| Lukasssz a întrebat:

Cine credeti ca va castiga alegerile in SUA?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Trump castiga, ca Biden deja e senil si a adus america mai in rahat decat era, mananca banii oamenilor ce muncesc sa dea armament in Ukraina cand ei nu au nici o obligatie sa faca asta.
Americanii s-au saturat de asta, si asa viata e din ce in ce mai grea si acolo.

De aia s-a si blocat ajutorul de catre republicani, ca duce dracu tara la faliment asa cu miliardele in loc sa se ocupe de ai loc ca mor cu zile daca nu au bani sa se trateze, nu au bani sa invete.

Desi si Trump va face acelasi lucru dupa alegeri, e sarada asta ca nu vor mai da. Ptr ca au interesul sa dea, castiga ei din asta.

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nici nu stim cine candideaza inca...
oricum, oricine numai nu Trump

| Lukasssz explică (pentru suntserios):

De ce nu Trump? Ce ai cu el?

| suntserios a răspuns (pentru Lukasssz):

Pentru orice persoana cerebrala cred ca e destul de clar cine e Trump si ce are in cap. Un adept al fake news, un admirator al dictatorilor lumii, un foarte prost diplomat, rasist, homofob.

Si colac peste pupaza in contexul razboiului din Ucraina un fan al rusilor.

| suntserios a răspuns (pentru Lukasssz):

Si ca sa nu ofer doar opinii persoanale... din inceputul campaniei lui

"Simply put, Trump is running on the most extreme platform in modern history. He has called for the termination of the Constitution. He wants the Supreme Court to grant unchecked power to the presidency, which he plans to use in a personal quest for "retribution" against his enemies. He is pledging to gut the civil service in government departments and to fill posts with political operatives. He’s signaled he’d use the Justice Department not as a quasi-independent arbiter of the rule of law but as a personal political enforcement machine. Many of Trump’s former officials fear he’d pull out of NATO, trash the post-World War II international system and side with dictators.

He says undocumented immigrants are "poisoning the blood" of the country and vows mass deportations and detention camps"

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Daca iese trump e bine daca ar bloca ajutoarele pentru Ukraina care mananca banii americanilor fara sens, ce treaba au ei cu Ukraina?! Lasa-i dracu in plata lor acolo.

Cand la tine in tara in sua mori daca nu ai bani de o asigurare buna la medical, baga banii acolo!
Baga banii sa inveti si daca nu ai bani (Asa cum e in Germania).
Fa ceva pentru ai tai.

Ce treaba au ei cu dictatorul de nu stiu unde? FIecare cu tara lui.
S-a dus peste Ukraina, si americnaii nu s-au dus peste multi? Si s-a intamplat ceva? Irak, Libia, Belgrad, Afganistan, Vietnam, etc.

Stiau ca nu-s arme chimice in Irak, au bagat motivul asta, si apoi au zis ca n-au gasit, aunci de ce ai zis ca au cand de fapt nu ai gasit mai in colo, deci nu stiai ca eu.
Cum n-a facut Sadam ca ei, cum pac. Ca vroia sa nu mai depinda de dolar in comert cu petrol.

Deci hai sa fim seriosi, au interes sa escaladeze razboiul asta ca, castiga mult din asta.
Adica nu te int de ai tai, si te int de altii? Fi serios.
Nici concediu de maternitate nu ai in SUA, nici concediu platit, etc, etc.

Evident ca si Trump va face la fel si va intretine razboiul, minte ca sa fie ales, dar ziceam ca idee doar.
Ca si asta e o panarama ca si Biden.

| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Tu știu că ești scurt la minte. Cred că nici nu îți poți imagina ce ar înseamnă că Ucraina să nu mai primească ajutoare.

Tu trăiești cum vrei. Eu nu vreau să trăiesc cu Rusia la granița.

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Si ce intereseaza pe SUA ce e la noi la granite pana la urma? Ei mereu ce au facut au facut pentru interesele lor, asta asa ca idee.
Tu ai impresia ca nu putea opri WW2? Puteau sa faca sa nici nu inceapa, punea blocada economica lui Hitler si termina cu el, plecau firmele SUA de acolo si gata.
Si Europenii l-au si finantat ca sa se duca peste rusi, ca tot cu blocada dura economica ii lua resursele si nu mai apuca sa se inarmeze din 35 in colo. Deci hai sa vedem adevarul. Nu era nevoie de razboi cum mint astia ca de aia n-au intervenit.

Dar nu au vrut SUA, ca au castigat mult din razboiul ala.

Apoi, si daca ai rusia la granita, nu conteaza, esti tara nato, ce treaba ai tu cu tarile alea nonnato?

Ar fi rusii la granita si treaba lor, la o adica.
Daca nu eram tara NATO da, atunci era pericol.

| siriusblack98 a răspuns:

Trump, fara discutii.

| mODIN a răspuns (pentru siriusblack98):

Nu fii asa sigur, inca nu stim daca poate candida, in mod legal.

| siriusblack98 a răspuns (pentru mODIN):

Imi cer scuze dar am si eu dreptul sa am propriile opinii.

Răspuns utilizator avertizat
| mODIN a răspuns:

Recunosc ca n-am mai urmarit fenomentul de ceva vreme. Eu cred ca o sa depinda mult de posibilitatea legala a lui Trump de a candida in fiecare stat. Din cate stiu i-a fost retrasa candidatura in doua state (Colorado si Illinois, parca). Totodata nu stiu exact cum va proceda partidul Republican in cazul acesta, pentru ca nu vor putea sa nu trimita pe nimeni sa-i reprezinte.

Nici un om normal la cap nu l-ar vota pe Biden a doua oara. Fara interventii de genul celor pe care le-am mentionat, ar fi greu pentru Trump sa nu castige mandatul acesta. Daca republicanii vor fi fortati sa trimita pe altcineva in locul sau, din nou cred ca ei au o sansa enorma sa castige. Imi e pur si simplu foarte greu sa-mi imaginez cum ar putea cineva sa voteze cu Democratii de la Obama incoace. Bine, de fapt nu mi-e greu, ca stiu ca toti stau pe tiktok si Instagram toata ziua si-si iau informatiile si parerile de acolo...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă o sa fie trump e jale cu ei. Ăla este un rasist bolnav mintal.