| janvaljan a întrebat:

Care sunt etapele unui proces de servitute? Adica se poate ajunge pana la Curtea suprema sau cum?! Deja avem recurs si am inteles ca se poate face si apel si apoi si la curtea suprema. Poate dura si 10 ani in ritmul asta

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate ajunge la ICCJ cu un proces de servitute, mai ales ca numai recursul este calea de atac si acesta este dupa apel. Primul grad de jurisdictie - judecata de fond - a fost la judecatorie si recursul este la tribunal si aici se termina judecata. Mai sunt cai exceptionale de atac - contestatia in anulare si revizuirea - dar acestea se judeca tot la tribunal. Numai bine!

| janvaljan explică (pentru Ioandelasal):

Acum suntem la recurs iar avocata mi-a spus ca dacă partea adversa nu e mulțumită nici acum poate face apel iar apoi poate ajunge chiar si la ICCJ..Nici nu știu ce sa mai zic, sper doar sa se termine odată. Mulțumesc Ioandelasal, prompt ca de obicei.

| janvaljan explică (pentru janvaljan):

Sau oare sa fie acum apel si sa urmeze recursul?! Se poate? Nici nu stiu ce sa mai zic...

| janvaljan explică (pentru janvaljan):

Mda am sunat avocata sa-mi explice din nou(greu de cap) si se pare ca acum suntem la apel(care nu stiu ce presupune) si abia apoi urmează recursul, deci mai am de așteptat...

| Ioandelasal a răspuns (pentru janvaljan):

Nu se poate, apelul este inaintea recursului. Daca acum sunteti la apel, la tribunal, recursul o sa fie la Curtea de Apel, asa cum am spus nu se poate ajunge la ICCJ.