| jocker007 a întrebat:

Cine stie daca legea asta e adevarata:"

Conducerea unui tractor pe drumurile publice, fără permis, nu este...
ÎCCJ: Conducerea unui tractor pe drumurile publice, fără permis, nu este infracțiune

Conducerea pe drumurile publice a unui tractor agricol sau forestier neînmatriculat/neînregistrat sau de către o persoană care nu posedă permis de conducere nu este infracțiune, deoarece un tractor nu este asimilat autovehiculului, a decis miercuri un complet pentru dezlegarea unor chestiuni de drept de la Înalta Curte de Casație și Justiție."

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este vorba de nici o lege, este o decizie a ICCJ si aceasta a hotarat astfel datorita faptului ca nu exista o corelare a Codului rutier cu Codul penal.
Si nu este vorba de orice tractor, ci doar cel agricol si forestier si doar pentru deplasarea la munca agricola/forestiera si inapoi. Pentru tractorul rutier este necesar permis.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

NU este o lege ci o hatarare a Inaltei Curti de Casatie si Justitie. Asta se datoreaza lipsei de coerenta a legilor romanesti. Pe baza acestei hotarari orice nenorocit va conduce pe drumurile publice un tractor. Multi vor face accidente si vor muri oameni. O tara de idioti!

| jocker007 explică (pentru Salontanul):

Deci ai voie sa conduci fara carnet?

| Salontanul a răspuns (pentru jocker007):

Dracu stie? Normal ar trebui ca si celelalte instante sa ia act de hotrarea ICCJ si sa actioneze la fel. Doar ca la noi in tara nu este institutia "prcedentului judiciar". Deci alt complet de judecata de la aceeasi curte te poate condamna.

| Alexul99 a răspuns:

Am auzit si eu despre aceasta propunere, dar sincer mi se pare o tampenie, adica, frate..de unde sa stie taranul regulile de circulatie? daca trece pe un drum national european unde se circula cu o viteza destul de mare si ala se apuca pe acolo sa faca `manevre` cu tractorul...
Sincer ma uimesc pe zi ce trece astia care propun astfel de aberatii.