| Misiss a întrebat:

Cine e pentru unirea Basarabiei cu Romania?(Basarabia-Pamint Romanesc?)

Răspuns Câştigător
| fly a răspuns:

Mie nu mi-ar parea rau, dar nu cred ca va fi posibila deoarece vezi tu acolo sunt si moldoveni rusi, adica cei care vorbesc doar rusa sau f putin romaneste, iar acestia nu cred ca doresc asta.Cat despre moldovenii romani, eu nu prea ii inteleg, cum se simt acestia? romani, moldoveni, rusi? inainte de toate, multora dintre ei care vorbesc lb romana, in strainatate cand ii intrebi de unde vin spun ca sunt moldoveni si in fata valului de ispravi nu tocmai de cinste, sunt multumiti ca nu sunt romani.Eu am cunoscut cazuri si sunt convinsa ca daca Romania ar deveni o tara exemplu, moldovenii in numar mare ar povesti tuturor pe unde ar umbla ca si ei sunt de fapt romani, ca vb aceiasi limba etc. Dar pentru mom se pare ca unora le e rusine de romani asa ca prefera sa zica "sunt moldovean"si vorbesc cu accent rus.Tot ce am zis am zis pentru ca am cunoscut cazuri reale.Nu generalizez dar uneori e chiar asa. Dpdv istoric mi-ar place mult sa se uneasca, a fost visul multora care si-au dat viata pentru asta.Traiasca Romania noastra!

11 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Eu sigur nu!
Basarabia pământ românesc, dar doar pământul, NU şi populaţia!

| Hombre a răspuns:

La ce crezi ca mai foloseste o saracie lipita la alta saracie, doar sa fii mai multi la numar?

| alexeanca a răspuns:

Romania are saracii ei. Şi sunt destui.
Dar din declaratiile liderilor moldoveni, mai degraba isi doresc alipirea de vechea mama,"balşoia" Rusia decat de amarastenii de romanasi!

| fly a răspuns:

Dar atunci cine erau toti aceia care cand s-au facut alegerile au iesit in starda si strigau unirea cu tara mama Romania? daca basarabenii nu vor unirea, atunci va intreb eu cine erau toti acei oameni?!

| Eva a răspuns:

Nu stiu cine e pentru, dar cu siguranta marea majoritate a basarabenilor sunt impotriva sad

| Doar1îngeR a răspuns:

Eu una sunt "pentru".
Daca stam bine sa ne gandim ar fi mult mai lejer atat pentru ei cat si pentru noi sa scapam de granite. Ei vin sa studieze la noi si se adapteaza foarte bine...deci diferentele nu sunt mari.In plus... vorbim aceeasi limba.

| ArTuR10 a răspuns:

As vrea din nou sa fim impreuna un popor roman cu aceleasi frontiere si sa nu existe conflite politice. moldoveni rusi sa ramina in basarabia daca nu vreau in Romaniaa, iar ceilalti pot sa intre in Romania.eu sunt un moldovan si mi-ar placea sa-mi fac studiile in Romania. Degraba nu voi vedea unirea, fiindca sitatia politica in md este dezastruoasa sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai eu as fi, dar nu trebuie sa fie si ei de acord? deocamdata vad ca nu-i deranjeaza ca sunt moldovani.

| Lavynya_7372 a răspuns:

Cred ca ar fi un lucru f frumos ca toata regiunea romaniei sa traiasca in pace...

| legionarul a răspuns:

Eu sunt pentru.

| Sabina_4210 a răspuns:

Buna,eu sunt din Republica Moldova, vreau sa zic ca suntem romani, si vrem UNIRE cu Romania.Nu vrem cu rusii.Cu rusii vor doar rusii din MD si moldovenii care mai au mintea comunista. Unde ati vazut ca noi avem accent rusesc. poate parintii si buneii au, noi tineretul nu avem, in genere tineretul acum rar care stie f bine rusa.Si limba rusa e bine sa o stii, e o limba straina ca si engleza.Ce e rau in asta ca stim o limba straina.Aia care au iesit pe 7 aprilie sunt adevarati patrioti.Nu stiu, dar eu cred ca voi nu vreti unire, cati romani am cunoscut am auzit din partea lor numai insulte in privinta noastra.Eu cunosc multi oameni chiar si batrani care tin si vor UNIREA cu Romania,am vazut proful meu de fizica cum i-a curs lacrimi cand povestea de viata grea din URSS, cum rusii ii obligau sa stie rusa la perfectie, erau obligati sa invete in scoli in limba rusa etc.cu cata dragoste ne povestea de Romania, ne zicea sa nu uitam ca suntem ROMANI si noi.Deci sa nu ne credeti de rusi sau mai stiu eu.Majoritatea din noi vor unire cu voi, asa cum si majoritatea din voi vreti unire cu noi.