţiul public, în faţa blocului sau pe spaţii verzi neamenajate special pentru acest scop. Proiectul mai prevede obligaţia consiliile locale de a amenaja zone specifice pentru picnic dotate cu puncte de colectare selectivă a gunoaielor şi toalete ecologice. Locurile speciale pentru foc vor fi delimitate cu pietriş sau echipate cu grătare. "

Dupa cum vezi, legea nu a fost inca aprobata, deci NU poti spune ca nu avem voie.Mai mult, dupa cum poti citi in articolul de mai sus, consiliiile locale VOR FI OBLIGATE sa amenajeze spatii pentru asa ceva.Informeaza-te bine inainte sa te contrazici cu cineva, ok? happy
Oricum, legea a fost in mare abandonata.Acum exista doar anumite locuri in care NU ai voie sa faci gratar, fiind considerate rezervatii importante.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mi se pare o lege de bun simt si civilizata. Faci focul si prajesti carnea in locuri amenajate. Nu e nevoie ca in toate padurile de pe langa orase sa miroase a fum si sa fie plin de gunoaie.

| DWDT a răspuns (pentru suntserios):

Da. dar daca si tu esti un om civilizat nu lasi gunoaie

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Comunistii astia de acum au un mare defect fata de cei de dinainte de '89: sunt foarte idioti. Si oamenii din ziua de astazi la fel, adica ma refer la oamenii aia colorati frumos pe fata si " care face gratare " ca " asa se simte ei bine ", pe unde apuca si lasa o mizerie in urma mai mare decat ei.

| VadTot a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar noi astia albii care ne aruncam gunoaiele pe strada si ne plangem ca avem un oras mizerabil si o tara la fel de infecta si poluata! Si mai gandeste la o chestie daca aia coloratii nu mai existau noi pe cine mai dadeam vina?laughing)

| anonim_4396 explică (pentru VadTot):

Eh, la noi e evident asta. Stim toti asta. Asa suntem noi educati(sau mai bine zis, nu suntem educati). Noi aruncam pe strada, ca dupa aia sa ne plangem si sa participam la ziua " strangerii de gunoaie " sau cum e aia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu chiar trebuia sa te legi de comunisti ca atunci a fost regula in legatura cu gratarul nu e interzis daca stringi dupa tine mizeria si cei de la putere nu-s comunisti(ca comunistii erau normali) ci NEBUNI chiar daca nu-s romanca parerea mea

| iKronstadt a răspuns:

Legea este dată pentru nesimțiții de calibrul tău, care nu știu să strângă în saci menajeri mizeria rezultată în urma petrecerii, apoi să o arunce la container. Animalelor! Dacă vă place să trăiți în rahat, trăiți la voi în casă!
Notă!
D-aia le sparg și eu botu' nesimțiților care lasă gunoaie prin păduri.

| VadTot a răspuns (pentru iKronstadt):

ce ti as sparge eu tie botul! Uite daca vrei sa ma vezi cum las in umra mizerie asa ca tie te astept la cerinca! Ce zici te tine carnatul din tine?

| iKronstadt a răspuns (pentru VadTot):

Nu știu ce-i aia "cerinca". Ce-i aia, că n-am găsit pe GoogleEarth? laughing Aoleu, stai așa... Ești din sud, de pe lângă București? laughing
Bă, sunt sătul de useri cu gura mare pe net, și cucu' mic în viața reală laughing
Deci, să strângi gunoiul făcut la "cerinca"! Nu este bine să fii nesimțit și incult în același timp, că dăunează grav sănătății!
P.P. La faza cu spartul botului, m-ai făcut să râd cât pentru 3 aniwinking Îmi placi, ești amuzant. De ce nu te faci actor de comedie, băi pasăre neagră? big grin

| DWDT a răspuns:

Eu de obicei. (traditie de familie) mergem la un teren(la iarba verde) si facem gratar(dar dupa noi strangem mereu gunoaiele) acolo de 1 mai in fiecare an.e o prostie asta cu "Fara gratare in locurile publice, numai in locurile special amenajate" pentru ca, daca ne gandim logic, cat poate sa polueze un gratar fata de o uzina uriasa