| StrongHeart a întrebat:

Cine a avut ideea sa fie aduse in tara noastra droguri legale in 2007? Adica drogurile sintetice, etnobotanicele.Am auzit ca Elena Basescu ar fi aprobat legile atunci, cine este de fapt de vina pentru moartea atator tineri(multi au murit de supradoza sau s-au aruncat de la etaj) si distrugerea atator vieti? Dreptatea unde este?

19 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da cine era Elena Basescu sa aprobe legi. Era parlamentul sau cum?

| StrongHeart explică (pentru suntserios):

Cineva tot a aprobat.

| StrongHeart explică (pentru suntserios):

Fata Presedintelui cu serviciile secrete la degetul mic.

| Wr3nch a răspuns (pentru StrongHeart):

Asta e conspiratie romaneasca de aia proasta cu ''sunt interese mari la mijloc''. Asa pot si eu sa vin sa zic ca PSD a bagat covid-ul in tara sa le rupa filmul la PNL. laughing

| StrongHeart explică (pentru Wr3nch):

Conspiratie sau nu, cunosc oameni care si-au distrus vietile de la asta, e normal sa fumezi pesticid sau otrava de sobolani la 11 ani? Raspunde sincer.

| Wr3nch a răspuns (pentru StrongHeart):

Normal nu, dar nu i-a pus nimeni sa le cumpere. Au scos bani din propria vointa si au platit pretul. La fel cum nu ii obliga nimeni la 13-14 ani sa fumeze si sa bea dar o fac destui, fara sa se gandeasca la plamani si ficat.

| StrongHeart explică (pentru Wr3nch):

Nu e chiar cum zici tu dar iti respect parerea.

| Wr3nch a răspuns (pentru StrongHeart):

Vinovati cu adevarat is cei care au facut droguri proaste, si asta se practica lejer si azi. Mor sute sau mii de la cocaina si heroina taiate cu cine stie ce sa faca ''baietii'' un ban in plus. Nu e de mirare ca o fost cativa care au profitat de trend-ul cu etnobotanicele ca sa vinda produse contrafacute si toxice. Dar pana a ajuns marfa in strada ei au disparut cu tot cu banutul, si nu a stat nimeni sa vada cine a facut produsele si pe unde au venit.

| StrongHeart explică (pentru Wr3nch):

Man,dar cine a dat legea sa ai voie sa cumperi, chiar si fara buletin? Eu asta intreb? Eu fumam maraciuca si moonlight la 11 ani de la baietii mai mari si stiu multi care s-au nenorocit de la ele.
Normal ca niste chimisti le-au facut, dar cu ce drept, eu asta intreb.

| Wr3nch a răspuns (pentru StrongHeart):

Man, nu a fost lege pentru ele, asta incerc sa iti expliclaughing A fost un vid legislativ, daca in legea tarii nu e scrie clar ca nu poti baga cutare lucru in tara tu il poti baga si nu ii pasa nimanui. Au fost reglementate si in final interzise doar dupa ce au aparut primele decese si sa ambalat presa.

| suntserios a răspuns (pentru StrongHeart):

Loool, si ce bre, serviciile secrete voteaza legi?

| sierra1 a răspuns:

"Am auzit ca Elena Basescu ar fi aprobat legile atunci"

de cel puțin două ori, fals!

| Mosotti a răspuns:

Mama ce naiv esti, pe bune, auzi la tine "dreptatea unde este?", dar unde era dreptatea cand marii smecheri ai lumii au facut cele doua razboaie mondiale pentru interesu lor?
Aaaa, "dreptatea" este in mana celor foarte bogati si influenti mai ales, aia au mereu dreptate, dar eu cel putin nu-s printre ei, asa ca nu ma mir unde e dreptatea.

Normal ca cineva a castigat din asta cu etno, au castigat aia care le-au adus bazandu-se ca era ceva nou care nu era in lege, si pana s-au trezit astia, s-au distrus niste tineri prosti de fapt, ca daca ii ducea mintea, nu luau asa ceva! Mai ales cand vezi ca cine a luat prima data inaintea ta, pateste ce pateste.

Tu ai impresia ca acei oameni care au adus alea, sunt oameni?! Sunt niste masiniarii biologice inumane fara emotii pozitive, altfel nu puteau face asa ceva, sa aduca moartea.

Deci hai sa fim seriosi ca nu le-a bagat la tineri pe gat "deschide ma guraaaa sa-ti bag 4-5-7-8 g de din astea", au luat ei.
Aia care au luat primii mda, aia e altceva ca nu stiau, dar dupa aia? Era internet, erau informatii, erau de toate, articole, se zicea public ce au patit aia, si ei iau totusi?!
Raspunderea e 50-50, 50 % a celor care le-au adus, 50 % a prostilor care au luat dupa ce altii au patit-o si se aflase deja.
Luau si d-aia de 30 ani! Deci prostie in masa, de ce arunci vina doar in spatele celor care le-au adus?

| Wr3nch a răspuns:

Nimeni nu o aprobat legile lel, problema a fost ca nu a fost lege contra lor pana nu o murit aia care so prajit de la ele.

| StrongHeart explică (pentru Wr3nch):

Cineva a castigat din asta.

| RKBlue a răspuns:

Sigur, ai nevoie de aprobare ca sa aduci droguri...
Imi place cum gandesti. Daca ar fi asa in realitate, atunci cand dai o lege care interzice drogurile, acestea ar disparea instant.
Toate tipurile de drog au circulat pe teritoriul Romaniei tot timpul(poate ca nu pe vremea comunismului).Nu a fost nevoie de o lege care sa le lase, ca sa vina.
Nu e de ajuns o lege care le interzice, ca sa le faca sa dispara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu erau reglementate
si nici acum nu mai stiu daca sunt reglementate, o HP a ICCJ de acum vreun an-doi a spus ca detinerea pentru consum e legala

| StrongHeart explică (pentru anonim_4396):

Astia au vandut otrava la copii si nu i-a pedepsit nimeni! Cunosc multe cazuri.

| Osneros a răspuns:

> cine este de fapt de vina pentru moartea atator tineri(multi au murit de supradoza sau s-au aruncat de la etaj) si distrugerea atator vieti?
Tinerii respectivi. Nu poți opri idioții din a-și face rău, poți doar să le reduci din metode.
Dacă mureau în comă alcoolică, ai fi dorit ilegalizarea alcoolului?