| Maiapopescu a întrebat:

Cine ma poate ajuta cu o indrumare. Vreau sa redeschid un proces terminat in 2006, la Curtea de APel Bucuresti.L-am pierdut pentru ca s-a platit la toate instantele inclusiv la expertul grafolog, care era al judecatoriei. Ce chichita legala exista, ca sa acuz judecatoarea ca n-a respectat legea?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

S-ar putea introduce o cerere de revizuire dar numai in caz ca judecatorul sau expertul ar fi condamnati penal pentru o infractiune privitoare la cauza respectiva, conform Codului de procedura civila, citez:
"ART. 509 Jurisprudență
  Obiectul şi motivele revizuirii
  (1) Revizuirea unei hotărâri pronunţate asupra fondului sau care evocă fondul poate fi cerută dacă:
  3. un judecător, martor sau expert, care a luat parte la judecată, a fost condamnat definitiv pentru o infracţiune privitoare la pricină sau dacă hotărârea s-a dat în temeiul unui înscris declarat fals în cursul ori în urma judecăţii, când aceste împrejurări au influenţat soluţia pronunţată în cauză. În cazul în care constatarea infracţiunii nu se mai poate face printr-o hotărâre penală, instanţa de revizuire se va pronunţa mai întâi, pe cale incidentală, asupra existenţei sau inexistenţei infracţiunii invocate. În acest ultim caz, la judecarea cererii va fi citat şi cel învinuit de săvârşirea infracţiunii;"
Ar trebui sa faci plangere penala, desi nu cred ca ai avea vreun castig, in lipsa unor probe temeinice si cred ca plangerea s-ar putea intoarce impotriva ta, daca judecatoarea face plangere pentru inducerea in eroare a organelor judiciare.